Z roku na rok zmniejsza się liczba misjonarek i misjonarzy. Powodów jest kilka. Trzeba też zauważyć, że na zmniejszenie się liczby misjonarek i misjonarzy ma wpływ drastyczny spadek powołań kapłańskich i zakonnych, zwłaszcza żeńskich. W związku z tym zgromadzenia zakonne i diecezje nie otwierają nowych placówek misyjnych, gdyż mają trudności z obsadzaniem już funkcjonujących – wyjaśnia o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski.
Z roku na rok zmniejsza się liczba kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich, którzy chcieliby podjąć mandat misyjny. Wielu duchownych skupia się na swej posłudze w Polsce. Plusem jest rozwój wolontariatu misyjnego świeckich, które cieszą się różnorodnością posługi wolontariackiej dla misji, wielością charyzmatów i wypracowanych sposobów działań. Zaangażowani są w tę formę misjonowania przedstawiciele zgromadzeń zakonnych (m. in. klawerianki, salezjanie, pallotyni, kombonianie, werbiści, orioniści), a także organizacje i misyjne wspólnoty świeckich. Jest nadzieja, że niektórzy z wolontariuszy wybiorą życie zakonne czy seminarium diecezjalne i będą chcieli posługiwać na misjach lub zostaną posłani jako misjonarze świeccy. Młodzi ludzie chętnie udają się na tzw. doświadczenie misyjne. Zapoznają się z realiami misji i służą pomocą misjonarkom i misjonarzom.
W niedalekiej przeszłości, Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, przygotowywało do wyjazdu corocznie przez kilka lat grupę ok. 30 osób. W zeszłym roku było to 15 osób. W tym roku jest ich znacznie mniej, jedynie 7 osób. Zgromadzenia typowo misyjne, które same prowadziły formację kandydatów i wysyłały misjonarzy bezpośrednio na misje, teraz nie wysyłają ich wcale, albo wysyłają tylko pojedyncze osoby.
Nadzieją dla Kościołów misyjnych jest rozwój rodzimych powołań kapłańskich i zakonnych. Kościół w Polsce pragnąć wspomóc młode Kościoły misyjne coraz częściej zaprasza do siebie seminarzystów, zwłaszcza z Afryki, umożliwiając im formację kapłańską oraz przygotowanie intelektualne i moralne do posługi kapłańskiej.
O. Kazimierz Szymczycha SVD
Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji
Delegat ds. Misjonarzy