Książka jest refleksją na temat samowychowania seminaryjnego, skierowaną przede wszystkim do kleryków, lecz niewątpliwie pomocną także wychowawcom, formatorom i proboszczom w lepszym zrozumieniu problemów współczesnego młodego człowieka pragnącego zostać kapłanem. Omawia konkretne dylematy kleryckie, ujmując je jako problemy możliwe do rozwiązania na drodze autoformacji, określając ich przyczyny i przejawy i podając konkretne podpowiedzi środków i sposobów pracy nad sobą. Wzbogacona kontekstem biblijnym, licznymi świadectwami, nauczaniem Kościoła oraz cytatami z literatury przedmiotu, stanowi doskonały punkt wyjścia do stworzenia przez kleryka własnego programu samowychowawczego włączonego w formację seminaryjną.
„Marzeniem moim jest, że komuś ta książka pomoże w rozwiązaniu problemów swoich lub innego człowieka. Marzeniem moim jest i to, aby zainspirowała Czytelnika do podjęcia walki o piękne kapłańskie życie, a wcześniej o bycie pięknym wewnętrznie klerykiem”.
Autor
Ks. bp prof. dr hab. Janusz Mastalski (ur. 1964) był dziekanem Wydziału Nauk Społecznych oraz kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, od 2017 roku rektorem WSD Archidiecezji Krakowskiej; od 2019 roku jest biskupem pomocniczym tej diecezji. Autor 19 książek naukowych i popularnonaukowych, a także czterotomowego opracowania poświęconego formacji kapłańskiej. Laureat nagrody „Pro Redemptione” Wydawnictwa Homo Dei (2020).
Książka (pod redakcją dr Andrzeja Makowskiego CSsR) jest propozycją dla duszpasterzy i katechetów, którzy co roku, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, przygotowują rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Uwzględnia ona obecnie obowiązujące regulacje prawne oraz nowe typy szkół, wprowadzone reformą MEN 1 września 2017 roku. Na część teoretyczną książki złożyły się wykłady z homiletyki prowadzone w WSD Redemptorystów w Tuchowie. W w ramach corocznych warsztatów homiletycznych, na których spotykają się rekolekcjoniści i misjonarze redemptoryści, została wypracowana koncepcja rekolekcji szkolnych dla młodzieży. W oparciu o inspiracje Niezbędnik chrześcijanina – ciąg tematyczny dla młodzieży zostały przygotowane scenariusze na poszczególne dni rekolekcyjne. Z kolei w ramach tirocinium pastoralnego (studium wewnętrzne dla redemptorystów przygotowujących się do posługi misyjno-rekolekcyjnej) opracowane zostały ropozycje cykli rekolekcji szkolnych dla dzieci.
Nadesłał: o. Piotr Koźlak CSsR; dyr i red. nacz. Homo Dei