Gwardian Niepokalanowa, witając uczestników, zauważył, że „ważne są wrażenia artystyczne, ale niemniej ważne są i te duchowe. Nie wszyscy uczestnicy festiwalu wyjadą z nagrodą czy wyróżnieniem, ale w bazylice można poprosić Maryję Niepokalaną o pomoc i potrzebne łaski na dalsze życie, a Ona nikomu nie odmawia. W ten sposób każdy będzie mógł odjechać obdarowany nagrodą, gdyż Matka Boża nikomu nie odmawia pomocy”.
Do udziału w Festiwalu zgłosiło się 52 wykonawców, spośród nich sporą grupę stanowili soliści. Nie zabrakło zespołów wokalnych, małych chórów, zespołów wokalno-instrumentalnych, a także wykonawców ludowych.
Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał dyrektor Teresińskiego Ośrodka Kultury Mariusz Cieśniewski oraz gospodarz klasztoru Niepokalanów – o. Grzegorz Maria Szymanik.
W pierwszym dniu Festiwalu trwały przesłuchania, podczas których można było usłyszeć znane kolędy i pastorałki w nowych ciekawych aranżacjach. Nie zabrakło również utworów autorskich, specjalnie napisanych i wykonanych po raz pierwszy w czasie Festiwalu. Wykonawcy mogli wykonać po dwa utwory. Występom przypatrywało się profesjonalne jury, któremu przewodniczyła Magdalena Ptaszyńska – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, pedagog śpiewu estradowego. Ponadto w jury zasiadły: Krystyna Majksner-Krzywicka – skrzypaczka, dyrygentka oraz Janusz Frychel i Zbyszek Murawski.
W drugim dniu Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek poznaliśmy finalistów i wysłuchaliśmy koncertu laureatów. Przyznano pięć równorzędnych wyróżnień oraz pięć równorzędnych nagród głównych. W tym roku nie wyłoniono nagrody głównej w postaci Grand Prix. Nagrody oraz wyróżnienia wręczył zastępca wójta gminy Teresin Marek Jaworski wraz z przewodniczącą jury Magdaleną Ptaszyńską oraz gwardianem Niepokalanowa o. Grzegorzem M. Szymanikiem.
tm/red.