Uczestników 16 listopada po południu powita opat tyniecki o. dr Szymon Hiżycki OSB. Wykład wprowadzający pt. “Z głębokości wołam do Ciebie Panie” wygłosi o. Notker Wolf.
W sobotę przed południem 17 listopada o “modlitwie Słowem Bożym w poezji George’a Herberta (1593–1630)” będzie mówiła prof. Małgorzata Grzegorzewska, a “o mocy słowa w codziennym życiu” prof. Aldona Skudrzyk.
Po południu wykład pt. “Kobieta, która zafascynowała Karola Wojtyłę: świadectwo o bł. Hannie Chrzanowskiej” wygłosi redaktor Paweł Zuchniewicz. Odbędzie się też dyskusja panelowa, którą poprowadzi prof. Piotr Franaszek. Uczestniczyć w niej będą: Ewa Kopczyńska, dr Armin Neugebauer (Niemcy), Romina Urbanetti (Rzym), Stanisława Bukowicka (Opactwo ss. Sakramentek z Warszawy).
W niedzielę 18 listopada wykład pt. “Czy Boga możemy spotkać kiedy indziej niż dzisiaj? Kilka refleksji wokół Reguły św. Benedykta” o. dr Szymon Hiżycki OSB. Ponadto sprawozdanie z Kongresu Oblatów w Rzymie w 2017 złoży prof. Piotr Franaszek. O historii oblackiego „Benedictusa” opowiedzą: Barbara Marszałek i Teresa Lubowiecka.
Na zakończenie podziękowania dla uczestników złożą: Krystyna Fuerst i prof. Jerzy Brzozowski a trzydniowe obrady podsumuje o. Włodzimierz Zatorski OSB.
W Zjeździe uczestniczyć będą reprezentanci wspólnot oblatów przy klasztorach benedyktyńskich w Biskupowie, Lubiniu, Jarosławiu, Krzeszowie, Staniątkach, Tyńcu, Warszawie i Żarnowcu, jak również goście zagraniczni z Sampora na Słowacji, Żytomierza, Pragi, Rzymu, Kolonii, Osnabrück i Alexanderburga koło Berlina.
Oblatami tynieckimi były m. in. tak wybitne osoby jak Jerzy i Anna Turowiczowie, prof. Anna Świderkówna, wreszcie błogosławiona Hanna Chrzanowska, która jest duchową patronką obrad. Hasło tegorocznego zjazdu szczególnie łączy się z życiem nowej błogosławionej.
Oblaci benedyktyńscy to osoby związane z konkretną wspólnotą benedyktyńską przez złożenie przyrzeczeń oblackich. Mieszkają poza klasztorem, ale utrzymują z nim stały kontakt: przyjeżdżają na dni skupienia i rekolekcje, w miarę możliwości starają się uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach rodziny benedyktyńskiej. Oblatem benedyktyńskim może zostać każdy świecki chrześcijanin, także żyjący w małżeństwie, a nawet kapłan, który pozostaje w swoim środowisku i który pragnie żyć duchem Reguły św. Benedykta.
Za: ekai.pl