Odsłonięcie tablicy upamiętnia kardynała Augusta Hlonda na Jasnej Górze

Pamiątkowa tablica z brązu, dedykowana pamięci Prymasa kard. Augusta Hlonda, została poświęcona i uroczyście odsłonięta na Jasnej Górze w sobotę, 26 października. Brązowa płyta jest umieszczona przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Tablicę ufundowały wspólnie dwa zgromadzenia zakonne: salezjanie, do których należał kard. August Hlond, oraz chrystusowcy – Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, którego założycielem jest kard. Hlond.

Tablica upamiętnia osobę Prymasa Augusta Hlonda oraz Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Najśw. Maryi Panny z 8 września 1946 r., autorstwa Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Ponieważ inicjatorem i autorem treści ślubowania był właśnie ówczesny Prymas Hlond, stąd właśnie jego postać widnieje w górnej części płyty, po lewej stronie. Kardynał jest przedstawiony na tle swojego herbu biskupiego. W górnej części, po prawej stronie, widnieje herb Zgromadzenia Chrystusowców, którego założycielem był kard. Hlond. Całość tablicy zwieńczona jest łukiem triumfalnym, oznaczającym budowlę Kościoła. Pod nim, w centrum, znajduje się symbol Niepokalanego Serca Maryi. Promienie wypływające z serca Maryi przenikają tekst ślubowania, zajmującego większą część płyty wotywnej. Autorami projektu i wykonania są salezjanie: ks. Leszek i ks. Robert Kruczkowie. Tablica została odlana w Odlewni Artystycznej Piotra Piszczkiewicza w miejscowości Podłęże k. Krakowa.

Tablica jest umieszczona obok dwóch już wiszących przed Kaplicą Matki Bożej tablic, przypominających o oddaniu narodu Królowej Polski, wypowiedzianych przez bł. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Nowa, pamiątkowa płyta wykonana jest z brązu. Ma 2 metry wysokości i 1,5 metra szerokości. Widnieje na niej wizerunek Sługi Bożego wraz z jego biskupim zawołaniem i herbem, a także tekst Aktu z 1946 r.

Tablica została odsłonięta w sobotę, 26 października, po Mszy św. sprawowanej o godz. 12.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystia była jednocześnie dziękczynieniem całej Rodziny Salezjańskiej za peregrynację relikwii św. Jana Bosko na ziemi polskiej.

Na uroczystej Mszy św. zgromadzili się salezjanie z czterech polskich inspektorii, siostry salezjanki, a także przedstawiciele i władze Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej z ks. Ryszardem Głowackim, generałem chrystusowców na czele. Zebranych powitali: o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry, oraz główny celebrans Mszy św. ks. Alfred Leja, prowincjał Prowincji Wrocławskiej Salezjanów.

W homilii ks. Alfred Leja, nawiązał do peregrynacji relikwii ks. Jana Bosko po Polsce: „Na swojej drodze nawiedził ponad 50 miast i mniejszych miejscowości. Przychodziły do ks. Bosko tysiące ludzi, maluchy przynoszono na rękach, kolorowe korowody dzieci i młodzieży. Na jakież pomysły wpadali młodzi, aby pokazać swoje przywiązanie do Ojca i Nauczyciela Młodzieży. Wielkie święto Rodziny Salezjańskiej, ale przede wszystkim czas wielkiej modlitwy, przez wstawiennictwo świętego i genialnego wychowawcy z Turynu. Za ten czas nawiedzenia dzisiaj dziękujemy u stóp Matki Bożej, w Domu Matki, która Pan Jezus dał Jankowi Bosko jako Mistrzynię, Dobrą Mistrzynię”.

Kaznodzieja mówił także o zadaniach Rodziny Salezjańskiej, jako ‘żywej relikwii’ ks. Bosko. „Jesteśmy tak bardzo potrzebni w tym procesie Boga w sercach młodych, jesteśmy wezwani na świadków, wezwania jako dowody Boga, w tym trudnym dla ludzi świecie. Nie bójmy się grozy sytuacji, nie lękajmy się. Sługa Boży kard. August Hlond przeczuwając dramat bezbożnego totalitaryzmu w powojennej Polsce, bo był człowiekiem ogromnie przenikliwym i doświadczonym, oddał nas pod opiekę Matki Bożej 8 września 1946 roku. Nie lękajmy się, to jest dla nas właściwe miejsce i czas. Maryjo, oddaję Ci siebie, ukształtuj w nas Swojego Syna, ukształtuj w nas tez serce ks. Bosko” – zakończył homilię ks. Leja.

Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania w imieniu paulinów wygłosił o. Michał Buzun, podprzeor Jasnej Góry.

Ceremonii poświęcenia tablicy dokonał ks. Dariusz Bartocha, salezjanin, prowincjał Prowincji Krakowskiej Księży Salezjanów. „Dziś zgromadziliśmy się na tym miejscu, by utrwalić pamięć o wybitnym mężu stanu, Prymasie Polski, Pasterzu Kościoła, założycielu zgromadzenia i opiekunie Polonii zagranicznej, wychowawcy, wiernym synu św. Jana Bosko i żarliwym czcicielu Niepokalanej Dziewicy Maryi, kardynale Auguście Hlondzie, który w trudnych chwilach w historii naszej Ojczyzny miał odwagę mówić prawdę i strzec jej w umysłach młodzieży i wiernych” – mówił ks. Bartocha.

Na zakończenie uroczystości zebranych pobłogosławił i słowo wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. „Wyrażam radość i wdzięczność, że dzisiaj tą tablicą ku czci sł. Bożego kard. Augusta Hlonda, kończymy swoisty tryptyk zawierzeń Pasterzy Kościoła Powszechnego i Kościoła w Polsce – mówił abp Depo – Pierwszym jest Akt Zawierzenia bł. Jana Pawła II z czerwca ’79 roku. W ubiegłym roku, w rocznicą Ślubów Jasnogórskich, odsłoniliśmy tablicę za ślubami ułożonymi przez kard. Stefana Wyszyńskiego. A dzisiaj, niejako u fundamentów, ale wieńczy, tablica z Aktem Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi”.

Warto przypomnieć, że rok 2013, uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego, jest obchodzony w naszym województwie jako Rok kardynała Augusta Hlonda. W tym roku przypada 65. rocznica śmierci wybitnego Ślązaka, pierwszego biskupa diecezji katowickiej oraz Prymasa Polski w latach 1926-1948.

Dlatego jasnogórskim uroczystościom ku czci kard. Augusta Hlonda towarzyszy okolicznościowa wystawa w Wieczerniku pod tytułem: „Kardynał August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”. Ekspozycję z okazji trwającego w 2013 roku Roku Kard. Augusta Hlonda, przygotowali: katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach (instytucja kultury Samorządu Woj. Śląskiego). Patronat honorowy nad wystawą objął Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Wystawę będzie można oglądać na Jasnej Górze do 4 listopada.

„Wielkie słowa podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się, że pokazaliśmy Augusta Hlonda przez fotografie do tej pory nieznane, które zostały wydobyte gdzieś z archiwów salezjańskich, archiwów Towarzystwa Chrystusowego, z różnych innych miejsc, do których pracownicy IPN dotarli. To stanowi dużą wartość” – podkreślaPiotr Koj, pełnomocnik Marszałka Woj. Śląskiego do spraw Roku Hlonda. Z Jasnej Góry wystawa pojedzie do Cieszyna. Dalsze informacje na temat miejsc, gdzie ekspozycja będzie pokazywana, można znaleźć na stronie internetowej: www.slaskie.pl/hlond2013.

*

„Jest to w pierwszym rzędzie święto Rodziny Salezjańskiej, która chce podziękować Matce Bożej za peregrynację relikwii ks. Bosko w Polsce. A spięliśmy tego dnia również uroczystość poświęcenia tablicy, która upamiętnia wielkiego salezjanina, Prymasa Augusta Hlonda, który w 1946 roku oddał Polskę Matce Bożej w opiekę” – podkreślaks. Alfred Leja, prowincjał Prowincji Wrocławskiej Salezjanów.

„Odsłonięcie tej tablicy jest jakby odsłonięciem także fragmentu historii, tego, co się dzieje tutaj na Jasnej Górze, a co jest związane z kultem Matki Bożej Królowej Polski, i co jest związane także z tym odradzaniem się Polski po wojennych zgliszczach – mówi ks. Ryszard Głowacki, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej – Oczywiście jest jeszcze jedna sprawa, która cieszy nas chrystusowców, to jest prawy górny róg tej tablicy, i nasze logo, nasze hasło: ‘Wszystko dla Boga i Polonii Zagranicznej’. To realizujemy we współczesności, a realizujemy dlatego, że powołał nas do życia właśnie Sługa Boży August Hlond”.

„Kard. August Hlond jest założycielem naszego zgromadzenia, które nosi nazwę Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, stąd też kard. Hlond, Prymas Polski, można powiedzieć, jest patronem polskich emigrantów – wyjaśnia ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego im. kard. Augusta Hlonda w Poznaniu – Ta ogromna rzesza naszych rodaków żyjących poza granicami Polski, ponad 18 milionów, ma w tej tablicy tu, przy Matce Bożej na Jasnej Górze, swojego patrona. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla naszego zgromadzenia, które ogrania opieką rodaków żyjących poza granicami, ale również bardzo konkretnych naszych rodaków, którzy tu w ciągu całego roku przybywają na Jasną Górę”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr, sm 

Więcej na: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Kard. Grzegorz Ryś poświecił kaplicę w domu Zgromadzenia Małych Sióstr Baranka

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego