O. prof. Henryk Pietras SJ uhonorowany Księgą Jubileuszową w czasie zjazdu Sekcji Patrystycznej przy Komisji Episkopatu Polski

W tym roku zjazd Sekcji Patrystycznej odbył się w dniach 22-25 września w Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim. Okazją do wyróżnienia o. prof. Henryka Pietrasa SJ podczas tego wydarzenia były jego 70. urodziny. Ośrodki naukowe z kraju i zagranicy, z którymi jubilat był lub nadal jest związany, skierowały do o. Pietrasa SJ liczne listy gratulacyjne.

O. Pietras SJ to jeden z najwybitniejszych żyjących polskich patrologów (patrologia to nauka o wczesnych pisarzach chrześcijańskich, którzy są nazywani Ojcami Kościoła). Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z dziedziny patrologii, a także inicjator ukazującej się od 1996 roku w Krakowie nakładem Wydawnictwa WAM serii wydawniczej „Źródła Myśli Teologicznej”, poświęconej Ojcom Kościoła w ramach której ukazało się już 88 tomów. W serii tej na szczególną uwagę zasługują wydane po raz pierwszy w językach oryginalnych i w języku polskim wraz z aparatem krytycznym Akta Soborów i Synodów od starożytności aż po czasy nowożytne. Trudno przecenić jego zasługi jako dyrektora Wydawnictwa WAM księgarstwa katolickiego w Polsce. Równocześnie prowadził ożywioną działalność naukową i dydaktyczną na wielu uczelniach w kraju i za granicą. Pełnił też ważne funkcje akademickie. Był między innymi rektorem wtedy Akademii, a obecnie Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Od kilku lat pracuje jako profesor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie i prowadzi wykłady gościnne w uczelniach polskich.

Sekcja Patrystyczna przy Komisji Episkopatu Polski działa od 3 listopada 1977 r. Skupia ona badaczy antyku chrześcijańskiego: patrologów, historyków Kościoła starożytnego, filologów klasycznych zajmujących się literaturą wczesnochrześcijańską, biblistów badających egzegezę patrystyczną, archeologów i historyków sztuki wczesnochrześcijańskiej. Liczy ok. 140 osób. Organizuje ona corocznie zjazdy swoich członków, które w swej zasadniczej części noszą charakter sympozjów naukowych. Są też okazją do wymiany myśli i doświadczeń dotyczących promocji wiedzy o starożytności chrześcijańskiej w Polsce. Każdy taki zjazd ma swój temat wiodący, wokół którego skupiają się referaty i dyskusje. Jest on też okazją do uhonorowania szczególnie zasłużonych członków sekcji.

Kamień Śląski został wybrany nieprzypadkowo na miejsce tegorocznego zjazdu. To miejsce  urodzenia św. Jacka i bł. Czesława Odrowążów i zarazem sanktuarium św. Jacka. Tegorocznym tematem wiodącym zjazdu była Antropologia pisarzy wczesnochrześcijańskich, a jego hasłem cytat z Księgi Rodzaju: Stworzył mężczyznę i niewiastę (Rdz 1,27).

Za: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Dominikanie komentują przeszukanie lubelskiego klasztoru

Generał Paulinów na Pasterce: narodzony Bóg-Człowiek przypomina o pięknie i godności naszego człowieczeństwa

REKOLEKCJE: ODCINEK 5 „Jak zadbać o dziś”I ks. Piotr Pawlukiewicz & ks. Jerzy Jastrzębski