Otwarto Muzeum Wydawnictwa Sióstr Loretanek

W Warszawie-Rembertowie rozpoczęło działalność Muzeum Wydawnictwa Sióstr Loretanek. Jego misją jest ukazywanie apostolatu bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela tego zgromadzenia i promotora pracy wydawniczo-drukarskiej w Polsce w pierwszym trzydziestoleciu XX wieku.

Otwarcie i poświęcenie muzeum rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem pasterza diecezji warszawsko-praskiej ks. bp. Romualda Kamińskiego. W homilii ksiądz biskup przypomniał postać bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Sióstr Loretanek.

– Jak wielkie rzeczy mogą się dokonywać w człowieku, który zgodzi się na to zasianie przez Boga, mówiąc innymi słowy, zrozumie i postara się zrealizować swoje powołanie – powiedział ks. bp Romuald Kamiński.

Misją tego miejsca jest ukazanie idei apostolatu założyciela Sióstr Loretanek błogosławionego księdza Ignacego Kłopotowskiego – wyjaśniła siostra Stefania Korbuszewska, dyrektor Wydawnictwa Sióstr Loretanek.

– Muzeum prezentuje właśnie to jego wydawnicze działanie, przez które głosił Ewangelię, począwszy jeszcze od czasów zanim powstało nasze zgromadzenie – akcentowała s. Stefania Korbuszewska.

W muzeum znajdują się pamiątki pozostałe po błogosławionym założycielu Sióstr Loretanek.

– Możemy w tym muzeum obejrzeć jego rękopisy, pióro wieczne, którym pisał artykuły do swoich broszur, publikacji, czasopism. Pierwsze tytuły, broszury tychże czasopism tj. Kółko Różańcowe, Polak Katolik, Anioł Stróż, Posiew – mówiła s. Stefania Korbuszewska.

Muzeum jest też opowieścią o historii drukarstwa. Są tu prezentowany maszyny drukarskie z końca XIX w., unikalne przyrządy zecerskie, urządzenia do oprawy książek – wyliczała projektantka muzeum Ewa Świder-Grobelna.

– Siostry posiadają przebogatą kolekcję czcionek – od drewnianych przez najróżniejsze rodzaje, wielkości i grubości czcionek metalowych, aż po niespotykane i bardzo duże maszyny drukarskie – powiedziała Ewa Świder-Grobelna.

Osoby chcące odwiedzić muzeum proszone są o wcześniejszy kontakt z siostrami loretankami. Planowane dni do zwiedzenia to: wtorek, środa, piątek i sobota w godzinach od 10.00 do 16.00.

Za: Radio Maryja

Wpisy powiązane

Abp Adrian Józef Galbas SAC – nowym arcybiskupem metropolitą warszawskim

Pallotyni na synodalnej drodze – XXVI Zebranie Prowincjalne

Częstochowa: Pallotyńskie Czuwanie Młodych