O. Aleksander Drogoś CSsR został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W imieniu Prezydenta RP odznaczenie wręczył wojewoda małopolski p. Ryszard Pagacz. Nadanie odznaczenia odbyło się 8 grudnia 2022 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy Zdrój. Ojcu Aleksandrowi serdecznie gratulujemy!
O. Aleksander Drogoś, lat 89, pracował jako duszpasterz, a następnie jako misjonarz ludowy. Pełnił funkcje przełożonego oraz proboszcza w róznych naszych redemptorystowskich parafiach i wspólnotach.
Podczas pobytu w Warszawie, z jego inicjatywy, podziemia kościoła św. Klemensa na Woli zostały udostępnione dla działalności ludzi związanych z Solidarnością. Współdziałał również w tworzeniu opozycyjnej Grupy „Wola”.
Posługiwał także na Białorusi jako kapelan sióstr zakonnych oraz proboszcz parafii w Wołpie. W swojej działalności kładł duży nacisk na wolność człowieka, wspierał także Polaków w kultywowaniu narodowego języka wśród dzieci i młodzieży o polskich korzeniach. W swoich kazaniach zawsze wskazywał na takie wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowiony w 2018 r. jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego. Otrzymują go Ci, którzy od czasu odzyskania niepodległości w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności i kulturowej tożsamości.
o. Łukasz Drożak CSsR, Tuchów
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Ustanowiony w 2018 r. jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.
Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2021. Medal jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez:
1) pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,
2) walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,
3) aktywną działalność zawodową i społeczną,
4) twórczość naukową, literacką i artystyczną
– przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.
Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.
Za: www.redemptor.pl