Chcemy przez cykl rozmów przybliżyć nam wszystkim życie, charyzmaty i codzienną pracę zgromadzeń zakonnych działających na terenie naszej archidiecezji.
Pierwszą wspólnotą życia konsekrowanego, którą prezentujemy jest wspólnota Karmelitów Bosych (Zakon Braci Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel), zgromadzonych w klasztorze i kościele pw. św. Józefa w Lublinie przy ulicy Świetoduskiej 14. Gośćmi programu są: o. Piotr Jackowski, przełożony wspólnoty Karmelitów Bosych przy ul. Świętoduskiej w Lublinie i o. Maksymilian, który powrócił z pracy w Estonii.
W 2010 roku obchodziliśmy 400. rocznicę obecności Karmelitów Bosych w Lublinie. Dodatkowym motywem spotkania jest także zbliżająca się 500. rocznica urodzin wielkiej reformatorki zakonu karmelitów, św. Teresy z Avila (1515-1582), która wraz ze świętym Janem od Krzyża uważana jest za założycielkę karmelitów bosych.
Więcej informacji o Klasztorze Karmelitów Bosych pod wezwaniem św. Józefa w Lublinie – na stronie klasztoru.
1. Św. Teresa z Avila, jako pierwsza kobieta otrzymała w Kościele tytuł doktora Kościoła. Jej życie z Bogiem, życie modlitwy, jej doświadczenie, nauczanie poprzez pisma nieustannie wskazuje nam jak zbliżyć się Boga i jak budować relację z Nim. Skuteczność tej drogi ukazuje między innymi przykład Edyty Stein, św. Teresy Benedykta od Krzyża (1891-1942), dzisiejszej Patronki Europy.
2. Modlitwa i wspólnota, to elementy, na które bardzo mocny nacisk kładła św. Teresa z Avila w reformie zakonu Karmelitów. Stąd dzień życia klasztoru wypełnia wspólna modlitwa, ale też czas wspólnych posiłków i wspólnej rekreacji. Zasadniczym jednak celem wspólnego życia zakonnego pozostaje życie w jedności z Bogiem, stąd niezwykła rola ciszy, milczenia, ale i lektury duchowej w życiu zakonników. Święty Jan od Krzyża mówił, że lepsze jest zachowanie milczenia niż post o chlebie i wodzie.
3. W dniach od 2 do 4 grudnia br. w kościele Karmelitów Bosych przy ul. Świętoduskiej odbędą się rekolekcje „Narodzić się na nowo”, skierowane do ludzi młodych. Szczególnie do tych, którzy są tak zajęci, że nie mają czasu się modlić. To szczególny czas działania Pana Boga, który ma swój plan dla każdego z nas, a szczególnie dla młodych. Ojcowie Karmelici świadczą jednak swoją posługę każdego dnia. Szczególnie wybierani są jako spowiednicy czy kierownicy duchowi przez tych, którzy wchodzą na drogę intensywniejszego życia z Bogiem i potrzebują pomocy, by rozeznawać i pewniej poruszać się na drodze budowania zażyłości z Panem Bogiem.
4. Duchowość karmelitańska, której podwaliny znajdujemy w dziełach pozostawionych przez wielkich świętych i założycieli zakonu, przeznaczona jest nie tylko dla księży i sióstr zakonnych, nie tylko dla kobiet, ale dla wszystkich, także dla mężczyzn i młodzieży. Dlatego Ojcowie zapraszają wszystkich do pogłębiania nauczania swoich świętych patronów i rozwijania swojej relacji z Bogiem w grupach, które działają przy lubelskim klasztorze.