Ojciec bp Czesław Stanula ma za sobą ponad 50-letnią posługę duszpastersko-misyjną w Ameryce Łacińskiej. Krzyż Kawalerski, to wyróżnienie za wielkie zasługi nie tylko dla Kościoła i społeczeństwa na tych ziemiach, ale także dla propagowania Polski i pomagania miejscowej Polonii.
„Polska pamięta o tych, którzy dbają o jej dobre imię” – podkreślił minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.
– To oznaczenie w stulecie niepodległości jest odznaczeniem obywatela Polski, który swoją działalnością świadczy o tym, jaka jest Polska i dzięki którego działalności ci, których spotyka na co dzień mogą patrzeć w taki sposób na Polskę – powiedział Adam Kwiatkowski.
Ojciec bp Czesław Stanula CSsR przez ponad pół wieku pracy misyjno-duszpasterskiej nie tylko szerzył wiarę, ale budował też kościoły, szkoły, studnie; zajmował się działalnością oświatowo-wychowawczą i kulturalną.
– Ojciec bp Czesław w naszym gronie jest oczywiście znany, postrzegany jest jako zwykły współbrat, bardzo ciepły, bardzo serdeczny. Ma taką niezwykłą osobowość, czyli jakby ktoś z szeregu; ale z drugiej strony dostrzegamy jego niezwykłą osobowość, taką bardzo kreatywną, bardzo odważną. Jest to jeden z pionierów, który w Południowej Ameryce, w Argentynie i w Brazylii przecierał szlaki misyjne – zaznaczył Prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. dr Janusz Sok CSsR.
Przez te wszystkie lata o. bp Czesław Stanula CSsR służył jak najlepiej ojczyźnie, będąc jej wspaniałym ambasadorem. Dla samego wyróżnionego odznaczenie jest zwieńczeniem misji życia.
– Całe moje życie jako kapłan pracowałem dla rodzin i przede wszystkim formacje rodzin, przygotowanie do małżeństwa, i teraz jako biskup byłem odpowiedzialny za duszpasterstwo rodzin przez 25 lat. Moje życie było związane z rodziną, którą ogromnie cenię i której oddaję wszystkie moje siły – podkreślił biskup senior diecezji Itabuna o. bp Czesław Stanula CSsR.
Ojciec bp Czesław Stanula CSsR urodził się 27 marca 1940 r. w Szerzynach na terenie dzisiejszej diecezji rzeszowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1964 r. Swoją działalność duszpasterską rozpoczął w Gliwicach, po czym 3 lata później wyjechał na misję do Ameryki Łacińskiej. W 1973 r. udał się do Brazylii, gdzie był m.in. rektorem sanktuarium maryjnego w Bahia i wikariuszem generalnym tamtejszej archidiecezji. W 1997 r. został mianowany biskupem diecezjalnym Itabuna. Funkcję pełnił do przejścia na emeryturę w 2017 roku.
WIĘCEJ: Informacja na prezydent.pl
RIRM; fot. główna artykułu: Krzysztof Sitkowski/KPRP; fot. poniżej – red.
Za: redemptor.pl.