Ostatni weekend Adwentu blisko muzyki sakralnej. W piątek spotkanie śpiewacze, a w niedzielę koncert muzyki sakralnej

Modlitewne spotkanie śpiewacze z pieśniami adwentowymi, a także koncert muzyki sakralnej. Tak przedstawia się agenda wydarzeń w ostatni weekend Adwentu, które organizuje w Warszawie Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa. W piątek (16.12) w kościele Przemienienia Pańskiego (oo. kapucynów) drugie spotkanie śpiewacze z cyklu „Zanieście Mu nową pieśń niesłychaną”, a w niedzielę (18.12) w kościele Stygmatów św. Franciszka Serafickiego koncert „Canite tuba in Sion”.

Nietrudno zauważyć, że wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, a co za tym idzie koniec Adwentu.  Wykonywane od wieków w tym okresie pieśni nabożne, a także antyfony mszalne często opowiadają o tajemnicy Zwiastowania i przygotowaniach do uroczystości Narodzenia Pańskiego, a także do nadejścia końca czasów. Słowom tym towarzyszy muzyka, która pomaga w zapamiętywaniu i rozumieniu śpiewanych modlitw.

Najbliższe wydarzenia, które organizujemy, wpisują się w tradycyjny sposób przeżywania Adwentu – na czuwaniu i śpiewie, a także pobożnym słuchaniu, które są przepełnione modlitwą. Te praktyki towarzyszą chrześcijaństwu od jego początków. Współcześnie na przykład roraty kojarzą się głównie z Mszami dla dzieci, co może powodować wrażenie infantylności czasu poprzedzającego Boże Narodzenie. Chcemy pokazywać, że Kościół przez lata wykształcił rozmaite sposoby na duchowe przygotowania do tego święta, tak bardzo dziś skomercjalizowanego – mówi Piotr Ulrich, prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa.

Spotkanie śpiewacze u kapucynów (16.12)

Nabożeństwo odbędzie się w kapucyńskim kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej 13 w piątek 16 grudnia o 19.15. Patronat Honorowy nad spotkaniami objął Jego Ekscelencja Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski oraz przewodniczący Komisji KEP ds. kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Wśród pieśni, które będą śpiewać uczestnicy znajdą się zarówno znane z rorat i niedzielnych Mszy w parafiach Hejnał wszyscy zaśpiewajmy oraz Archanioł Boży Gabryjel, jak i takie, które warto dopiero poznać. Formuła spotkania śpiewaczego umożliwia każdemu z uczestników – w zależności od potrzeb i możliwości – włączenie się w śpiew prowadzony przez Scholę Cantorum Beati Vladislai. Na miejscu dostępne będą bezpłatne śpiewniki, a plik z tekstami zostanie również udostępniony w wydarzeniu na Facebooku (https://fb.me/e/29vtiy2vQ).

Zależy nam, aby śpiewy ze skarbca polskich pieśni nabożnych dalej były żywe w Kościele. To piękne teksty i melodie, które pomagają w modlitwie, a także ożywiają pobożność. Wierzę, że spotkania prowadzone przez naszą scholę pozwalają tego doświadczyć – podkreśla Adam Rempała, kantor Scholi, a także jeden z wykonawców koncertu.

Koncert „Canite tuba in Sion” u franciszkanów (18.12)

Z kolei po mszy w IV Niedzielę Adwentu (18.12) o 17.00 w kościele Stygmatów św. Franciszka Serafickiego przy Zakroczymskiej 1, ok. godz. 18 odbędzie się koncert adwentowy „Canite tuba in Sion”. Jego program opiera się na idei dialogu między śpiewem (baryton) a grą organową. W repertuarze są m.in. niemieckie opracowania chorałowe takich mistrzów jak Dietrich Buxtehude, Jan Sebastian Bach czy Johann Pachelbel, a także improwizacje.

Adwent od wieków inspirował artystów, którzy pod wpływem Słowa Bożego oraz tekstów liturgicznych tworzyli niesamowite dzieła sztuki. Zbliżający się koncert to okazja, by wysłuchać ich na żywo, w naturalnej dla takich kompozycji przestrzeni – okazałym, franciszkańskim kościele – dodaje Mateusz Rosiak z Fundacji.

Szczególnym przejawem rozmowy głosu ludzkiego z Królem instrumentów jest metoda alternatim – naprzemienne wykonywanie chorału gregoriańskiego z muzyką organową. W tej technice zostanie wykonany hymn nieszporny Conditor alme siderum. Zabrzmi także sekwencja roratnia Mittit ad Virginem wykonana według zwyczaju polskiego.

Po obydwu bezpłatnych wydarzeniach kantorzy będą prowadzić zbiórkę publiczną na realizację celów statutowych Fundacji. W ramach cegiełek dla darczyńcy będa mogli otrzymać kartki świąteczne ukazujące przepiękne sceny Bożego Narodzenia.

Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa została założona przez kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai, w trosce o muzykę liturgiczną Kościoła łacińskiego, która jest częścią jego duchowej tożsamości. Podstawowym celem Fundacji jest kultywowanie tradycyjnych form muzyki sakralnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i tradycyjnych pieśni nabożnych. Oprócz tego prowadzone są działania upowszechniające tradycję i zwyczaje liturgiczne Kościoła oraz jego historię i kulturę.

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle