O. Dariusz Piórkowski SJ zaprasza na cykl formacyjny online „Sumienie i rozeznawanie duchowe”

Jezuicki duszpasterz i rekolekcjonista o. Dariusz Piórkowski SJ zaprasza od Adwentu na comiesięczny cykl spotkań formacyjnych dla katolickich mężczyzn „Sumienie i rozeznawanie duchowe”. – Rozeznawanie duchowe należy do istoty powołania chrześcijańskiego. Dotyczy wszystkich chrześcijan, którzy chcą przeżywać wiarę świadomie, odpowiedzialnie, w oparciu o tradycje i prawo spisane. Dzisiaj przetrwa tylko taka wiara – tłumaczy jezuita.

„Sumienie i rozeznawanie duchowe” to program formacyjny prowadzony przez o. Dariusza Piórkowskiego SJ, jezuickiego rekolekcjonistę i duszpasterza z Krakowa. Ukończył on filozofię w Krakowie i Boston College oraz teologię w Warszawie. W swoich publikacjach zajmuje się duchowością, rozwojem osobistym i Biblią. Autor m.in. „O duchowości z krwi i kości”, „Książeczka o miłosierdziu”, „Spodziewaj się Dobra”, „Nie musisz być doskonały”. Publikuje w „Życiu Duchowym”, miesięczniku „W drodze” i na portalu DEON.pl.

Zdaniem rekolekcjonisty, jedną z istotnych przyczyn obecnego kryzysu Kościoła jest to, że od Soboru Trydenckiego (XVI w.) dobrze wypracowana w teorii nauka o sumieniu została w praktyce duszpasterskiej zaniedbana w wierzących, w samych duchownych i w formacji seminaryjnej. Sumienie jako „trybunał Chrystusa” (św. John H. Newman) w człowieku zostało podporządkowane autorytetowi Kościoła i prawu zewnętrznemu. – Po części była to reakcja na Reformację. Podobnie stało się z rozeznawaniem duchowym, które nieodłącznie wiąże się z sumieniem. Po Soborze Watykańskim II zaczynamy powoli powracać do tego, co od początku jest w Kościele, choć na skutek historycznych uwarunkowań, klerykalizmu i masowości Kościoła, zostało zepchnięte w cień – uważa jezuita.

Tymczasem posiadanie przez człowieka sumienia świadczy o ludzkiej godności i tym, że każdy jest niepowtarzalny. Jak wyjaśnia jezuita, Bóg komunikuje się z nami wewnętrznie i daje nam do pomocy Objawienie, nauczanie Kościoła, prawo, mądrość ludzką i wspólnotę, aby odczytać Jego język. Sumienie jest pomostem między naszą wolnością a Bogiem, między naszą wolnością a rozumem i uczuciami, między tym, co ogólne, a konkretem naszego życia. Dzięki sumieniu i rozeznawaniu duchowemu możemy w gąszczu różnych bodźców, myśli i impulsów rozpoznać głos Boga i wybierać tak, abyśmy stawali się coraz bardziej podobni do Chrystusa.

Autor rekolekcji chce pokazać, że sumienie i rozeznawanie duchowe ściśle łączą się ze sobą. Chce przy tym oprzeć się głównie na Piśmie Świętym, które jest Księgą Rozeznania – oświeca w tym, jak działa Bóg i jakimi kryteriami się kieruje; pokazuje, jak rozpoznać, co jest dobre, a co złe, i nie zgubić się w życiu. – Będę oczywiście odwoływał się do nauki św. Ignacego Loyoli, ale bez wchodzenia w szczegółowe analizy. Chodzi o to, byśmy zobaczyli, że rozeznawanie duchowe należy do istoty powołania chrześcijańskiego. I nie dotyczy tylko jakichś wybranych osób, lecz wszystkich chrześcijan – tłumaczy jezuita.

Każda konferencja będzie krótkim wprowadzeniem do kolejnego tematu. – Do tego zwykle dodam jakieś krótkie teksty do osobistej modlitwy i refleksji (biblijne i niebiblijne). Posłużą one do dalszej pracy i dzielenia w waszych wspólnotach – zapowiada o. Piórkowski SJ.

Cały cykl rozpocznie się 11 grudnia o godz. 19.00 spotkaniem „Wstęp: Po co jesteśmy na ziemi?” Potem, w każdą drugą niedzielę miesiąca, następować będą kolejne spotkania. Poniżej porządek tematów:

  • 9 stycznia 2021, 18.00: „Czym jest sumienie i jak je formować?”
  • 13 lutego 2022, 18:00: „Rozeznawanie: wola Boża, prawo wewnętrzne i zewnętrzne”
  • 13 marca 2022, 18:00: „Uczucia, wiedza i moralność”
  • 10 kwietnia 2022, 18:00: „Pokusy, pozory dobra i grzech”
  • 08 maja 2022, 18:00: „Nie wiem, co zrobić” – warunki rozeznawania
  • 12 czerwca 2022, 18:00: „Metody i pory wyboru”

Cykl jest otwarty na wszystkich mężczyzn, których ten temat interesuje. Każde spotkanie on-line będzie transmitowane na platformie Zoom i potrwa około godziny. Uczestnicy programu otrzymują link do połączenia się z konferencją oraz będą mieli dostęp do materiałów proponowanych przez prelegenta.

Link do konferencji: https://us02web.zoom.us/j/89199350891?pwd=bVYrOE5uOFVqOFhzQkFteU0renFEZz09

Meeting ID: 891 9935 0891, Passcode: 525950

Współorganizatorem cyklu spotkań są Wspólnoty w Połowie Drogi, których celem jest formacja katolickich mężczyzn świeckich w połowie ich drogi życiowej – od sukcesu do sensu – uzdalniająca do świadomego przeżywania upływającego czasu, dokonywania wyborów na drugą, lepszą, mądrzejszą część życia, wyłącznie według jedynej i właściwej miary Słowa Bożego. Dzięki tej formacji członkowie Wspólnot pokonują kryzys wieku średniego w duchu wiary i zaufania Bogu w Trójcy Jedynemu. Jako program na dalsze życie wybierają swoją indywidualną, Bożą misję, rozpoznawaną i realizowaną w kolejnych latach ze wsparciem wynikającym z udziału we Wspólnocie.

lk / Warszawa
KAI

Wpisy powiązane

6 stycznia to dzień pamięci o polskich misjonarzach

Paulini: Już jutro, 6 stycznia, rozpoczęcie Nowenny do św. Pawła I Pustelnika

Abp Galbas na modlitwie z braćmi z Taizé: zazdrościmy Paryżowi, ustawiamy się w kolejce