W @TV_Trwam i @RadioMaryja rozpoczyna się transmisja z uroczystości otwarcia Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzebaˮ. Mszy św. w toruńskim sanktuarium przewodniczył będzie ks. abp. Sławoj Leszek #Głodź. Na żywo – https://t.co/JyY3IRgQ0h, https://t.co/cIi03TDyFT pic.twitter.com/96pN8fMLzU
— Radio Maryja (@RadioMaryja) August 8, 2020
Wydarzenie rozpoczęło się ok. godz. 19.00 Eucharystią sprawowaną w toruńskim Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głodź, metropolita gdański.
Zgromadzonych gości przywitał Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.
Uroczystość otwarcia Parku Pamięci Narodowej: O. dr Janusz #Sok CSsR, Prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, wręczył Srebrnego Orła 1920 roku J.#Kaczyńskiemu,@MorawieckiM, @PiotrGlinski, @SasinJacek, P. Majewskiemu,, L. Kochanowicz-Mańk i @ACJaworski pic.twitter.com/z5z1w1Fykq
— Radio Maryja (@RadioMaryja) August 8, 2020
List do uczestników uroczystości skierował prezydent Polski Andrzej Duda. Odczytała go Grażyna Ignaczak-Bandych, Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP.
– Pamięć o tych zwykłych-niezwykłych osobach jest szczególnie cenną, nieusuwalną częścią polskiej pamięci i tożsamości. Ich wierność najwyższym ideałom, ich bohaterska postawa i tragiczna, często bardzo okrutna śmierć, jaką ponieśli za udzielaną pomoc, należą do najdonioślejszych doświadczeń całej ludzkości. Godne upamiętnienie polskich Sprawiedliwych jest i na zawsze pozostanie zaszczytnym obowiązkiem Rzeczypospolitej – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.
– Otwieramy dziś Park Pamięci Narodowej, który wspomina tych, którzy zachowali się jak trzeba, czyli w trudnym czasie, gdy wojna niosła zniszczenie i zagładę, a ideologia zbudowana na nienawiści odrzuciła Boga i drugiego człowieka, oni ryzykując własne życie, kierowali się przykazaniem miłości Boga i bliźniego – powiedział ks. bp Wiesław Śmigiel.
– Mamy prawo sądzić, że czyny tych, których nazwiska zostały uwiecznione w toruńskim parku – często o heroicznym wymiarze – rodziły się właśnie w kręgu Chrystusowego światła rozświetlającego ich serca. Czyny miłości i miłosierdzia, braterstwa i współczucia. Świadectwa ich moralnej wrażliwości. Ich autentycznego chrześcijaństwa. Duchowej odwagi, gotowej poświęcić wiele, czasem wszystko, dla ocalenia bliźniego – Żyda – mówił ks. abp Sławoj Leszek Głodź.
– „Po co ja żyję Tatusiu?” Takie pytanie usłyszał od swojego kilkuletniego synka pewien ojciec i nie wiem, co odpowiedział. Wiem jedno, że zarówno młodzi ludzie, jak i w sile wieku, wreszcie i starsi, my sami zadajemy sobie to pytanie w życiu nie raz. Bywa, że to pytanie jest bardzo trudne „jaki sens ma moje życie?”. Ten Park Pamięci Narodowej powstał po to, by pomóc odpowiedzieć. Jak masz kłopot z tym pytaniem, z odpowiedzą, to przyjdź tutaj – mówił ojciec Janusz Sok CSsR.
Duchowny zwrócił uwagę, że są w życiu człowieka takie rzeczy, które musi otrzymać w darze.
– Są takie rzeczy, których człowiek sam sobie dać nie może, nawet wypracować. Musi otrzymać w darze na przykład życie. Życie jest piękne. Pójdziesz do tego parku, to przede wszystkim o tym sobie droga siostro, drogi bracie przypomnij. Życie jest piękne, a jest piękne wtedy, kiedy się je oddaje. Dostajemy je po to, żeby je oddać, ofiarować dla kogoś czy za kogoś. Jest w tym logika. To jest logika Ewangelii i miłości. Ten Park Pamięci Narodowej – Bogu dzięki, że powstał – to jest taka szkoła, sanatorium, szpital dla naszych sumień, charakterów, dla naszych sytuacji, gdy nie bardzo wiemy, co zrobić, abyśmy zawsze rozumieli, że życie ma sens wtedy, gdy je oddajemy. Z wdzięcznością myślimy o tych wszystkich, którzy tam są wypisani, bo to nie są tylko martwe litery, to są historie ludzi, którzy stają się nam bardzo bliscy – podsumował prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.
Uroczystość otwarcia Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzebaˮ: Ks. abp. Sławoj Leszek Głodź wręczył o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR pierścień „Inki” za krzewienie pamięci o żołnierzach wyklętych pic.twitter.com/ysPj3s2i3V
— Radio Maryja (@RadioMaryja) August 8, 2020
Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy przeszli do Parku Pamięci Narodowej, gdzie nastąpiło odegranie hymnu RP oraz podniesienie flagi państwowej.
Otwarcie Parku Pamięci Narodowej – „Zachowali się jak trzebaˮ: Hymn Polski@ParkPamieci pic.twitter.com/3pvZ7yeqTK
— Radio Maryja (@RadioMaryja) August 8, 2020
Słowo do zgromadzonych skierował Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR który przypomniał tragiczny bilans ofiar II wojny światowej ze strony polskiej.
– Zapamiętajmy, przed wojną było w Polsce 35 milinów obywateli. Po wojnie w nowych granicach 24 miliony. Miliony zostały zamordowane, a wielu zostało za granicami wschodu i zachodu. Obyśmy o tym pamiętali. Oby nas to czegoś nauczyło. Obyśmy byli jak „Inka”, która napisała przed egzekucją w grypsie: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” – akcentował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.
– Z tym było wtedy w tym głównym nurcie życia publicznego bardzo niedobrze, a Radio Maryja, później Telewizja Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej podjęły walkę w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nie przeciw komuś, nie z użyciem siły, a z użyciem argumentów, przede wszystkim z odwołaniem się do naszych fundamentów, z odwołaniem się do wiary. Nie byłoby tego wszystkiego, co dziś mamy w naszym kraju, gdyby nie ta walka. Była ona ogromnie istotnym elementem szerszego jeszcze przedsięwzięcia zmierzającego ku temu, by nasz kraj pogrążający się przez wiele lat w społecznym kryzysie, kraj głodnych dzieci, nędzy bardzo wielu ludzi, zamykanych zakładów pracy, aby zaczął się zmieniać. I zaczął się zmieniać – stwierdził polityk.
– Pokolenia tych, którzy zachowali się jak trzeba w tamtym barbarzyńskim czasie z pokoleniem naszym i tymi, które przyjdą po nas. Niech ten park będzie wieczną pamiątką prawdy o tamtych latach, ale także o wielkich bohaterstwie i męstwie Polaków. Dziękuję ojcu Dyrektorowi i wszystkim pracownikom naukowym, którzy przyczynili się do stworzenia tego wielkiego dzieła. Tak późno, bo dopiero ponad 30 lat po odzyskaniu niepodległości, jakże to wymowne jak świadczy to o tamtym czasie. Mówił o tym pan prezes, dlatego tym bardziej w tym miejscu spotkań niech nasza pamięć będzie wieczna, bo pamięć jest wieczna wtedy, kiedy ta cząstka dobra, solidarności, miłości i prawdy, która wtedy była zasiana, poprzez nasze serca powędruje w przyszłość – akcentował Mateusz Morawiecki.
– Każda wspólnota, aby żyć i trwać, potrzebuje tożsamości. Jest ona kształtowana przez codzienne wybory, a przede wszystkim poprzez doświadczenie. Doświadczenie zaklęte w pamięci – mówił prof. Piotr Gliński.
– To on tak naprawdę zapoczątkował w Polsce zupełnie inne myślenie o historii, o naszej roli w niej, ale również o roli historii i pamięci dla przyszłości polskiego narodu. Już jako prezydent Warszawy przywrócił Warszawiakom ale i wszystkim Polakom pamięć o „Powstaniu Warszawskim”. O tym wielkim krwawym zrywie, bez którego nie byłoby dziś wolnej Polski, bo pamięć o zrywie Powstania Warszawskiego była tym światłem, które oświecała drogę do wolności i niepodległości. Prezydent Lech Kaczyński jako pierwszy mówił o potrzebie zadośćuczynienia, jako pierwszy stworzył raport o zniszczeniach Warszawy, który nigdy wcześniej nie powstał, a który dzisiaj jest świadectwem nie tylko myślenia o tym, że sprawiedliwość musi mieć także swój materialny wymiar, ale jest także świadectwem tego, jak powinniśmy dzisiaj rozmawiać z tymi, którzy za te zniszczenia odpowiadają o tym, aby ich winy zostały odkupione nie tylko słowami, ale również czynami – podkreślił Jacek Sasin.
– To miejsce łączy nas z tymi, którzy w czasach zagłady zachowali się jak trzeba, dlatego w Toruniu, Park Pamięci Narodowej jest dla nas i będzie dla następnych pokoleń wezwaniem, że na polskiej ziemi mamy zawsze zachowywać się jak trzeba, a więc jak siostry i bracia, którzy są zgodni, solidarni i spieszący sobie z pomocą. Taki ślad nam zostawiają ci, którzy są tutaj upamiętnieni. Te rozświetlone białoczerwone kolumny uzupełniają i poszerzają polską przestrzeń, w której zachowujemy wyjątkową pamięć o bohaterach II wojny światowej – akcentował prezydent Torunia.
Uroczystość otwarcia Parku Pamięci Narodowej: Akt otwarcia Parku Pamięci
Na żywo – https://t.co/1ghIGNguvo, https://t.co/DO9vd9XpPi pic.twitter.com/04CxKeneb2— Radio Maryja (@RadioMaryja) August 8, 2020
Otwarcie Parku Pamięci Narodowej – „Zachowali się jak trzebaˮ: Apel Pamięci pic.twitter.com/hYmEc9WWNy
— Radio Maryja (@RadioMaryja) August 8, 2020
Ostatni punkt uroczystości to koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego „póki Polska żyje w nas”.
Uroczystość otwarcia Parku Pamięci Narodowej: Koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. “Póki Polska żyje w nas”. Na żywo – https://t.co/1ghIGNguvo, https://t.co/DO9vd9XpPi pic.twitter.com/CWfX7VfEgm
— Radio Maryja (@RadioMaryja) August 8, 2020
Wydarzenie transmitowały TV Trwam i Radio Maryja.