W nowym roku liturgicznym Kościół akcentuje wspólnotę. – Od doświadczenia bliskości Boga, chcemy przejść ku doświadczeniu bliskości człowieka. Przyczynić się do większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła – tłumaczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. – Najprościej mówiąc, chodzi o większe zadomowienie wiernych w Kościele i o większe udomowienie Kościoła.
„Na temat Kościoła krąży wiele błędnych teorii, a nawet przekonań, które chętnie powtarzają ludzie spoza Kościoła, głosząc, że Kościół to biskupi i księża. Tymczasem tak naprawdę, Kościół to Chrystus i zjednoczeni z Nim wszyscy ochrzczeni, bo nie ma Kościoła bez Chrystusa – Głowy i nie ma Kościoła bez ludzi – jego członków, którymi są wszyscy wierzący” – podkreśla w liście pasterskim na Adwent abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dalej podkreśla, że rozwój i świętość Kościoła oraz skuteczność jego posługiwania zależy zarówno od Ducha Świętego i hierarchii, ale i od każdego wierzącego. Dlatego prosi wiernych, by „czuwali nad Kościołem”. Wyjaśnia, że pod tym zaleceniem kryje się troska o umocnienie wiary, pogłębienie wiedzy religijnej i życia w duchu Ewangelii. Podkreśla też, że „czuwać nad Kościołem w Polsce, to nie zgadzać się na szarpanie jego autorytetu bądź instrumentalne wykorzystywanie go do prywatnych lub politycznych interesów”.
Program duszpasterski mówi o budowaniu relacji z wiernymi poprzez włączanie ich w parafialne rady duszpasterskie i ekonomiczne. W diecezjach miałyby działać bardziej prężnie rady kapłańskie i duszpasterskie. Założenia programu zachęcają też do tworzenia rad społecznych przy biskupie diecezjalnym. – Celem wszelkich struktur kolegialnych i komunijnych w Kościele jest nie tyle usprawnienie organizacyjno-administracyjne instytucji Kościoła, ale ukazywanie Kościoła jako komunii człowieka z Bogiem i innymi ludźmi – podkreśla ks. dr Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie. Dodaje, że „w tej komunii jest miejsce na uważne słuchanie siebie nawzajem przez pasterzy i wiernych świeckich, w celu wypracowywania wspólnego stanowiska”.
Nowy program duszpasterski będzie realizowany w Kościele wraz z pierwszą Niedzielą Adwentu, przypadającą 27 listopada. Do hasła kolejnego roku duszpasterskiego nawiązują biskupi w listach pasterskich, które kierują do swoich diecezjan.
(md © Biuro Prasowe KEP 2011)
Za: www.episkopat.pl