Oblaci MN – Gdańsk: spotkania odpowiedzialnych za finanse

W domu oblackim w Gdańsku od 3 grudnia trwają spotkania współbraci odpowiedzialnych za sprawy materialne zgromadzenia. Najpierw obradowała Generalna Komisja Finansowa, a aktualnie spotykają sie ekonomowie z oblackich jurysdykcji zakonnych.

We wtorek, 3 grudnia, rozpoczęło się w Gdańsku pierwsze po pięciu latach przerwy spowodowanej pandemią spotkanie Generalnej Komisji Finansowej z udziałem ekonoma generalnego Charlesa Rensburga OMI. Omawiając struktury finansowe zgromadzenia, uczestnicy zwrócili szczególną uwagę na misje ad gentes, które, aby mogły kontynuować działalność ewangelizacyjną, potrzebują wsparcia finansowego z innych prowincji. Spotkanie zakończyło się 5 grudnia.

Od piątku 6 grudnia trwa z kolei spotkanie ekonomów prowincjalnych regionu Europy (prowincje i delegatury). Zakończeniem spotkania będzie wspólna Eucharystia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczyć będzie ojciec wicegenerał Antoni Bohm OMI.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Gdańska zaraz po wojnie – w styczniu 1947 r. Otrzymali do odbudowy pokarmelitański zniszczony i spalony kościół oraz klasztor św. Józefa – pierwotnie od roku 1357 mieścił się tu szpital, kaplica pw. św. Jerzego i klasztor. Kaplica, z czasem, w wyniku rozbudowy obiektu stałą się częścią kompleksu klasztornego. W nim 27 marca 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej spalili ponad setkę osób. Proces odbudowy trwał kilkadziesiąt lat. Od 1964 r. misjonarze oblaci otworzyli kaplicę wieczystej adoracji oraz zapoczątkowali całodzienną spowiedź, z której chętnie korzystają mieszkańcy miasta. Od roku 2000 kościół św. Józefa stał się sanktuarium Ofiar Nieludzkich Systemów. W 2019 r. uruchomiono w jego murach Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, a w 2024 odrestaurowano dawną plebanię z miejscami noclegowymi. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo rekolekcyjne, sanktuaryjne, całodzienną spowiedź, a przy domu oblackim funkcjonuje ośrodek kulturalny. Aktualnym przełożonym domu jest o. Krzysztof Czepirski OMI.

Marek Dziedzic OMI / Marcin Wrzos OMI

Za: www.oblaci.pl

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP