Ojciec Leon Knabit zostanie Kawalerem Orderu Uśmiechu. Z wnioskiem o przyznanie tego tytuły wnioskowały dzieci ze Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Soli-Kiczorze na Żywiecczyźnie. Wręczenie orderu nastąpi 22 września br.
Mnich ceniony jest za radość życia, otwartość i przyjaźń, jaką darzy szczególnie dzieci i młodzież, dla których jest autorytetem.
„Ceniony rekolekcjonista i kaznodzieja, mnich żyjący z surową regułą św. Benedykta, a jednocześnie otwarty na spotkania z dziećmi i młodzieżą, z którymi ma bardzo dobry kontakt. W czasie tych spotkań chętnie odpowiada na nurtujące młodzież pytania, dzieli się swoimi doświadczeniami, jest pogodny, ma spory dystans do siebie. Jest ceniony za radość życia, otwartość i przyjaźń, jaką darzy szczególnie ludzi młodych, dla których jest autorytetem” – napisali członkowie Kapituły Orderu Uśmiechu.
„Jestem bardzo szczęśliwy i zaszczycony, że to dzieci zgłosiły mnie do tej nagrody. Czuję się też zobowiązany do tego, by je wspierać, spotykać się z nimi i oczywiście do tego, żeby się uśmiechać” – powiedział KAI o. Leon Knabit.
Kapituła Orderu Uśmiechu – jedynego odznaczenia przyznawanego na wniosek dzieci – zbiera się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznaje kilka lub kilkanaście odznaczeń. Rocznie otrzymuje kilkaset do tysiąca wniosków. Obradom Międzynarodowej Kapituły od 2007 roku przewodniczy Kanclerz Marek Michalak, obecny Rzecznik Praw Dziecka.
Punktem kulminacyjnym pasowania na kawalera Orderu Uśmiechu jest wypicie przez nagrodzoną osobę soku z cytryny, a potem… szeroki i promienny uśmiech.
Order Uśmiechu przyznawany jest od 1968 r. Z wnioskiem mogą występować tylko osoby do 18. roku życia.
Przez blisko 50 lat przyznano ponad tysiąc słonecznych odznaczeń. Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in. Papież Franciszek, Dalajlama XIV, królowa Szwecji Sylwia, księżna Sarah Ferguson, św. Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, Irena Sendlerowa, Anna Dymna, prof. Zbigniew Religa, prof. Marian Zembala, Jakub Błaszczykowski.
Orderem odznaczono również św. Jana Pawła II. Papież odebrał Order, choć z zasady nie przyjmował żadnych odznaczeń. Był 267 kawalerem, na wniosek niewidomych dzieci z Krakowa i Lasek. Wniosek został napisany alfabetem Braille’a.
Ostatnio Order przyznany został papieżowi Franciszkowi. Ceremonia wręczenia odznaczenia odbyła się 2 sierpnia w Watykanie, a Kapitułę podczas tego wydarzenia reprezentował m. in. ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz parafii w Leśnej.
O. Leon Knabit urodził się 26 grudnia 1929 r. w Bielsku Podlaskim. W 1948 r. wstąpił do Siedleckiego Wyższego Seminarium Duchownego, a 27 grudnia 1953 r. został wyświęcony na kapłana w Siedlcach. Jednak odkrył powołanie zakonne i został mnichem w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1960 r. Był m.in. proboszczem parafii w Tyńcu, przeorem w Lubiniu i przeorem opactwa w Tyńcu.
Zakonnik jest autorem wielu publikacji książkowych, prowadził też programy telewizyjne, można go zobaczyć w mediach społecznościowych – prowadzi m.in. wideoblog. Słynie on ze swojej otwartości, dobrego kontaktu z dziećmi i młodzieżą oraz ogromnego poczucia humoru.
23 grudnia 2009 r. „w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży” został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Szkoła Podstawowa w Kiczorze, jako placówka istniejąca w ramach Fundacji „Elementarz”, funkcjonuje od roku 2008. W jej skład wchodzą: Zespół Wychowania Przedszkolnego, Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum Integracyjne. Obecnie do szkoły uczęszcza około siedemdziesięcioro wychowanków. Oprócz nauczycieli przedmiotów ogólnych w placówce pracuje u nas wielu specjalistów: oligofrenopedagodzy, logopeda, rehabilitant, psycholog.
rk, KAI