27 października 2022 w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie odbyła się gala wręczenia tegorocznych medali “Benemerenti in Opere Evangelizationis”, przyznawanych osobom i instytucjom wybitnie zasłużonym na polu misyjnym.
Jednym z nagrodzonych jest o. Andrzej Fecko SVD, wieloletni misjonarz w Angoli, budowniczy i dyrektor Centrum Medycznego św. Łukasza w Kifangondo.
O. Andrzej Fecko SVD urodził się w 1952 roku w Chomranicach w diecezji Tarnowskiej. Do Zgromadzenia Słowa Bożego wstąpił w 1973 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 kwietnia 1980 roku w kościele seminaryjnym w Pieniężnie z rąk bpa Józefa Glempa, ówczesnego ordynariusza warmińskiego.
Został przeznaczony do pracy w Angoli, gdzie wyjechał jeszcze tego samego roku. Na misjach utworzył ośrodek zdrowia pomagający chorym na malarię, HIV/AIDS i gruźlicę. Dzięki jego staraniom, w 1996 roku uroczyście otwarto Centrum Medyczne św. Łukasza w Kifangondo, w którym znalazły się gabinety lekarskie, laboratorium, apteka, pracownia RTG, magazyn, kuchnia i pomieszczenia biurowe. W 1999 roku Centrum zostało rozbudowane i otwarto ambulatoria, łazienki oraz sale chorych, zaś w 2005 roku oddano do użytku laboratorium przeciwgruźlicze, gabinet przyjęć pacjentów oraz salę seminaryjną. W 2007 roku, po ukończeniu ostatniego etapu budowy, powstała sala szpitalna dla chorych na HIV i gruźlicę. Centrum od początku ściśle współpracowało z Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Skorzystało też 5 dużych projektów pomocowych polskiego MSZ.
O. Andrzej Fecko SVD kierował Centrum Medycznym w Kifangondo od momentu jego powstania do 2013 roku. Oprócz tego pomagał w rozwoju ośrodka dla trędowatych w Fundzie prowadzonego przez siostry Służebnice Ducha Świętego (SSpS). Od 2014 r. pracuje duszpastersko w Portugalii.
Więcej o Centrum Medycznym św. Łukasza w Kifangondo
O. Fecko, przyjmując medal “Benemerenti in Opere Evangelizationis” stwierdził, że wyróżnienie to dedykuje wszystkim, dzięki którym Centrum Medyczne św. Łukasza powstało i którzy z nim przez wszystkie lata współpracowali w jego prowadzeniu. Warto tutaj wspomnieć s. Martę Sojkę SSpS, która jest dyrektorem klinicznym Centrum i współtwórczynią dzieła. Od 2013 roku dyrektorem administracyjnym Centrum jest o. Emil Kałka SVD.
W uroczystości, oprócz o. Andrzeja i jego najbliższych, wziął także udział o. Sylwester Grabowski SVD, prowincjał Polskiej Prowincji SVD, o. Andrzej Danilewicz SVD, prowincjalny Sekretarz ds. Misji, o. Henryk Ślusarczyk SVD, rektor werbistowskiej wspólnoty w Kleosinie i były misjonarz w Angoli.
O. Andrzej Fecko SVD będzie niebawem gościem jednego z odcinków podcastu Równoleżnik M.
W tym roku medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” został przyznany 14 osobom i instytucjom, wybitnie zasłużonym na polu misyjnym. Są to: Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, Zgromadzenie Sióstr Klawerianek, Sekcja Misjologii Wydziału Teologii UKSW, Prokura Misyjna OMI w Poznaniu, Redakcja dwumiesięcznika „Świat Misyjny”, Katolickie Radio „Podlasie, Katolicka Rozgłośnia Radiowa „Fiat” oraz misjonarze i osoby działające na rzecz misji – s. Leona Irena Kosowska, o. Alojzy Chrószcz OMI, Agnieszka Czarnolas-Chudzik, Józef Antonik, ks. Prałat Tadeusz Gut i Wojciech Zięba.
Więcej o laureatach medalu “Benemerenti” w 2022 roku
Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 roku, w 50. rocznicę jej istnienia. Przyznawany jest w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Kategorie te są uwidocznione na medalu. Na jego rewersie znalazły się słowa zachęty „Podziel się Chrystusem”.
Spośród werbistów, w ciągu ostatnich lat medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” otrzymali także: o. Antoni Koszorz SVD (2017), bp Wilhelm Kurtz SVD (2018), o. Piotr Nawrot SVD (2019), o. Tadeusz Gruca SVD i o. Feliks Poćwiardowski SVD (obaj w 2021 roku). (adm)
Za: www.werbisci.pl