Oratorium Bachledowiańskie – „Równoj ku górze!” w TVP1

Uroczysty koncert „Równoj ku górze!”, który odbył się kilka dni temu na Bachledówce w gminie Czarny Dunajec, to hołd upamiętniający Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Zostanie on retransmitowany w sobotę 26 sierpnia o godzinie 17.30 w TVP1. Na podhalańskiej estradzie wystąpili wtedy m.in. Roxie Węgiel, Krzysztof Cugowski i Halina Mlynkova. – Warto obejrzeć koncert, żeby posłuchać nauczania Prymasa, zrozumieć, co mówi o Maryi, miłości, życiu, dzieleniu się i świętości – mówi reżyserka koncertu Halina Przebinda.

Reżyserka w rozmowie z KAI podkreśla, że jej głównym celem było przedstawienie szerokiej publiczności nauczania Prymasa Tysiąclecia i przypomnienie jego postaci. – Zależało mi na tym, by wybrzmiały fragmenty tekstu czytane osobiście przez kard. Wyszyńskiego, którego głos mało kto pamięta. Wśród nagrań audio odnaleźliśmy fragmenty wypowiedzi Prymasa, pasujące do całości wydarzenia. W warstwie obrazkowej całość poświęcona jest Matce Bożej, która była dla niego tak ważna – wyjaśnia Halina Przebinda, dodając, że całość występu wieńczy modlitwa górali, będąca ich zawierzeniem Matce Bożej Częstochowskiej.

– Warto obejrzeć koncert, żeby posłuchać nauczania Prymasa, zrozumieć, co mówi o Maryi, miłości, życiu, dzieleniu się i świętości. Przejdziemy bardzo skrótowo przez najważniejsze elementy jego nauczania. Poza tym będzie można podziwiać Bachledówkę – miejsce, które ukochał kard. Wyszyński, a które jest niesamowicie urokliwe. Warto też posłuchać występujących górali, którzy opowiedzą o jego nauczaniu z własnej perspektywy – dodała.

Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku górze!” czci pamięć o wybitnym duchownym, kardynale Stefanie Wyszyńskim. Wydarzenie miało miejsce 14 sierpnia na Bachledówce. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo – to właśnie tam błogosławiony prymas Polski spędzał wakacje w latach 1967–1973, nieraz spacerując w towarzystwie arcybiskupa Karola Wojtyły. Malownicze wzgórze na Podhalu jest także uświęcone wizerunkiem Matki Boskiej Jasnogórskiej, której kard. Wyszyński był oddanym czcicielem.

Formuła koncertu „Równoj ku górze!” jest oparta na dialogu muzyki góralskiej z muzyką klasyczną. Część podhalańską wykonają członkowie zespołów regionalnych z gminy Czarny Dunajec oraz uznani artyści polskiej sceny muzycznej: Roxie Węgiel, Golec uOrkiestra, Halina Mlynkova, Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert i Emil Ławecki. Góralskie nuty pomogą wydobyć instrumenty regionalne jak: trombity, piszczałki pasterskie, drumla, dudy podhalańskie.

Klasyczną część oratorium wykona orkiestra symfoniczna z chórem pod dyrygenturą Macieja Tomasiewicza.

Autorką libretta, inspirowanego nauczaniem kardynała Wyszyńskiego, jest wybitna poetka i naoczny świadek obecności Prymasa Tysiąclecia na Bachledówce – Zofia Truty. Muzykę stworzył zaś Bartłomiej Gliniak – kompozytor oraz członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Całość składa się z 12 pieśni i 10 narracji.

Widowisko telewizyjne „Równoj ku górze!” odbyło się 14 sierpnia 2023 r. o godz. 18:00 na placu przed sanktuarium na Bachledówce w gminie Czarny Dunajec. Koncert będzie retransmitowany na antenie telewizyjnej Jedynki w sobotę 26 sierpnia o godz. 17.30.

TVP zachęca także do obejrzenia dokumentu biograficznego „Świadectwo drogi. Kardynał Stefan Wyszyński” przybliżającego postać Prymasa Tysiąclecia. W filmie można wysłuchać wypowiedzi takich postaci z życia duchownego jak m.in. prymas Józef Glemp, który pracował w sekretariacie Prymasa Polski; ks. Zdzisław Peszkowski – kapelan Rodzin Katyńskich czy siostrzenica prymasa – Danuta Sułek. Reżyserem obrazu jest Paweł Woldan.

ar, lk, TVP / Warszawa
KAI

Wpisy powiązane

Jubileuszowy koncert kolęd chóru Voce Angeli

Spotkanie Rodziny Szensztackiej w Sanktuarium Zawierzenia – Kościele Jubileuszowym

Warszawa: upamiętnienie heroicznej działalności sióstr felicjanek w czasie okupacji (zapowiedź)