Home WiadomościZ kraju Ośrodek w Laskach o swoich działaniach ws. ochrony dzieci przed przemocą

Ośrodek w Laskach o swoich działaniach ws. ochrony dzieci przed przemocą

Redakcja

W minionym roku przyjęta została Polityka Ochrony Dzieci w celu zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa naszych wychowanków. Ośrodek w Laskach jest świecką placówką wychowującą dzieci według katolickich wartości, w której nie ma miejsca na jakąkolwiek dyskryminację i jakąkolwiek formę przemocy – czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Według ubiegłorocznych doniesień medialnych, w ośrodku miało w przeszłości dochodzić do przemocy fizycznej i psychicznej wobec podopiecznych.

Poniżej tekst oświadczenia:

Laski, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi

Laski, 2 listopada 2023

OŚWIADCZENIE

Rok temu pojawiły się doniesienia medialne opisujące historię chłopców przebywających w naszym ośrodku wiele lat temu. Choć doniesienia były trudne do zweryfikowania, zadeklarowaliśmy pełną przejrzystość i determinację w dotarciu do prawdy o wydarzeniach z tamtych lat. Zaraz po opublikowaniu reportażu podjęliśmy kroki w celu skontaktowania się z Bohaterami reportażu. Niestety nie było takiej woli z ich strony.

W ciągu minionego roku zaktualizowane zostały procedury obowiązujące w Ośrodku oraz przyjęta została Polityka Ochrony Dzieci w celu zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa naszych wychowanków. Nasi pracownicy przeszli następujące szkolenia:

• Rozpoznawanie symptomów mogących wskazywać na przemoc i molestowanie seksualne u uczniów. Szkolenie prowadził Marek Frankowiak, policjant Wydziału Prewencji z Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego

• Ochrona dzieci przed krzywdzeniem w placówce. Szkolenie prowadziła radczyni prawna Katarzyna Katana

3 listopada 2022 roku rozpoczął działalność telefon wsparcia dla naszych absolwentów. W każdy czwartek w godz. 19:00-21:00 dyżurował przy telefonie wskazany przez Pracownię Dialogu niezależny psychoterapeuta. Podczas dyżurów psychoterapeuci przeprowadzili 13 rozmów. Cztery z nich dotyczyły przemocy słownej, a jedna przemocy fizycznej. Otrzymały bezpośrednią pomoc oraz informacje dotyczące możliwości dalszego wsparcia. Żadna z osób dzwoniących nie
chciała podjąć dalszych kroków i skorzystać z dalszego wsparcia. Cztery kolejne rozmowy dotyczyły bezpośredniego wsparcia w różnych obecnych kryzysach życiowych. Jedna dotyczyła samotności dzwoniącego oraz jedna była wyrażeniem wsparcia po doniesieniach medialnych oraz wyrażeniem wdzięczności za umiejętności wyniesione z Ośrodka. Pozostałe rozmowy dotyczyły krótkiego poradnictwa.

Po roku funkcjonowania telefonu wsparcia, ze względu na małe zainteresowanie świadczoną tam pomocą, Zarząd podjął decyzję o jego zawieszeniu. Nadal funkcjonuje adres e-mail [email protected], gdzie mogą zgłaszać się osoby chcące podzielić się swoim doświadczeniem lub potrzebujące pomocy.

Natychmiast po publikacji artykułu powołana do tego celu komisja rozpoczęła kwerendę dokumentacji uczniów i pracowników znajdującej się zarówno w archiwum Towarzystwa, jak i archiwum zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Przeprowadzona kwerenda nie potwierdziła doniesień medialnych. Nie znaleziono także innych dokumentów wskazujących na nieprawidłowe zachowania opiekunów wobec wychowanków Ośrodka. Zwróciliśmy się także w tej sprawie z prośbą o kontakt do Absolwentów Ośrodka. Wielokrotnie informowaliśmy w mediach społecznościowych o telefonie zaufania mającym nam pomóc w zebraniu rzetelnych informacji dotyczących przeszłości Ośrodka.

W związku z zakończeniem kwerendy, a także raportem zewnętrznej instytucji dotyczącym pracy w telefonie zaufania, które nie potwierdziły zarzutów stawianych wobec osób wymienionych w doniesieniach medialnych, osoby wskazane w publikacjach medialnych mogą ponownie przebywać na terenie Ośrodka w Laskach. Nie będą one jednak kierowane do bezpośredniej pracy z dziećmi. Medialne doniesienia, niepotwierdzone w ciągu roku w żaden zweryfikowany sposób, poważnie wpływają na funkcjonowanie społeczności Lasek i w konsekwencji także na sposób funkcjonowania wymienionych w nich osób.

Na początku stycznia 2023 roku w internecie opublikowany został wpis pana Adama Staszczaka, absolwenta Ośrodka w Laskach, dotyczący nieprofesjonalnego potraktowania przez ówczesną dyrekcję Ośrodka. W związku z publikacją wpisu niezwłocznie skontaktowaliśmy się bezpośrednio z panem Adamem. Nastąpiło to zanim dowiedzieliśmy się 13 stycznia 2023 roku o planowanym reportażu w “Gazecie Wyborczej”. W trakcie spotkania z panem Adamem zaoferowaliśmy pomoc
terapeutyczną, z której pan Adam zrezygnował. Oferta pomocy pozostaje ciągle aktualna.

W ciągu minionego roku od publikacji włożyliśmy wiele wysiłku, aby wyjaśnić wszelkie niejasności, zweryfikować każdą najmniejszą informację w sprawie, dotrzeć do wszystkich zainteresowanych sprawą osób, zaoferować pomoc, wsparcie i bycie w bliskości z wszystkimi potrzebującymi tej obecności osobami. Korzystaliśmy ze wsparcia profesjonalistów z różnych dziedzin i angażowaliśmy instytucje zewnętrzne zarządzające tego rodzaju działaniami. Wyrażamy tym oświadczeniem wdzięczność za doradzanie nam w tej sprawie.

W Ośrodku w Laskach zachowywane są najwyższe standardy instytucji opiekuńczo- wychowawczej we wszystkich wymiarach działalności. Pracownicy zatrudnieni na etatach pedagogicznych muszą mieć ukończone przynajmniej studia podyplomowe z zakresu tyflopedagogiki. O najwyższym poziomie jakości kształcenia i rewalidacji naszych wychowanków świadczą choćby takie wizyty, jak ta z maja 2023 roku, kiedy ponad 200 specjalistów z całego świata specjalizujących się w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku przybyło do Lasek w ramach konferencji International Mobility Conference IMC18. Eksperci zapoznali się z codzienną pracą naszych internatów, szkoły podstawowej, szkół ponadpodstawowych oraz mogli zobaczyć, jak nasi uczniowie uprawiają sport, czy też jak prowadzona jest rehabilitacja dzieci w przedszkolu.

Ośrodek w Laskach jest świecką placówką wychowującą dzieci według katolickich wartości, w której nie ma miejsca na jakąkolwiek dyskryminację i jakąkolwiek formę przemocy. Zmierzenie się z medialnymi doniesieniami na temat wydarzeń, które miały mieć miejsce w przeszłości zmotywowały nas do jeszcze większego wysiłku na rzecz profesjonalizacji pracy naszych placówek oraz podnoszenia kompetencji kadry pedagogicznej. Wszystkie podjęte działania miały na miejscu najwyższy cel, jakim jest bezpieczeństwo i dobro dzieci, które kształcą i rehabilitują się w Ośrodku. Wyrażamy wdzięczność wszystkim osobom i instytucjom, które życzliwie pomagają nam w osiąganiu tego celu.

Paweł Kacprzyk
Prezes Zarządu Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie

s. Judyta Olechowska
Przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża

Kamila Miler-Zdanowska
Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej

lk/KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda