O. Gołąb w Rychwałdzie: obyśmy mogli tu spotkać żywą i piękną Matkę

Potrzeba wyruszyć w taką duchową podróż, aby powiedzieć za księdzem poetą: «żywa jesteś»” – wskazał w Rychwałdzie o. Marian Gołąb OFMConv, prowincjał krakowski prowincji franciszkanów konwentualnych, który 13 maja br. przewodniczył pierwszemu tym roku nabożeństwu fatimskiemu w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej.

W homilii przełożony franciszkańskiej prowincji zwrócił uwagę na aktualność orędzia fatimskiego, a w szczególności wezwania Maryi, by modlić się za Rosję. Kaznodzieja nawiązał do innych objawień maryjnych – m.in. do orędzia z Kibeho w Rwandzie oraz z La Salette we Francji. Zauważył, że we wszystkich uznanych przez Kościół objawieniach Maryja jest wierna misji, jaką otrzymała, misji spod krzyża.

Zaznaczył, że rychwałdzka ziemia także została wybrana i zauważona przez Matkę Bożą, stając się miejscem szczególnej Jej obecności, uzdrowień ciała i ducha. Za kard. Robertem Sarahem, który w 2017 r. ogłosił rychwałdzką świątynię bazyliką mniejszą, prowincjał powtórzył, że tutejsze sanktuarium ma być „jak latarnia dla statków”.

Przywołał wiersz ks. Jana Twardowskiego „O szukaniu Matki Bożej”, który poeta zakończył słowami: „Ręką farby sukni odgadnę/złote ramy, cyprysowe drewno/lecz dopiero gdzieś za swym obrazem/żywa jesteś i milczysz ze mną”.

Zdaniem franciszkanina, takie osobiste spotkanie z Matką Bożą jest możliwe, gdy człowiek wyruszy w podróż duchową. „Obrazy czcimy, bo za nimi kryje się żywa postać. Potrzeba wyruszyć w taką duchową podróż, aby powiedzieć za księdzem poetą: «żywa jesteś». Życzę wam, aby takie doświadczenie stało się waszym udziałem. Abyście wychodząc z Rychwałdu, mogli powiedzieć: spotkałem Najświętszą Marię Pannę – żywą, piękną, milczącą, taką, która jest moją Matką” – życzył pielgrzymom o. Gołąb.

W uroczystościach udział wzięli m.in. członkowie wspólnoty Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.

18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas kardynał Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Od czasu koronacji cześć dla Matki Bożej Rychwałdzkiej zatacza coraz szersze kręgi i z roku na rok wzrasta liczba pielgrzymów. Do sanktuarium przybywają pielgrzymki nie tylko z Żywiecczyzny, ale z różnych stron kraju i zagranicy.

rk / Rychwałd
KAI

Wpisy powiązane

Jubileuszowy koncert kolęd chóru Voce Angeli

Spotkanie Rodziny Szensztackiej w Sanktuarium Zawierzenia – Kościele Jubileuszowym

Warszawa: upamiętnienie heroicznej działalności sióstr felicjanek w czasie okupacji (zapowiedź)