Obchody Dnia Życia Konsekrowanego

W diecezji opolskiej i gliwickiej

W sobotę 28 stycznia odbyły się międzydiecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Przed Mszą św. klerycy zaśpiewali Akatyst ku czci Bogurodzicy, jako przygotowanie do liturgii Eucharystycznej. Do kościoła seminaryjno-akademickiego w Opolu przybyli w dużej liczbie w dużej liczbie przedstawiciele żeńskiego i męskiego życia konsekrowanego. Kościół zapewnił się po brzegi. Wszystkich uczestników przywitał O. Błażej Kurowski OFM, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego w diecezji opolskiej.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec, a homilię wygłosił bp Rudolf Pierskała. W procesji wejścia szli reprezentanci różnych form życia konsekrowanego z diecezji opolskiej i gliwickiej. W homilii bp Rudolf Pierskała zaznaczył, że: „życie zakonne rodzi się z głębszego widzenia rzeczywistości oczyma samego Chrystusa. Dostrzec wartości dla innych niedostrzegalne, umiłować te wartości, by poświęcić im swoje życie. To głębsze widzenie, które otrzymaliście, jest niewątpliwie Bożym darem, łaską. A ten kto otrzymał tę łaskę i podjął decyzję przemiany, ten otrzymał powołanie do życia konsekrowanego”. Biskup przypominał, że osoby konsekrowane nieustannie głoszą światu kazanie o wartości królestwa Bożego na ziemi. Dziękował za ich wierność powołaniu i świadectwo. Po homilii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby, trzymając w dłoniach zapalone świece.

Na zakończenie Mszy św. s. Jolanta Radomyska SSpS, referentka sióstr zakonnych w diecezji opolskiej wyraziła w imieniu zgromadzonych podziękowanie: „Cieszymy się, że w naszych diecezjach mamy różne formy życia konsekrowanego, i że radośnie możemy służyć Panu Bogu i drugiemu człowiekowi. W Dzień Życia Konsekrowanego nasze myśli biegną do świątyni jerozolimskiej, gdzie Maryja i Józef przynoszą małego Jezusa, aby ofiarować Go Ojcu i w ten sposób wyrazić wdzięczność za wielkie rzeczy, jakie im uczynił”

Przed błogosławieństwem biskup gliwicki Jan Kopiec ogłosił, że Ojciec Święty przenosi go na emeryturę, a nowym biskupem gliwickim będzie ks. Stanisław Oder z diecezji toruńskiej. Jako podziękowanie za swoją posługę i wielką życzliwość dla osób konsekrowanych biskup Jan otrzymał na stojąco gromkie oklaski.

Kolejnym punktem spotkania był poczęstunek przygotowany przez wspólnotę seminaryjna w Opolu.

Ukoronowaniem dnia życia konsekrowanego był godzinny występ zespołu muzycznego „AVE”. Była to bardzo dobra okazja, by wspólnie się radować, pośpiewać i tak uwielbić Boga”. Po koncercie wspólnie odmówiono modlitwę o pokój.

O. Błażej Kurowski OFM
Wikariusz biskupi


W Bydgoszczy

„Tożsamość osób konsekrowanych przejawia się bardziej w tym, kim są niż w tym, co robią” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk. W bliskości obchodów Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, wspólnoty żeńskie i męskie, wśród nich dziewice i wdowy, dziękowały za dar powołania.

Biskup przypomniał słowa papieża Franciszka, który kończąc Rok Życia Konsekrowanego podkreślił, że: „osoby konsekrowane wezwane są przede wszystkim do bycia ludźmi spotkania”. Powiedział, że „swoją doskonałość trzeba odkrywać we wspólnocie – z Bogiem i drugim człowiekiem”. – W czasach, kiedy świat podkreśla znaczenie wydajności, osoba konsekrowana jest powołana, by świadczyć o znaczeniu osobistego spotkania, i „tracenia czasu”. Po to, by być w bliskiej relacji – mówił.

Według bp. Krzysztofa Włodarczyka istotą powołania do życia konsekrowanego nie są specyficzne formy aktywności i charyzmatów, lecz tożsamość osoby konsekrowanej. – To powołanie do wyjątkowej więzi z Chrystusem, która wynika z naśladowania Go w najbardziej radykalny sposób, jaki jest osiągalny dla ludzi w uwarunkowaniach życia doczesnego – powiedział.

Istotą życia wspólnotowego i więzi – jak zaznaczył dalej bp – powinna być ostatecznie miłość. – Człowiek nie może żyć bez miłości. Inaczej pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu. Wspólnota, w której nie ma szczerości, głębokiej bliskości, autentycznej przyjaźni, miłości, pozostaje w strukturach czysto formalnych. Mówienie o miłości staje się wówczas iluzją. Miłość bez konkretów staje się kwietyzmem i utopią – dodał.

Biskup Bydgoski zaapelował, by osoby konsekrowane nigdy nie zapomniały, że źródłem świętości ich życia, nie jest doczesna aktywność, ale miłosierna miłość Boga.

Osoby konsekrowane spotkały się także w Domu Polskim. – Modlitwa, charyzmat i świadectwo – to zagadnienia, na które chciałbym zwrócić uwagę – mówił podczas konferencji ks. Sławomir Bar CM. – Musimy powracać do modlitwy i Eucharystii, która jest źródłem tego, byśmy sobie poradzili w tym świecie. W Apokalipsie św. Jana jest napisane: „Ale mam przeciw tobie to, że odstąpiłeś od twej pierwotnej miłości”. Mamy przypomnieć sobie dlaczego weszliśmy do naszych wspólnot zakonnych, po co w nich żyjemy. No i bycie świadkiem Jezusa – mamy być z tego dumni, niosąc wiarę, nadzieję i miłość. Nie mamy podobać się światu, ale być jego solą oraz smakiem – dodał proboszcz parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. – To spotkanie ma nas uwrażliwić na odnowienie drogi w Kościele, byśmy coraz bardziej stawali się światłem dla świata, idąc w stronę większego umiłowania Chrystusa – na kolanach i w drugim człowieku – podsumowała – s. M. Kamila Skorupka z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, referentka ds. życia konsekrowanego.

W diecezji bydgoskiej istnieje osiem wspólnot zakonnych męskich, trzynaście żeńskich. Rodzinę osób życia konsekrowanego tworzą również dziewice, wdowy oraz osoby żyjące w ukryciu.            

Za: www.diecezja.bydgoszcz.pl                            


W Licheniu spotkanie przedstawicielu Zakonów Męskich z diecezji włocławskiej

W domu zakonnym Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym w sobotę 28 stycznia br. odbyło się po raz kolejny spotkanie przedstawicieli zakonów męskich z terenu diecezji włocławskiej.

Pierwszym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu w domowej kaplicy, podczas której obecni zakonnicy mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Konferencję podczas spotkania do zgromadzonych wygłosił proboszcz licheńskiej parafii ks. Rafał Krauze MIC, który w prelekcji podejmując tematykę Kościoła jako Wspólnoty wierzących, przybliżył postać św. Piotra jako ucznia Chrystusa, powołanego do podjęcia służby wobec ludzi.

Ks. Krauze zachęcił zgromadzonych zakonników, aby przyjrzeli się na nowo swojemu powołaniu, swojej misji i miejscu we wspólnocie Kościoła, by być jak św. Piotr dla Chrystusa i ludzi im powierzonym.

W samo południe zakonnicy modlili się wspólnie podczas Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w licheńskiej bazylice, której przewodniczył przełożony licheńskiej wspólnoty marianów ks. Bogusław Binda MIC. Ostatnim punktem spotkania był wspólny posiłek, podczas którego zakonnicy mieli możliwość podzielenia się doświadczeniem przeżywania życia zakonnego. 
Następne spotkanie odbędzie się w marcu u Ojców Franciszkanów w Koninie.      
 

 Za: www.diecezja.wloclawek.pl

 

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży