Home WiadomościZ kraju Nowi kandydaci do kapłaństwa. Oficjalne statystyki

Nowi kandydaci do kapłaństwa. Oficjalne statystyki

Redakcja

(fot. shutterstock.com)Dokładnie 748 alumnów rozpoczęło tej jesieni przygotowanie do kapłaństwa w diecezjalnych i zakonnych seminariach duchownych w Polsce. W sumie, na wszystkich rocznikach formuje się 3571 przyszłych księży – wynika z oficjalnych już statystyk Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

W seminariach diecezjalnych pierwszy rok studiów filozoficzno-teologicznych rozpoczęło 546 mężczyzn. Ośmiu z nich przygotowuje się do kapłaństwa w Międzydiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym dla Starszych Kandydatów w Krakowie, potocznie nazywanym seminarium 35+. Natomiast w seminariach zakonnych na I roku formuje się 202 młodych zakonników.

– W porównaniu do ubiegłego roku, diecezje mają o 7 proc. mniej nowych kandydatów do kapłaństwa, natomiast zakony o 2 proc. więcej – komentuje te dane ks. dr Wojciech Rzeszowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

W tym roku najwięcej nowych kandydatów przyjęły na I rok seminaria diecezjalne w Tarnowie i Katowicach, każde po 31. Wprawdzie tarnowskie nadal pozostaje największym seminarium duchownym w Polsce (do kapłaństwa przygotowuje się w nim 190 kleryków), to po raz pierwszy od wielu lat w statystykach nowych powołań znalazło się na pierwszym miejscu ex equo z innym seminarium.

Katowice mają dużo powołań, mimo, że zgłaszający się do seminarium najpierw jeszcze jako kandydaci odbywają roczny okres propedeutyczny, a dopiero potem mogą uzyskać status kleryka i rozpocząć studia filozoficzno-teologiczne. W sumie, ich formacja do kapłaństwa trwa, wraz z rokiem propedeutycznym, 7 lat.

Pod względem liczebności pierwszego rocznika w czołówce, podobnie jak w poprzednich latach utrzymuje się Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu z 20 nowymi alumnami. W tym roku 20 kandydatów przyjęto także na I rok w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Po 18 alumnów przyjęły seminaria w Gdańsku i Lublinie. Natomiast najmniej alumnów na I roku mają seminaria w Kaliszu, Sosnowcu i Elblągu.

Z kolei w seminariach zakonnych przygotowania do kapłaństwa rozpoczęło w tym roku 202 młodych zakonników. Najwięcej, bo 16 na I roku – w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Po 13 zakonników rozpoczęło studia w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Łodzi (to franciszkanie konwentualni w czarnych habitach) oraz w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej (franciszkanie w brązowych habitach) oraz Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. W czołówce są także jezuici z 12 scholastykami, którzy rozpoczęli studia filozoficzne w Kolegium Jezuitów w Krakowie.

Wszystkich kleryków diecezjalnych jest obecnie, według stanu na 1 października – 2673. – To mniej o 7 proc. w stosunku do ubiegłego roku – wskazuje ks. dr Rzeszowski i dodaje, że kleryków zakonnych jest więcej o 3 proc. Obecnie wszystkich kleryków zakonnych jest 898.

Najliczniejsze polskie seminaria to WSD w Tarnowie (190 alumnów), WMSD w Warszawie (114 alumnów), WŚSD w Katowicach (102 alumnów) i WSD w Przemyślu (100 alumnów). Natomiast najbardziej kameralne to: WSD w Łowiczu (27 alumnów), WSD Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie (31 alumnów) i WSD Diecezji Bydgoskiej (również 31 alumnów).

Z zakonnych seminariów w Polsce, najliczniejsze jest Kolegium Filozoficzno-Teologicze Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie (56 braci studentów), Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze (54) i Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie nad Wartą (50).

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda