Odpust Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP modlitwie licznie zgromadzonych wiernych, przewodniczył o. Konrad Cholewa OFM, Definitor Generalny Zakonu Braci Mniejszych. W samo południe w kalwaryjskiej bazylice celebrowano sumę odpustową.

Przybyłych Pielgrzymów oraz przewodniczącego liturgii przywitał o. Cyprian Moryc OFM, kustosz sanktuarium.

Ojciec Konrad rozpoczął homilię od przywołania fragmentu dokumentu papieskiego ustanawiającego dogmat o Wniebowzięciu NMP i powiedział, że każdy dogmat jest swego rodzaju tajemnicą.

– Istotą tego dogmatu jest stwierdzenie, że Maryja została wzięta do nieba z duszą i ciałem, bo uwierzyła Bogu. Wniebowzięcie Matki Bożej mówi nam przede wszystkim to, że aby dostać się do nieba, najpierw musi być życie na ziemi – powiedział kapłan.

Dalej mówił, że Matka Najświętsza i Jezus uczą nas, iż do nieba idzie się całe życie ziemskie, a dzień dzisiejszy przypomina ludzkości, że człowiek ma duszę i ciało. Zwrócił uwagę, że we współczesności dużą wagę przywiązuje się do wyjątkowo pięknego wyglądu, co samo w sobie nie jest złem, o ile łączy się z jednoczesną troską o swoją duszę.

– Po to przychodzimy na Kalwarię, żeby odnowić swoje dusze, żeby zachować proporcję między dbaniem o duszę i ciało – stwierdził.

W dalszych słowach zakonnik powiedział, że dzisiejsza uroczystość uczy także wielbienia Boga i oddawania Jemu chwały, jak czyniła to Maryja, pomimo różnych trudności, które również wpisane są w nasze życie.

– Przed nami niebo, ale uczmy się od Maryi dziękować najpierw za ziemię, za to, co spotyka nas tutaj – zachęcał kaznodzieja.

Przypomniał także, że dzień 15 sierpnia to również rocznica Cudu nad Wisłą, a więc zwycięstwa Wojska Polskiego nad armią sowiecką.

– Po jednej stronie Wisły grzmiały armaty, a po drugiej stronie zanoszono modlitwę do Najświętszej Maryi Panny. Jeden z obecnych tam dowódców francuskich wyznał, że takie modlitwy, jak wtedy w Warszawie, nigdy w życiu nie słyszał. Generał Haller i kard. August Hlond zachęcali walczących do zaufania Panu Bogu – zauważył ojciec Konrad.

Na zakończenie zachęcał, by nie bać się przezwyciężać trudności, jakie niesie życie, ale powierzać je w wielkim zaufaniu Opatrzności Bożej i wstawiennictwu Matki Najświętszej.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Za: www.kalwaria.eu

Wpisy powiązane

Odpust Jerozolimski A.D. 2024

Z młodymi i dla młodych

Podsumowanie prac zarządu PFROŻ w pierwszym półroczu