Po nieszporach rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża, podczas której, prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz przekazał parafii relikwie bł. o. Zbigniewa.
„Ufam, że obecność Jego relikwii w Tarnowie we wspólnocie tutejszego Kościoła przyniesie obfite owoce w życiu duchowym diecezjan. Niech moc wiary bł. o Zbigniewa, jasny płomień Jego miłości, pokój, który niósł aż do męczeństwa będą w sercach wszystkich wielbiących Boga za Jego przyczyną” – powiedział prowincjał o. Jarosław Zachariasz.
Za relikwie podziękował biskup tarnowski Andrzej Jeż.
„Przyjmujemy ten wielki dar z wdzięcznością całując relikwie naszego męczennika, bł. Zbigniewa niejako składamy pocałunek na całym Jego życiu i męczeńskiej śmierci, składamy pocałunek na świętości Boga, która w nim zamieszkała. Radujemy się z faktu, że powrócił do nas, ochrzczony tutaj w katedrze wraca w relikwiach, będąc dla nas patronem czuwając nad naszą diecezją, miastem, nad swoją parafią. Głęboko wierzymy, że za Jego wstawiennictwem będziemy tutaj wypraszać wiele łask, przede wszystkim łaskę świętości” – dodał Biskup Tarnowski.
W kazaniu prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz mówił, że przygotowując się do beatyfikacji stawiano wiele pytań m.in. jakie znaczenie ma śmierć męczenników, ale jak dodał dziś żadne z postawionych wtedy pytań nie było najważniejsze.
„Najważniejsze jest pytanie o Chrystusa. Kim jesteś Panie? Kim w życiu błogosławionego Zbigniewa był Bóg, Kim jest dla mnie?” – dodał.
Po Eucharystii uczestnicy dziękczynienia otrzymali obrazki z relikwiami II stopnia bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i jego współbrata bł. Michała Tomaszka.
2 lutego, siostry zakonne, bracia i zakonnicy z całej diecezji tarnowskiej rozpoczęli Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele Księży Filipinów przeżywających Rok Jubileuszu 500-lecia urodzin św. Filipa Neri.
Słowa powitania do uczestników skierował ks. Maciej Mitera – Przełożony i Proboszcz parafii, oraz wikariusz biskupi ds. zakonnych ks. dr. Zbigniew Krzyszowski.
Następnie O. Józef Krzemiński Jezuita z Nowego Sącza – były dyrektor grupy misjonarzy ludowych, wygłosił konferencję, po której wyruszyła ulicami Tarnowa procesja do Katedry, niosąc relikwie świętych i błogosławionych założycieli swoich zgromadzeń i osób zakonnych. Osoby konsekrowane odmówiły podczas drogi Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Litanię do Wszystkich Świętych.
„To wielkie święto dla nas i radość ze spotkania. Dziękujemy za łaski i dary Roku Życia Konsekrowanego” – podkreślali uczestnicy uroczystości.
Przed bazyliką biskup tarnowski Andrzej Jeż poświęcił świece. Następnie wszystkie osoby konsekrowane przeszły przez bramę miłosierdzia.
W katedrze odbyło się nabożeństwo przygotowane przez alumnów z seminarium Ojców Redemptorystów z Tuchowa.
Najważniejszym punktem obchodów była Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, bp Władysława Bobowskiego, bp Stanisława Salaterskiego i biskupa nominata Leszka Leszkiewicza.
Przypominając liczne grono nowych świętych i błogosławionych sióstr i zakonników, biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że ich życie to piękne świadectwa, godne naszej uwagi i naśladowania. Zdaniem biskupa, kanonizacje i beatyfikacje 2015 roku to także szczególnie ważny dar kończącego się Roku Życia Konsekrowanego. „Chciejmy wracać do czytania żywotów świętych i do zapoznawania się z ich drogą ku świętości. Wszyscy potrzebujemy dobrych wzorców i przekonujących przykładów dla siebie. I nie znajdziemy lepszych i bardziej wiarygodnych od tych, którymi są świadectwa życia świętych” – dodał.
Biskup Tarnowski podkreślił też, że święci pokazują nam, iż sposób życia oparty na Ewangelii jest możliwy do przyjęcia i do zrealizowania, że jest on też o wiele bardziej atrakcyjny, celowy i sensowny niż modele promujące życie bez Boga.
Bp Jeż przypomniał, że kończący się Rok Życia Konsekrowanego przechodzi w trwający już Rok Miłosierdzia, zaś w jego owocnym przeżywaniu może nam również pomóc obecność i postawa osób zakonnych.
„Są obok nas i między nami. Swoją modlitwą i pracą ubogacają życie Kościoła i społeczeństwa. Tworzą piękny obraz postawy miłosierdzia, która tak mocno rysuje się w kultywowanych przez nich dziełach. Prowadzone przez nich szpitale, domy opieki społecznej, szkoły i przedszkola, różnorakie dzieła charytatywne, posługa sakramentalna, dzieło ewangelizacji oraz nieustanna modlitwa, którą otaczają nas chociażby siostry klauzurowe, to konsekwentna realizacja postawy miłosierdzia” – dodał biskup.
Po homilii , siostry i zakonnicy pod przewodnictwem delegat KWPZM ds. zakonów męskich w diecezji tarnowskiej Ks. Tadeusza Gniewka SCJ odnowili śluby zakonne.
Przed błogosławieństwem Po Komunii Świętej s. Eudoksja Twardowska Służebniczka Dębicka – referentka diecezjalna złożyła w imieniu osób konsekrowanych zgromadzonych w Katedrze podziękowania Księdzu Biskupowi Ordynariuszowi i Biskupom pomocniczym za ich modlitwę. Słowa podziękowań zostały skierowane również do ks. dr Zbigniewa Krzyszowskiego, wikariusza biskupiego ds. zakonnych, Ks. Tadeusza Gniewka SCJ delegata KWPZM ds. zakonów męskich w diecezji tarnowskiej, oraz Ks. dr Adama Nity – proboszcza katedry tarnowskiej.
Uroczyste błogosławieństwo Biskupa Andrzej Jeża – ordynariusza diecezji tarnowskiej zakończyło uroczystą Eucharystię, po której Ks. Biskup spotkał się z osobami konsekrowanymi na agapie w salach duszpasterskich przy tarnowskiej katedrze.
Dzięki transmisji diecezjalnego Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz z uczestnikami uroczystości łączyły się duchowo siostry z zakonów klauzurowych. oraz wierni diecezji tarnowskiej.
Do wiadomości podał: Ks. Tadeusz Gniewek SCJ delegat KWPZM ds. zakonów męskich w Diecezji tarnowskiej
Zdjęcia udostępnił: Marcin Wojdan – nowicjusz Nowicjatu O.O. Redemptorystów