Tradycyjnie na trasie odgrywano sceny tematyczne: dialog z Aniołem Bożym, Walkę Aniołów ze Złem, scenkę na dworze Heroda.
Trzej Królowie przybyli do warszawskiego Betlejem na koniach i wielbłądach. Oddali pokłon Panu i złożyli dary – mirrę, kadzidło i złoto, które pieczołowicie nieśli w Orszaku ich poddani. Pokłon Panu oddał także chiński smok króla azjatyckiego.
Kard. Kazimierz Nycz, w krótkim przemówieniu do zgromadzonych w warszawskim Betlejem podkreślił, że Orszak stał się już tradycją, a jego uczestnicy dają publiczny wyraz wiary i religijności. “Cieszę się, że w Roku Nowej Ewangelizacji, po raz piąty, wyruszamy w Orszaku Trzech Króli do duchowego Betlejem na pl. Piłsudskiego” powiedział kard. Nycz. „Musimy pamiętać, że przy żłóbku znaleźli miejsce wszyscy: ludzie prości i ludzie bogaci, biedni i mędrcy. Dla wszystkich narodził się Chrystus i przyszedł do wszystkich. Kościół troszczy się o wszystkie kontynenty, z nadzieją patrzy na Afrykę ” – mówił kardynał. Dodał, że Chrystus przyszedł także dla pogan, i wszyscy jesteśmy posłani przez Jezusa do wszystkich ludzi , aby im głosić Ewangelię.
“To jest także nauka dla nas, ludzi Kościoła, którzy kontynuują misję Chrystusa – nieść zbawienie wszystkim ludziom, szukać każdego człowieka; także tych, którzy nigdy nie znali Chrystusa” – podkreślił metropolita warszawski.
Orszak poprzedziła modlitwa Anioł Pański a zakończyło wspólne, wielkie kolędowanie z góralską kapelą z Istebnej.
Wszyscy uczestnicy orszaku otrzymali korony i śpiewniki, w których zostało zamieszczone przesłanie od papieża Benedykta XVI oraz prezydenta Bronisława Komorowskiego .
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 97 polskich miast, m.in. Ożarowa Mazowieckiego, Gliwic, Torunia, Poznania, Wrocławia, Zakopanego. W Warszawie udział w Orszaku wzięło ok. 50 tys. osób.
Uczestników pozdrowił Benedykt XVI po modlitwie Anioł Pański w Watykanie, mówiąc po polsku: „Szczególnie pozdrawiam uczestników Orszaków Trzech Króli, którzy wzorem ewangelicznych Mędrców ze Wschodu, wędrują ulicami wielu miast do duchowego Betlejem, by spotkać narodzonego Zbawiciela. Niech ta inscenizacja umocni wierzących, zbliży do Kościoła tych, którzy się od niego oddalili, pomoże znaleźć Boga tym, którzy Go szukają. Uczestnikom Orszaków i wam wszystkim z serca błogosławię”. Papież przesłał też w połowie grudnia 2012 r. na ręce ks. kard. Kazimierza Nycza specjalny list z błogosławieństwem dla uczestników orszaków. List ten odczytał metropolita warszawski na placu Zamkowym w Warszawie .
Orszak po raz pierwszy odbył się też za granicą: na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii i w Republice Środkowoafrykańskiej.
Warszawskiej imprezie towarzyszyła zbiórka pieniędzy przez wolontariuszy z Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży , a także kwesta sióstr Pasterzanek z Piaseczna na pomoc prowadzonych przez nich dziełom misyjnym w Afryce.
Anna Dziemska