Obchody 300-lecia erygowania polskiej prowincji Sióstr Miłosierdzia

To dzień, do którego nasza Prowincja przygotowywała się od 3 lat, Jubileusz 300-lecia erygowania Polskiej Prowincji Sióstr Miłosierdzia. W 2002 roku obchodziliśmy Jubileusz 350 lat przybycia pierwszych Sióstr Miłosierdzia z Paryża do Polski.

Trzy Siostry: S. Małgorzta Moreau, S. Magdalena Drugeon, S. Franciszka Douelle; wierne Chrystusowi, Głosicielowi Ewangelii Ubogim, wsparte błogosławieństwem św. Wincentego i św. Ludwiki, prowadzone światłem i mocą Ducha Świętego stały się misją ziarna charyzmatu na polskiej ziemi. Bóg błogosławił, a ziarno wydawało błogosławiony owoc.

Po 60 latach, 31.03.1712 roku Przełożeni Generalni w Paryżu, ciesząc się tym owocowaniem, erygowali nową Prowincję, Prowincję Polską Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia z siedzibą w Warszawie. Powstająca Prowincja była znakiem prężności charyzmatu Założycieli, głębokiej misyjności Zgromadzenia oraz jego odważnego otwarcia na ówczesne potrzeby Kościoła i Ubogich. Powstaniu Prowincji towarzyszył entuzjazm Sióstr, modlitwa z nieba Świętego Wincentego i Świętej Ludwiki oraz cicha nadzieja Kościoła i Ubogich w naszej Ojczyźnie.

300 rocznicę tego wydarzenia świętowaliśmy 31.03.2012 r. w Domu Prowincjalnym w Warszawie. Na obchody Jubileuszowe przybyli zaproszeni Goście: Ks. Bp Paweł SOCHA CM, Ks. Proboszcz Robert BERDYCHOWSKI CM z Księżmi z Bazyliki

Św. Krzyża, poprzednie Przełożone Prowincji, Siostry Wizytatorki: S. Łucja KWIETNIEWSKA, S. Bożena DŁUGOWSKA, S. Stanisława KOKOSZA, a także Siostry Przełożone oraz delegatki Wspólnot. Słowo wstępne skierowała do zebranych nowo mianowana Siostra Wizytatorka Mariannna LESZCZYŃSKA, przedstawiając historię przybycia Sióstr Milosierdzia do Polski i kolejne etapy rozwoju “misji polskiej”.

Punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszowych była dziękczynna Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Ks. Biskupa, w czasie której w darze ołtarza złożona została Księga Zobowiązań Jubileuszowych podjętych przez Wspólnoty Prowincji.

O godz. 15.00 uczestnicy wysłuchali jeszcze konferencji Ks. Biskupa na temat: „Piękno i aktualność wincentyńskiego charyzmatu dziś”. Pięknym dopełnieniem była też bardzo “wincentyńska” inscenizacja w wykonaniu Postulantek. Nieszpory z rozważaniem Ks. Dyrektora Kazimierza MAŁŻEŃSKIEGO zakończyły dzisiejsze obchody, ale nie Jubileusz.

Świętujemy nadal…
Polecamy się naszej Niepokalanej Matce i Św. Założycielom,
prosząc Boga o moc i światło Ducha Św. dla wszystkich Sióstr Prowincji
na drogach powołania i misji.

Wpisy powiązane

Skąd się biorą święci? Historia, wiara i droga do świętości

Klaretyni: 50 lat Domu zakonnego we Wrocławiu

Najobszerniejszy komentarz do „Reguły” św. Benedykta w Polsce