Prezentując papieskie orędzie bp Solarczyk zwrócił uwagę, iż zawiera ono ogromną zachętę, by duszpasterstwo powołań było towarzyszeniem młodym ludziom na drogach świętości. – Nikt nie może powiedzieć, że powołanie go nie dotyczy – dodał. Papież Franciszek z realizmem zwraca uwagę na to, że decyzje powołaniowe nie są proste, niejednokrotnie będą wymagały pojścia “pod prąd” – zauważa biskup delegat KEP ds. powołań.
Bp Solarczyk odniósł się także do przesłania papieża Franciszka przekazanego polskim biskupom na zakończenie tegorocznej wizyty Ad limina Apostolorum. – Sprawa troski o powołania jest mocno zaakcentowana w dwóch miejscach. Papież zaznacza, że Kościół w Polsce powinien być bardzo wdzięczny za tak liczne, święte powołania kapłańskie, ale nie powinien zapominać o tym, że to dzieło trzeba nieustannie wspierać – przypomniał bp Solarczyk i przytoczył słowa Franciszka: “Niech jednak Kościół w Polsce nadal niestrudzenie modli się o nowe powołania do kapłaństwa!”.
Papież w przesłaniu do biskupów odnosi się też do trudnej sytuacji żeńskich powołań zakonnych w Polsce, gdzie liczba kandydatek zmniejsza się w ostatnich latach. Zauważa ich wielka posługę i ważne miejsce we wspólnocie Kościoła. Jednocześnie kładzie do serca biskupom i całemu Kościołowi troskę o powołania do życia konsekrowanego – zaznaczył bp Solarczyk.
Krajowy duszpasterz powołań ks. Marek Tatar podkreślił, że w Tygodniu Modlitw o Powołania cała uwaga Kościoła koncentruje się na powołaniach. – Rzeczywiście dzisiaj spotykamy się z trudną sytuacją kontestowania powołania, które jest zobowiązujące. Kiedyś mówiło się, że “rodzina jest pierwszym seminarium”, dziś mamy z tym problem. To zaplecze, jakim była rodzina, ulega obecnie ogromnemu rozbiciu – zauważył.
Ks. Tatar zwrócił też uwagę na środowisko szkolne i kwestię, czy jest ono miejscem dorastania do wartości. – Stawiamy sobie pytania, na ile szkoła wychowuje do dojrzałej odpowiedzi i odpowiedzialności za podjęte decyzje – mówił. Podkreślił także istotną rolę duszpasterstwa w parafii i środowisk formacyjnych jak grupy ministranckie, Ruch Światło-Życie, Droga Neokatechumentalna, Odnowa w Duchu Świętym. – One tworzą podstawowe środowisko, w którym młody człowiek dorasta do osobowego i osobistego spotkania z Chrystusem – zaznaczył.
Podczas konferencji zaprezentowano materiały duszpasterskie do wykorzystania w czasie Tygodnia Modlitw o Powołania. W tym roku przygotowano je w formie teczki, która zawiera zeszyty dla katechetów, dla opiekunów ministrantów, propozycje homilii i nabożeństw. Ich autorami są praktycy – zapewnił ks. Emil Parafiniuk, sekretarz Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Ponadto w teczce znaleźć można papieskie orędzie i ogólne statystyki.
Wynika z nich, że obecnie w Polsce jest ponad 19 tys. sióstr należących do 101 zgromadzeń zakonnych, ok. 1,2 tys. członków instytutów świeckich, ponadto: 178 dziewic konsekrowanych, 220 wdów konsekrowanych i 5 pustelników. Nie podano natomiast danych dotyczących zakonów męskich. [W Polsce w 61 zakonach męskich żyje 12 tys. 488 zakonników, z czego 9592 to kapłani, a 1369 to bracia zakonni. W kraju posługuje ogółem 8952 księży i braci zakonnych, natomiast pozostali polscy zakonnicy pracują w innych krajach – przyp. KAI, dane Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich].
Delegat Episkopatu ds. powołań zapowiedział rozpoczęcie współpracy z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego w profesjonalnym zbieraniu i opracowywaniu danych dotyczących powołań. Pierwsze rozmowy już się odbyły.
Odpowiadając na pytanie KAI poinformował, że w dniach 3-6 lipca spotkają się w Warszawie przedstawiciele krajowych duszpasterstw powołań – tzw. Europejska Służba Powołań. W zeszłym roku duszpasterze z Europy gościli w Rzymie.
KAI/psd
Za: www.deon.pl