Narodowy Bank Polski wyemitował monetę z wizerunkiem Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

Z dniem 22 maja 2024 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu okolicznościową monetę z wizerunkiem Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Jej nominał wynosi 5 zł. Moneta została wyemitowana w ramach serii „Odkryj Polskę”. Dotychczas ukazały się w niej także inne zabytki kościelne, w tym monastyczne. Należą do nich m.in. pocysterski zespół klasztorny Gościkowo-Paradyż czy pobenedyktyński klasztor na Świętym Krzyżu.

Okolicznościowa moneta pięciozłotowa została wybita w standardzie obiegowym, z ozdobnym rewersem, na którym znajduje się wizerunek klasztoru w Tyńcu. Moneta została wyemitowana w nakładzie do 1 000 000 sztuk i można ją zamieniać według wartości nominalnej we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP. Na każdej polskiej monecie okolicznościowej znajdują się: nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.

Przypominamy, że Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zostało założone w 1044 r. Najstarsze zachowane części klasztoru pochodzą z przełomu XI i XII w. Jak tłumaczy br. dr hab. Michał Gronowski OSB „O szczególnej roli opactwa tynieckiego w świadomości Polaków świadczy okres rozbiorów, w wyniku których klasztor został zlikwidowany. Pomimo to pozostał w powszechnej pamięci, o czym mogą świadczyć m.in. powieść „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza (akcja książki rozpoczyna się w Tyńcu, pojawia się również bogaty opis klasztoru oraz legend z nim związanych) oraz obraz Saturnina Świerzyńskiego „Widok Tyńca” z 1867 r., znajdujący się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Podczas odbudowy klasztoru w okresie powojennym odkryto zespół bliźniaczych kapiteli romańskich datowanych mniej więcej na 1100 r. Na jednym z nich widać piękny, płaskorzeźbiony motyw palmety. Jego reprodukcja została zamieszczona na obiegowym banknocie dziesięciozłotowym. I tak oto tyniecki kapitel sprzed wieków stał się codziennym towarzyszem niemal każdego Polaka”.

Więcej informacji o emisji monety z wizerunkiem opactwa tynieckiego wraz ze szczegółami o jej otrzymaniu można dowiedzieć się ze strony Narodowego Banku Polskiego.

Historia i dziedzictwo klasztoru tynieckiego wpłynęły także na to, że zaliczony go do Pomników Historii. Został on wpisany na tę listę przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2017 r. Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent kraju.

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim filmem o historii klasztoru wyprodukowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z TVP Kultura.

Przy opactwie działa Fundacja Chronić Dobro, której zadaniem jest ratowanie dziedzictwa kulturowego Opactwa Benedyktynów w Tyńcu oraz upowszechnianie duchowości kultury, tradycji, historii i edukacji związanych z dziedzictwem tego klasztoru.

Informacje o działalności Fundacji Chronić Dobro.

Wszystkich, którym zależy na dobru zabytku, jakim jest Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, zapraszamy do jego wsparcia. Dziękujemy za każdą złożoną ofiarę na ten cel.

Wsparcie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

Za: www.opactwotynieckie.pl

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie