Ukazał się nowy numer kwartalnika Homo Dei, przeglądu teologiczno-duszpasterskiego wydawanego przez Wydawnictwo Redemptorystów Homo Dei od 1932 r.
Strona internetowa Kwartalnika i Wydawnictwa Homo Dei: homodei.pl
W numerze 4/2017:
Ks. Henryk Seweryniak
Narodziny Jezusa według Benedykta XVI i Franciszka
Autor dzieli się z Czytelnikami swoimi refleksjami po lekturze książki Benedykta XVI Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo, ukazując, jak głęboko i wnikliwie widział papież z Bawarii tajemnicę Wcielenia, jak ważne światło rzuca ona na całą teologię i całe ludzkie życie. Nawiązuje także bardzo interesująco do homilii papieża Franciszka w Częstochowie podczas Światowych Dni Młodzieży.
Ryszard Hajduk CSsR
Apel Franciszka o „nawrócenie pastoralne” w Amoris laetitia
Amoris laetitia jest wprost dokumentem o rodzinie. Ale nie wprost zawiera ona ważne myśli o samej istocie duszpasterstwa w Kościele. Czym ono jest i jaki powinno mieć kształt w konkretnych realiach dzisiejszego świata? Odpowiedzi na te pytania streszczają się w pojęciu „nawrócenia pastoralnego”, do którego wzywa papież Franciszek wszystkich odpowiedzialnych za głoszenie Dobrej Nowiny.
Ks. Janusz Królikowski
Wiara i uzdrowienie – możliwości i granice
Jak grzyby po deszczu mnożą się obecnie ruchy charyzmatyczne, których jednym z głównych wyróżników jest poszukiwanie uzdrowienia z chorób somatycznych poprzez wiarę. Czy takie podejście jest słuszne czy nie? Jaka jest relacja między wiarą a zdrowiem fizycznym? Jak człowiek wierzący powinien podchodzić do choroby? Autor odpowiada na te pytania krótko, ale kompetentnie.
Ks. bp Adam Kiernikowski
Pascha – święto wyzwolenia i tworzenie nowego ludu
Mówimy, że po zakończeniu Wielkiego Postu świętujemy Triduum Paschalne – ale nie zawsze wiemy, co znaczy ten termin. Czym była Pascha żydowska i dlaczego Jezus włączył ją w swoją śmierć i zmartwychwstanie? Na czym polegała Jego Pascha i na czym polega „pascha” Jego ucznia, czyli każdego chrześcijanina? Autor odpowiada na te fundamentalne dla duchowości chrześcijańskiej pytania.
Sławomir Zatwardnicki
Modlitwa i ewangelizacja „po fatimsku”
Z recepcją objawień prywatnych są zawsze kłopoty. Zawsze bowiem znajdą się tacy, którzy będą podkreślać, że są one drugorzędne wobec Objawienia publicznego, dlatego je po prostu zignorują; a z drugiej strony, zawsze znajdą się tacy, którzy potraktują je – jako głos Boży – tak bardzo serio, że podporządkują im bezkompromisowo wszystko inne. Jak znaleźć jakiś złoty środek między tymi skrajnymi (i błędnymi) stanowiskami? Autor artykułu szuka go w przypadku objawień fatimskich, zastanawiając się, co szczególnego mają nam one do powiedzenia.
Ks. Aleksander Radecki
O spowiadaniu sióstr zakonnych
Nie jest to tajemnicą, że księża na ogół nie podchodzą do spowiadania sióstr zakonnych z entuzjazmem. Jest jednak także oczywiste, że jest to stan rzeczy wysoce niewskazany. Autor artykułu chce zachęcić swoich konfratrów do tej posługi i udziela praktycznych rad, co zrobić, by była ona owocna, a nawet by ją polubić.
Dk. Jacek Pawłowicz
Od fundamentalizmu do nienawiści
Dość często się twierdzi, że krwawe zamachy dokonywane przez islamistów to jedno, a islam to drugie, że to dwie całkiem różne rzeczywistości. Czy jednak tak jest rzeczywiście? Czy fundamentalizm islamski nie wyrasta wprost z islamu jako takiego? A od fundamentalizmu już tylko krok do nienawiści wobec obcych – taką linię myślową rysuje Autor artykułu.
Czy kapłani karmią się Biblią?
Rozmowa z prof. drem hab. Tomaszem Dąbkiem OSB, kierownikiem Katedry Teologii Biblijnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Nauka chrześcijańska opiera się na Piśmie Świętym, objawionym słowie Boga. Ci więc, którzy tę naukę przekazują, powinni je dobrze znać. Ale to za mało – powinni je kochać, pasjonować się nim. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? O. prof Dąbek próbuje odpowiedzieć na to pytanie i wiele innych odnoszących się do stosunku kapłanów do Pisma Świętego.
VOX EPISCOPORUM
Kapłan powinien wiedzieć, kim jest i do kogo należy
Rozmowa z ks. abpem Markiem Jędraszewskim, metropolitą krakowskim
Ten tekst jest jednym z pierwszych wywiadów, jakich udzielił ks. abp Marek Jędraszewski jako metropolita krakowski. Z reguły takie pierwsze wywiady mają charakter sondy: pytający chcą się dowiedzieć, kim jest nowo mianowana osobistość i jaką ma wizję swojej posługi. Tak jest zasadniczo i tym razem, a abp Jędraszewski wypowiada się tu przede wszystkim na temat swoich najbliższych współpracowników, czyli kapłanów, i współczesnego polskiego kapłaństwa.
Zagadnienia duszpasterskie
W nurcie nauczania współczesnego Kościoła
Kazimierz Fryzeł CSsR
Krótka prezentacja wybranych dokumentów Magisterium i wypowiedzi papieża Franciszka od 1 lipca do 30 września 2017 roku
W trosce o kapłańską dojrzałość
Ks. Aleksander Radecki – Błogosławieni ubodzy… prezbiterzy
W odpowiedzi na pytania duszpasterzy
Ks. Tomasz Bać – Ksiądz celebrujący Eucharystię z aparatem fotograficznym lub telefonem komórkowym?
Inicjatywy duszpasterskie
S. Magdalena Agata Łukasik CSDC – Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża i świeccy
Sprawozdania
Marek Kotyński CSsR – Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów, Wrocław, 22–27 października 2017 roku
Kino z duszą
Marek Kotyński CSsR – Przecież Boga nie ma
Świat psalmów
Bogusław Jasiński – Obecność Jezusa Chrystusa w psalmach
Oczami świeckich
Moim zdaniem
Milena Kindziuk – Piłsudski kochał Boga jak Polskę. W stulecie odzyskania niepodległości
Wojna światów
Marzena Nykiel – Lepsze wrogiem dobrego
Ambona polityczna
Bogumił Łoziński – Wyobraźnia miłosierdzia
Pomoce homiletyczne
Myśli do homilii na niedziele i święta (kwiecień – czerwiec 2018 roku)
Tomasz Chmielewski OSPPE, ks. Lucjan Dyka, ks. Michał Orlicki, Dariusz Pabiś CSsR
Recenzje i informacje
Andrzej Derdziuk, Na drogach formacji do służby Bogu i człowiekowi (rec. ks. Tadeusz Zadykowicz)
Ks. Tomasz Przybyła, Formacja ministrantów w ujęciu ks. Franciszka Blachnickiego (rec. Marek Marczewski)
Ksiądz Wincenty Granat – rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kandydat do chwały ołtarzy (rec. Marek Marczewski)
Wśród swoich. Ksiądz Profesor Edward Walewander, red. Natalia Rykowska, Teresa L. Kuniszewska MSF i Robert Stopikowski (rec. Marek Marczewski)
Informacja o wybranych publikacjach książkowych
oprac. Janusz Serafin CSsR
Za: www.redemptor.pl