Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań

Na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. Jej temat to: „Teologia i pedagogika powołań – o potrzebie studiów i formacji dla duszpasterzy i referentów powołaniowych”. Obrady są czasem wymiany doświadczeń i rozmów o bieżących zadaniach jakie stoją przed odpowiedzialnymi za powołania. Biorą w niej udział odpowiedzialni za powołania w zgromadzeniach, diecezjach, zakonach i instytucjach świeckich.

Spotkanie rozpoczęła Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył i kazanie wygłosił delegat KEP ds. Powołań bp Andrzej Przybylski.

– Nigdy nie pomożemy innym rozeznać powołanie jeżeli nie doprowadzimy ich do modlitwy. Spójrz jak się modlisz, zacznij od modlitwy, uczyń ją centrum swojego działania, po to, żeby prosić Boga o nowe powołania i po to, żeby usłyszeć, czego Bóg chce od wszystkich osób, które pytają, jaką drogą mają iść. Jeżeli ich nie doprowadzimy do Boga, to jak mają usłyszeć Jego głos – pytał kaznodzieja. Zauważył, że to nie kapłani powołują ludzi, ale robi to Bóg. – Dzisiaj On stawia przed nami wzór duszpasterstwa powołań tego, do czego jesteśmy w Kościele wydelegowani, bo wszystkie inicjatywy są świetne, jeżeli opierają się na metodzie Jezusa, bo to my jesteśmy narzędziami w procesie powoływania ludzi przez Boga – tłumaczył kaznodzieja. Dodał, że jest bardzo dużo ludzi, którzy żyją w ciemności, nie wiedzą czego Bóg od nich chce, dlatego bardzo ważne jest towarzyszenie wiernym w ciemnościach ich życia.

Delegat KEP ds. Powołań bp Andrzej Przybylski podczas spotkania na Jasnej Górze mówił o aktualnych zadaniach jakie stoją przed duszpasterzami powołań w Polsce.

– Bardzo ważnym zadaniem dla nas jest współpraca ze środowiskami młodzieżowymi, aby tematyka rozeznania powołania była stałym elementem formacyjnym w ruchach i wspólnotach. Chcemy powoływać w diecezjach ośrodki duszpasterstwa ds. powołań i nie chodzi tylko o powołania kapłańskie, ale też misyjne i do Instytutów Świeckich – powiedział w rozmowie z @JasnaGóraNews delegat KEP ds. Powołań bp Andrzej Przybylski. Dodał, że trzeba mówić o powołaniu, jako o pięknym życiu oddanym Bogu i zachęcać do modlitwy w intencjach nowych powołań „Proście Pana żniwa, a pośle robotników”.

Delegat zwrócił uwagę, że bardzo dużym zagrożeniem dla wiernych jest laicyzacja i nie obecność młodych w aktywnym i pogłębionym życiu Kościoła. – Jednym z czynników sprawiającym, że powołań jest coraz mniej, jest laicyzacja. Naszym zadaniem jest uczulenie młodych, że nie tyko księża są odpowiedzialni za powołania, ale wszyscy wierni – tłumaczył bp Przybylski.

O. Tomasz Mordziałek, jasnogórski referent ds. powołań zauważył, że w ubiegłym roku dopiero rozpoczął drogę referenta ds. powołań i to pierwsze spotkanie na Jasnej Górze bardzo dużo mu dało przede wszystkim, jeżeli chodzi o wymianę doświadczeń. – Dzięki nim mogłem odkryć nowe spojrzenie i pojawiły się też nowe pomysły, które mogę od tej pory realizować np. organizujemy tzw. niedziele powołaniowe, tzn. najpierw rozmawiamy z ludźmi o tym, czym jest powołanie, a później zachęcamy ludzi do modlitwy w intencji nowych powołań – opowiadał jasnogórski referent.

– Jestem tutaj piąty raz, nasza posługa jest trudna, często jest tak, że tych naszych owoców nie widać od razu i przez to przychodzi frustracja, a nawet złość. Te spotkania pozwalają mi na nowo rozpalić entuzjazm i napędzić serce do działania, żeby znowu chciało mi się służyć innym – powiedział ks. Paweł Białczyk, duszpasterz powołań i prefekt Seminarium Duchownego w diec. bydgoskiej.
Zauważył, że w diecezji zmagają się z małą ilością kandydatów do zgromadzeń, dlatego teraz ich największym zadaniem jest pomoc młodemu człowiekowi, aby odkrył to do czego wzywa go Bóg, żeby potrafił w swoim życiu być szczęśliwy.

Ks. Tymoteusz Białkowski referent ds. powołań w diec. bydgoskiej dodał, że dla niego najcenniejsza jest modlitwa wspólna przy ołtarzu. – Na Jasnej Górze, przy Matce Bożej czujemy się wspólnotą, wszyscy referenci, czy duszpasterze. To dodaje mi sił, a łaska Boża inspiruje – mówił referent.

Ks. Remigiusz Zacharek, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku opowiadał, że wspólnie z klerykami organizują zbiórki ministrantów w seminarium, żeby przybliżyć młodym kościół i zachęcić ich do odnalezienia powołania. – Klerycy przygotowują dla młodzieży katechezę, oprowadzają ich po seminarium, a nawet rozgrywają z nimi wspólne mecze piłki nożnej. To bardzo dobra forma, żeby skracać dystans między kapłanami, a ministrantami, żeby ci młodzi zobaczyli, że klerycy są normalnymi ludźmi, z którymi można porozmawiać i spędzić czas – powiedział s. Zacharek.

Podczas spotkania w Bastionie św. Barbary uczestnicy wysłuchali m.in. wykładu ks. prof. Marka Tatara, krajowego duszpasterza powołań pt. „Potrzeba i projekt studiów z teologii i pedagogiki powołań”. Druga część obrad odbyła się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie, tam (ok. 14.30) był czas na wymianę doświadczeń i pracę w grupach.

Kongregacja Odpowiedzialnych za Powołania odbywa się zwykle dwa razy w roku – jesienią i na wiosnę. Jesienna ma zawsze miejsce na Jasnej Górze, natomiast wiosenna w różnych miejscach Polski np. w Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Trzebnicy itp. Biorą w niej udział odpowiedzialni za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju.

Maria Bareła @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie