Nowe władze Akademii Ignatianum w Krakowie od 1 września 2022 r.

Uprzejmie informujemy, iż listem z dnia 25 maja 2022 r., O. Arturo Sosa SJ, Przełożony Generalny Towarzystwa Jezusowego powiadomił o zatwierdzeniu nowych Władz Akademii Ignatianum w Krakowie.

W związku z powyższym, od 1 września 2022 r., Władze Akademii Ignatianum w Krakowie przedstawiają się następująco:

·         ks. dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK – Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie

·         dr hab. Anna Królikowska, prof. AIK – Dziekan Wydziału Pedagogicznego

·         dr hab. Andrzej Gielarowski, prof. AIK – Dziekan Wydziału Filozoficznego

Dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK

Studia doktoranckie odbył w Wydziale Filozoficznym Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w latach 1989-1992. W roku 2000 otworzył przewód doktorski w Wydziale Filozoficznym Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. 28 czerwca 2001 roku obronił tam rozprawę doktorską z zakresu filozofii społecznej i uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Promotorem rozprawy doktorskiej zatytułowanej: Chrześcijańska formacja społeczeństwa polskiego w okresie przemian ustrojowych na przykładzie działalności Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania, był dr hab. Stanisław Obirek SJ.

25 września 2014 roku Wydział Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nadał mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych, w dyscyplinie naukowej filozofia, specjalność: filozofia polityki, na podstawie rozprawy habilitacyjnej: Obywatelskość. Wybrane europejskie ujęcia filozoficzne
i kulturowe. Studium historyczno-hermeneutyczne, Wydawnictwo WAM – Wydawnictwo IGNATIANUM, Kraków 2013.

12 marca 2015 roku Wielki Kanclerz Akademii Ignatianum w Krakowie, Adolfo Nicolás SJ mianował go profesorem nadzwyczajnym w Wydziale Filozoficznym Akademii Ignatianum
w Krakowie.

Od 1994 r. wykłada w Wydziale Filozoficznym, najpierw Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, następnie Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie, a obecnie Akademii Ignatianum w Krakowie. 

W okresie od 22 listopada 2005 r. do 30 września 2010 r. sprawował urząd Prodziekana Wydziału Filozoficznego Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. Natomiast od 1 października 2010 r. do 31 sierpnia 2014 r. był Dyrektorem Instytutu Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Od 1 września 2014 roku do teraz sprawuje urząd Dziekana Wydziału Filozoficznego Akademii Ignatianum w Krakowie.

W swoich badaniach zajmuje się problematyką dotyczącą filozofii społecznej i politycznej, egzystencjalnej oraz etyki i kultury. Problematyka ta dotyczy zwłaszcza takich zagadnień jak:

  • w obszarze filozofii społecznej i politycznej: etyka życia publicznego, społeczeństwo obywatelskie, podmiotowość społeczeństwa, obywatelskość, wspólnotowość, zagadnienia dotyczące Unii Europejskiej;
  • w obszarze filozofii kultury: źródła kultury europejskiej, koncepcje kultury – ich filozoficzne założenia i transformacje;
  • w obszarze filozofii egzystencjalnej: myśl Sørena Kierkegaarda – zagadnienie estetycznego sposobu egzystencji.

Dr hab. Anna Królikowska prof. AIK

W 1990 roku uzyskała tytuł magistra filologii rosyjskiej, specjalność nauczycielska, w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. 

W 1995 roku uzyskała tytuł magistra filozofii w zakresie pedagogiki w Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie. 

Po ukończeniu studiów pedagogicznych podjęła w roku 1995 studia specjalistyczne w zakresie katechetyki w Międzynarodowym Instytucie Lumen Vitae w Brukseli, afiliowanym do Uniwersytetu Katolickiego w Louvain. W 1997 roku uzyskała dyplom studiów specjalistycznych, wydany przez Université Catholique de Louvain, Faculté de Théologie et de Droit Canonique. 

Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki uzyskała w 2006 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (Wydział Nauk Społecznych), na podstawie rozprawy pt. Wybrane pojęcia religijne u osób o różnym typie religijności. Implikacje dla wychowania chrześcijańskiego

W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy: Kształcenie nauczycieli dla jezuickich szkół średnich w Polsce od XVI do XVIII wieku.

Od 1 października 1997 roku jest pracownikiem Wydziału Pedagogicznego AIK (w latach 1997–2006 na stanowisku asystenta, od stycznia 2007 roku do marca 2020 – na stanowisku adiunkta, od kwietnia 2020 na stanowisku profesora AIK).

W latach 2009–2010 (od połowy kadencji) pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Pedagogicznego Akademii Ignatianum w Krakowie. 

W latach 2010–2014 pełniła funkcję dyrektora Instytutu Nauk o Wychowaniu. 

W latach 2014 – 2022  pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Pedagogicznego. 

W okresie zatrudnienia w Akademii Ignatianum pracowała w wielu uczelnianych, wydziałowych i instytutowych komisjach, m.in. opracowujących efekty kształcenia dla poszczególnych specjalności, regulaminy studiów w związku ze zmianami w ustawie o szkolnictwie wyższym, wnioski do MNiSW o nadanie uprawnień do prowadzenia studiów na kierunku pedagogika. 

Od 2006 roku pełni obowiązki dyrektora Wydawnictwa Naukowego Akademii Ignatianum. które publikuje około 50 woluminów książek rocznie z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz 8 uczelnianych czasopism naukowych. 

Jej praca naukowa związana jest z historią pedagogiki, szczególnie pedagogiki ignacjańskiej.

Dr hab. Andrzej Gielarowski, prof. AIK

Doktor habilitowany nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia, prowadzi też badania naukowe w dyscyplinie nauki o kulturze i religii. Autor trzech książek: „O możliwym końcu kultury. Apokaliptyka René Girarda” (Kraków 2021); „Kryzys kultury – kryzys człowieka. Fenomenologiczna krytyka kultury: Husserl, Levinas, Henry” (Kraków 2016); „Tajemnica obecności. Bycie i intersubiektywność w filozofii Gabriela Marcela” (Kraków 2013).

Absolwent studiów filozoficznych (magisterium w 1997 r., Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie, obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) oraz podyplomowych studiów dziennikarskich (1995-1997, PAT). Rozprawę doktorską, obronioną w 2005 r. na Wydziale Filozoficznym PAT, poświęcił filozofii Gabriela Marcela. W 2010 r. odbył staż podoktorski na Wydziale Filozoficznym Instytutu Katolickiego w Paryżu (Institut Catholique de Paris). W 2017 r. na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie filozofia na podstawie rozprawy „Kryzys kultury – kryzys człowieka. Fenomenologiczna krytyka kultury: Husserl, Levinas, Henry” oraz dorobku naukowego. W r. 2018 mianowany przez Przełożonego Generalnego Towarzystwa Jezusowego i Wielkiego Kanclerza AIK Ojca Arturo Sosę SJ profesorem nadzwyczajnym Akademii Ignatianum w Krakowie.

Od 2006 r. pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa AIK, gdzie od 2010 r. pełni funkcję kierownika katedry Filozofii Kultury i Religioznawstwa (dawniej Filozofii i Teorii Kultury). Od X 2010 r. do III 2011 r. a następnie od X 2012 r. do IX 2014 r. pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Kulturoznawstwa. Od 11 III 2011 r. do 30 IX 2012 r. był P.O. Dyrektora Instytutu Kulturoznawstwa a następnie od 1 X 2014 r. do 31 VIII 2018 r. pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Kulturoznawstwa. Od X 2018 r. do chwili obecnej pełni funkcję Prodziekana ds. Ogólnych Wydziału Filozoficznego AIK. Od VI 2019 r. pełni funkcję Kierownika Ścieżki Kształceni dla dyscypliny nauki o kulturze i religii w Szkole Doktorskiej AIK (do 30 IX 2022 r.). Od X 2018 r. członek Senatu Akademickiego jako reprezentant samodzielnych pracowników Wydziału Filozoficznego. Pracował także w wielu uczelnianych, wydziałowych i instytutowych komisjach, m.in. w Komisji ds. Statutu AIK, Komisji ds. utworzenia Szkoły Doktorskiej AIK.

Nowym Władzom życzymy, aby realizując misję naszej Uczelni, czas sprawowania tak odpowiedzialnych funkcji stał się czasem dalszego rozwoju i wzrostu znaczenia naszej Alma Mater.

Zródło: ignatianum.edu.pl

Za: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Jubileuszowy koncert kolęd chóru Voce Angeli

Spotkanie Rodziny Szensztackiej w Sanktuarium Zawierzenia – Kościele Jubileuszowym

Warszawa: upamiętnienie heroicznej działalności sióstr felicjanek w czasie okupacji (zapowiedź)