Odpust Bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy

W niedzielę 22 września mszy świętej odpustowej w warszawskiej parafii Bl. Władysława z Gielniowa przewodniczył ks. kard Kazimierz Nycz.

Bernardyni z Lublina i Czerniakowa oraz księża diecezjalni wzięli udział w koncelebrze.

Przed mszą świętą został odczytany list Marszałka Mazowsza, Adama Struzika, w którym zostały podkreślone zasługi bł. Władysława z Gielniowa dla Kościoła Katolickiego i dla Ojczyzny.

W homilii ks. kard. Nycz zaznaczył, że bierze udział w uroczystościach patrona Warszawy po raz siedemnasty i ostatni w związku z przewidywaną bliską emeryturą.

Ks. kard. Nycz wygłosił w ciągu swej pracy w Warszawie wiele homilii o bł . Władysławie z Gielniowa, tym razem odniósł się do patrona stolicy jako człowieka nowoczesnego na czasy, w których żył.

Kaznodzieja podkreślił , że Władysław był człowiekiem bardzo utalentowanym i wykształconym poprzez studia na odnowionym przez królową Jadwigę Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielu znanych, wybitnych ludzi studiowało w tym czasie, co Władysław, m.in. Kopernik, mówił kard. Nycz. W Warszawie, w bernardyńskim kościele św. Anny o. Władysław został kaznodzieją co nie było łatwe, gdyż Warszawa była nowoczesnym miastem. O. Władysław był pobożnym , ale też racjonalnie postępującym człowiekiem, mówił kaznodzieja, dodając że powinniśmy brać z niego przykład..

Kard. Nycz nawiązał do trwającego kataklizmu powodzi w Polsce i apelował o hojność w niesieniu pomocy poszkodowanym.
W nawiązaniu do Ewangelii dnia kard Nycz przypomniał, że mamy służyć innym,

szczególnie zaś pełnić rolę służebną wobec starszych rodziców ale też wobec kolejnego dziecka, które ma się urodzić. Kaznodzieja ubolewał, że dzisiejsze zmiany zwyczajów powodują, że obecnie Domy Pomocy Społecznej są przepełnione.
Tradycyjnie w czasie odpustu bł. Władysława z Gielniowa małżeństwa odnowiły swoje przysięgi małżeńskie.

Po mszy świętej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, innych organizacji złożyły wieńce pod pomnikiem bł. Władysława z Gielniowa przed świątynią.

Po uroczystościach mieszkańcy Ursynowa i Warszawy uczestniczyli w festynie zorganizowanym przez Urząd Dzielnicy Ursynów oraz parafię.

Natomiast w kościele św. Anny , gdzie znajduje się sanktuarium bł. Władysława z Gielniowa uroczystości odpustowe miały miejsce we wspomnienie patrona Warszawy, 25 września o godz. 15.00. Uczestniczyli w nich ojcowie bernardyni.
Błogosławiony Władysław z Gielniowa był wybitnym duchownym, muzykiem i poetą średniowiecza, jednak cześć dla niego pozostaje przez wieki żywa.

Pieśni Bł. Władysława, przepojone piękną muzyką i modlitwą takie jak Żołtarz Jezusów, czy pieśni do Matki Bożej śpiewane są współcześnie przez chóry.

Bernardyni z wielu miast Polski przybywają kilka razy w miesiącu na modlitwę przy grobie bł. Władysława w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu , gdzie ich współbrat pracował i zmarł. Modlą się tutaj , podobnie jak i w swoich klasztorach o kanonizację patrona stolicy i patrona Polski.

W każdy poniedziałek o godz. 19.00 odprawiana jest w świątyni parafialnej na Natolinie msza św. w intencji kanonizacji Patrona parafii i całej Warszawy, a także odmawiane są modlitwy o uproszenie łask za wstawiennictwem bł. Władysława z Gielniowa.

Chór gregoriański im. bł. Władysława z Gielniowa pod nazwą „ Schola Cantorum Beati Vladislai” od 2018 roku przypomina swoją nazwą i pięknym śpiewem Warszawie na co dzień o jej patronie.

Bł. Władysław Gielniowa zmarł w klasztorze bernardyńskim przy kościele św. Anny w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu 519 lat temu , 4 lub 5 maja 1505 r.

Benedykt XIV wydał urzędowy akt beatyfikacji 11 lutego 1750 r. Natomiast w 1759 roku Klemens XIII ogłosił bł. Władysława z Gielniowa patronem Królestwa Polskiego i Litwy.

62 lat temu, 19 grudnia 1962 r. papież Jan XXIII na prośbę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, ogłosił bł. Władysława z Gielniowa głównym patronem Warszawy. Obecnie bł. Władysław z Gielniowa po reformie kalendarza liturgicznego w 1974 r. jest drugorzędnym patronem stolicy. Główną patronką jest Matka Boska Łaskawa.

W parafii Bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie działa grupa czcicieli bł. Władysława z Gielniowa pod nazwąTowarzystwo bł. Władysława z Gielniowa.

Anna Dziemska
Foto: Anna Dziemska

Wpisy powiązane

O. Wojciech Mikulski SJ: Redakcja Katolicka jest dużą wartością dodaną dla Polskiego Radia

Abp Jędraszewski o bp. Antonim Baraniaku: Był wierny mocy Bożej i dzięki niej ocalił prymasa i Kościół w Polsce

“Jedność wspólnot” – Siostry Służebnice NPM obchodzą 90-lecia zjednoczenia