O. Stanisław Jaromi w czasie spotkania wygłosił wykład pt. „Chrześcijańskie i franciszkańskie inspiracje dla ekologów i przyrodników”, a wieczorem we franciszkańskiej parafii celebrował Mszę św. dziękczynną za polskich ekologów i za encyklikę Laudato si’ oraz wygłosił kazanie o franciszkańskim przesłaniu papieskiego dokumentu.
Wydarzenie było zwieńczeniem czterodniowego Festiwalu Nauki i Sztuki, a sam Medal Polskiej Niezapominajki ustanowiony został przez przyrodników i razem z podziękowaniami trafia do tych osób, które z ogromnym poświęceniem i pasją realizują poza swoją aktywnością zawodową ważne sozologiczne cele.
Powstał z inspiracji śp. redaktora Andrzeja Zalewskiego. Zaprojektowany został przez rzeźbiarza prof. Mariana Gardzińskiego w sposób niezwykle skromny.
Prowadzący galę dr Ryszard Kowalski podkreślił: „Jego powierzchnia nie jest gładka, gdyż w porowatej strukturze materii można zmieścić więcej uczuć i podziękowań dla społeczników poświęcających swój czas na prośrodowiskowe działania. Dziś już wiedzą prawie wszyscy, że niebieski niepozorny kwiatek, urósł do rangi symbolu skupiającego ludzi wokół ważnych spraw związanych z ochroną przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa.”
Medale od 2003 r. nadaje kapituła, której honorową przewodniczącą jest prof. Anna Stańczykowska-Piotrowska. Oprócz Medalu laureaci otrzymają pamiątkowy dyplom z dedykacją: „Tym, co z zapałem pracują, sprzątają, uczą się, sadzą drzewa, innych zachęcają, potrafią się zachwycić, mimo złej pogody, liściem drżącym na wietrze, zapachem przyrody. Tym, co w wysiłkach nigdy nie ustają, Polskiej Przyrodzie serce swe oddają”.
Stanisław Jaromi OFMConv, franciszkanin z Krakowa, wykładowca akademicki, absolwent filozofii przyrody i ochrony środowiska na KUL, interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii, bada sytuacje konfliktowe w używaniu zasobów naturalnych. Od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) i redaktor naczelny portalu chrześcijańskich ekologów swietostworzenia.pl, publicysta i bloger – od 6 lat prowadzi swój ekoblog.
jms