Narodowa Litania

Litania Narodu Polskiego została uaktualniona o nowe wezwania przez o. Szczepana T. Praśkiewicza OCD.

Najnowszy rozszerzony tekst Litanii Narodu Polskiego dołączony zostanie do „Naszego Dziennika” w czwartek 9 listopada. Stanowi wezwanie do wielkiej modlitwy w intencji Ojczyzny. Polska wchodzi obecnie w bardzo trudny czas w swojej historii. Na Wschodzie mamy krwawą wojnę i realne zagrożenie ze strony imperialnej Rosji. Na Zachodzie plany federalizacji Unii Europejskiej stawiają pod znakiem zapytania naszą suwerenność i grożą kolonizacją etymologiczną oraz demoralizacją naszego Narodu. Tymczasem przedstawiciele liberalno-lewicowych środowisk, które mają przejąć władzę w Polsce, zapowiadają m.in. zmniejszenie armii i zupełną uległość wobec planów Brukseli.

– Zagrożeń jest wiele, wśród nich zapowiedzi legalizacji aborcji i związków homoseksualnych oraz wprowadzania demoralizujących programów w szkołach. Jednak jako wierzący nigdy nie jesteśmy bezbronni i nie możemy być bierni. Naszym duchowym orężem są modlitwa i wstawiennictwo polskich błogosławionych i świętych, którzy w różnych czasach, często bardzo trudnych, pokazali wielką miłość do Boga i Ojczyny, nawet za cenę życia. Dziś są  dla nas wzorem. Z wielką ufnością odmawiajmy często Litanię Narodu Polskiego, zachęcam do tego wszystkich, którym nie są obojętne losy Ojczyzny – podkreśla o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, który dokonał aktualizacji tekstu tej modlitwy.

Jednym z nowych wezwań umieszczonych w Litanii jest odwołanie się do wstawiennictwa błogosławionych małżonków Józefa i Wiktorii Ulmów z siedmiorgiem dzieci, męczenników nazizmu za pomoc świadczoną Żydom. Beatyfikacja Rodziny Ulmów odbyła się w Markowej 10 września br. i była wydarzeniem bez precedensu w Kościele.

– Dzięki umieszczeniu Błogosławionych Ulmów w Litanii Narodu Polskiego, polskie rodziny będą prosić o świętość przez ich wstawiennictwo. Oni uczą, że rodzina jest darem, który społeczność ludzka otrzymuje od Boga, że w rodzinie opartej na sakramentalnym małżeństwie dokonuje się nie tylko wzrost fizyczny dzieci ale i duchowy – zwraca uwagę w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. bp Stanisław Jamrozek, postulator rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym.        Wskazuje, że przykład Błogosławionych jest wezwaniem dla każdego człowieka, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach trzeba zawsze walczyć o zachowanie swojej i innych godności.

– Jako chrześcijanie szczególnie jesteśmy powołani do tego, aby podkreślać godność każdego człowieka, bez wyjątku, człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci – akcentuje przemyski biskup pomocniczy.

– Wiktoria i Józef Ulmowie są przykładem otwartości na życie, na przyjęcie z miłością dziecka. Dla współczesnego świata, w którym szerzy się cywilizacja śmierci, to szczególne zadanie, aby nie bać się przyjmować poczętego życia. Patrząc na ich przykład, wypowiadając imiona błogosławionych rodziców wraz z imionami ich błogosławionych dzieci oraz tego nieznanego z imienia, które zaczęło się rodzić w chwili męczeństwa matki, uczymy się wielkiej miłości do drugiego człowieka – podkreśla ks. bp Stanisław Jamrozek.  

Nowe wezwanie w Litanii Narodu Polskiego dotyczy też beatyfikowanych dziesięciu Sióstr Elżbietanek, męczennic z rąk żołnierzy sowieckich w 1945 r., wyniesionych do chwały ołtarzy 11 czerwca 2022 r. we Wrocławiu.

Do Litanii zostało wprowadzone także wezwanie do błogosławionego Grzegorza Chomyszyna, greckokatolickiego biskupa, orędownika pokoju i pojednania polsko-ukraińskiego, męczennika z rąk sowieckich.  Do chwały ołtarzy wyniósł go 27 czerwca 2001 r. we Lwowie, św. Jan Paweł II. Wezwanie błogosławionego greckokatolickiego biskupa zostało dodane ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, by też przez jego wstawiennictwo prosić o pokój.   

To nowe trzy wezwania w stosunku do wersji poszerzonej ostatnim razem w grudniu 2021 r. Uaktualniana Litania ma imprimatur ks. kard. Stanisława Dziwisza i jest przeznaczona do prywatnego odmawiania. 

W czasie niewoli

Litania Narodu Polskiego została ułożona w 1915 r. przez biskupa Władysława Bandurskiego honorowego kapelana Legionów Polskich, wielkiego patrioty. To on jeszcze jako ksiądz kanonik dokonał m.in. poświęcenia krzyża na Giewoncie. Litania Narodu Polskiego powstała w szczególnym okresie dla naszej Ojczyzny, jeszcze w czasie zaborów, ale tuż przed odzyskaniem niepodległości.  O nowe wezwania poszerzył ją w 1981 r. prof. Gabriel Turowski, lekarz i przyjaciel św. Jana Pawła II.

W 2014 r., ze względu na liczne kanonizacje i beatyfikacje naszych Rodaków, jej uwspółcześnienia podjął się o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, obecnie relator watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

– Litania została ułożona przez bp. Władysława Bandurskiego, był on nawet jednym z kandydatów na biskupa polowego, gdy po odzyskaniu niepodległości Papież Benedykt XV utworzył Ordynariat Polowy w Polsce. Biskup Bandurski układając Litanię Narodu Polskiego chciał skierować oczy rodaków ku potężnemu orężu jaki mamy w świętych i błogosławionych, by ich wstawiennictwu powierzać przyszłość Ojczyzny, jej wolność – wyjaśnia o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD.

Wzór św. Jana Pawła II

Przykład modlitwy Litanią Narodu Polskiego dał nam św. Jan Paweł II. Często ją odmawiał i sam uzupełniał imionami błogosławionych i świętych, których beatyfikował czy też włączał do kanonu świętych.

Egzemplarz Litanii Narodu Polskiego, z którego modlił się św. Jan Paweł II i na którym odręcznie dopisywał nowych polskich świętych i błogosławionych, znajduje się w ekspozycji stałej poświęconej św. Janowi Pawłowi II, w Muzeum św. Józefa Sebastiana Pelczara w krakowskim klasztorze Sióstr Sercanek przy ul. Garncarskiej 24.

– Święty Jan Paweł II podjął ideę uzupełniania litanii. Biorąc z niego przykład, a także czerpiąc z wielowiekowej tradycji przekazanej nam przez praojców i odwołując się do wiary w tajemnicę świętych obcowania, chcemy przywoływać wstawiennictwa tych wielkich Polaków i Polek, których Kościół daje nam za wzór, prosić o pomoc też tych niekanonizowanych, którzy swoim życiem i śmiercią potwierdzili miłość do Ojczyzny. Dzięki ich wstawiennictwu wypraszamy błogosławieństwo dla Polski – zauważa o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD.

Aktualność wezwań

W Litanii Narodu Polskiego poruszanych jest wiele zagadnień, które dotyczą kwestii społecznych, narodowych, patriotycznych. Przywoływane są także imiona tych, którzy nie są wyniesieni na ołtarze, ale cierpieli w obronie wiary katolickiej i polskości, ginęli w obronie wolności Ojczyzny, mordowani przez totalitarne systemy.

Wspominani są m.in. powstańcy, zesłańcy, robotnicy, w tym kopalni „Wujek”, ale też na przykład elity, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, czy nienarodzone dzieci zamordowane w łonach matek, w imię barbarzyńskiego „prawa do aborcji”. Nie przez przypadek Litania Narodu Polskiego została wznowiona z datą 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, a „Nasz Dziennik” odda ją do rąk Czytelników 9 listopada, tuż przed 11 listopada, Narodowym Świętem Niepodległości.  

– Litania Narodu Polskiego przypomina nam, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, ale równocześnie, że mamy obowiązek zaangażować wszystkie siły w budowanie Polski wiernej Chrystusowi – wskazuje o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz.

W litanii zawarte jest błaganie o wiarę i ufność, męstwo, mądrość, łagodność i solidarność dla budowania wspólnego domu jakim jest Polska nasza Ojczyzna. – Odwoływanie się do świętych i błogosławionych, wyczula nas na Boże sprawy, na to, że wszystko zależy od Bożej łaski, na którą mamy się otworzyć. Dlatego to my jesteśmy odpowiedzialni, za budowanie doczesności na chrześcijańskich wartościach, na nauce Ewangelii – akcentuje relator watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. – Jesteśmy to winni też naszym przodkom, którzy przelali krew za odzyskaną niepodległość Ojczyzny, walcząc o zachowanie jej chrześcijańskiej tożsamości – dodaje, zachęcając do systematycznej modlitwy Litanią Narodu Polskiego.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik, 4-5 listopada 2023, s. 1.10.


LITANIA NARODU POLSKIEGO do prywatnego odmawiania

(odnowiona 1 listopada 2023)

         Litanię, którą bardzo cenił i codziennie się nią modlił św. Jan Paweł II, wpisując do niej własnoręcznie imiona wyniesionych przez siebie na ołtarze Polaków, ułożył w 1915 r. bp Władysław Bandurski, a odnowił w 1981 r. prof. Gabriel Turowski. W 2014 r., ze względu na liczne kanonizacje i beatyfikacje naszych Rodaków, podjęliśmy się jej uwspółcześnienia z inicjatywy Redakcji „Naszego Dziennika”, i opatrzona „imprimatur” przez ks. kard. Stanisława Dziwisza, ówczesnego arcybiskupa, metropolitę krakowskiego (nr 2264/2014), była ona przez tenże „Nasz Dziennik” udostępniana wiernym, ciągle ubogacana imionami kolejnych naszych Rodaków dostępujących chwały ołtarzy.

         Poniższy tekst Litanii zwiera wezwanie do beatyfikowanych 11 czerwca 2022 r. we Wrocławiu dziesięciu Sióstr Elżbietanek, męczennic z rąk żołnierzy sowieckich w 1945 r. oraz do błogosławionego Grzegorza Chomyszyna, biskupa stanisławowskiego. Nadto do Litanii zostali włączeni błogosławieni małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie z siedmiorgiem dzieci – męczennicy nazizmu za pomoc świadczoną Żydom, beatyfikowani w Markowej w 10 września br.

         Tekst Litanii w formie wkładki został dołączony do „Naszego Dziennika” 9 listopada 2023 r. Wcześniej, w wydaniu z 4-5 listopada ukazał się w gazecie tekst Małgorzaty Bochenek zachęcający do posługiwania się tą formą modlitwy w intencji Ojczyzny.

o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

Relator Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych

 

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison

Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas

Ojcze z nieba, Boże

         zmiłuj się nad nami

Synu, Odkupicielu świata, Boże

         zmiłuj się nad nami

Duchu Święty, Boże

         zmiłuj się nad nami

Święta Trójco, jedyny Boże       

         zmiłuj się nad nami

Nad Polską, Ojczyzną naszą

         zmiłuj się, Panie

Nad narodem męczenników

         zmiłuj się, Panie

Nad ludem zawsze wiernym Tobie

         zmiłuj się, Panie

Jezu nieskończenie miłosierny

         zmiłuj się nad nami

Jezu nieskończenie mocny

         zmiłuj się nad nami

Jezu, Nadziejo nasza

         zmiłuj się nad nami

Maryjo Bogarodzico, Królowo Polski

                   módl się za nami

Święty Stanisławie, ojcze Ojczyzny

         módl się za nami

Święty Wojciechu, patronie Polski

         módl się za nami

Święty Andrzeju Bobolo, patronie Polski, wybitny jezuito,

apostole jedności i wielki męczenniku

         módl się za nami

Święci pierwsi męczennicy Polski: Benedykcie, Janie, Mateuszu, Izaaku i Krystynie

         módlcie się za nami

Święty Władysławie, uformowany w Krakowie królu węgierski, patronie Władysława Jagiełły

         módl się za nami

Święty Brunonie, apostole ziem polskich

         módl się za nami

Święci Andrzeju Świeradzie i Benedykcie, polscy pustelnicy uświecający Słowację i Węgry

         módlcie się za nami

Święty Ottonie, apostole Pomorza

         módl się za nami

Świeci Cyrylu i Metody, apostołowie Słowian, współpatroni Europy

         módlcie się za nami

Święty Kazimierzu, patronie Litwy

         módl się za nami

Święty Jozafacie, patronie Rusi

         módl się za nami

Święty Wacławie, patronie katedry wawelskiej

         módl się za nami

Święty Florianie, patronie Krakowa

         módl się za nami

Święty Jacku Odrowążu, apostole Rusi

         módl się za nami

Święta Jadwigo Królowo, matko narodów i patronko uniwersytetów

         módl się za nami

Święta Kingo, starosądecka klarysko, opiekunko górników

         módl się za nami

Święta Jadwigo Śląska, opiekunko ubogich  

         módl się za nami

Święty Janie z Dukli, patronie rycerstwa polskiego

         módl się za nami

Święty Janie z Kęt, patronie profesorów i studentów

         módl się za nami

Święty Melchiorze Grodziecki, męczenniku z Koszyc

         módl się za nami

Święty Janie Sarkandrze, obrońco tajemnicy spowiedzi

         módl się za nami

Święty Szymonie z Lipnicy, orędowniku w czasie zarazy

         módl się za nami

Święty Stanisławie Kaźmierczyku, duszpasterzu krakowski

         módl się za nami

Święty Stanisławie Kostko, patronie młodzieży

         módl się za nami

Święty Stanisławie Papczyński, czcicielu Niepokalanej i obrońco życia poczętego

         módl się za nami

Święty Klemensie Mario Dworzaku, redemptorysto, apostole Warszawy

         módl się za nami

Święty Rafale Kalinowski, odnowicielu Karmelu, patronie Sybiraków

         módl się za nami

Święty Bracie Albercie, opiekunie biedoty krakowskiej

         módl się za nami

Święty Maksymilianie Kolbe, apostole Niepokalanej, męczenniku z Auschwitz

         módl się za nami

Święta Tereso Benedykto od Krzyża (Edyto Stein), pochodząca z piastowskiej ziemi wrocławianko, męczennico nazizmu i współpatronko Europy

         módl się za nami

Święta Faustyno Kowalska, apostołko Bożego Miłosierdzia

         módl się za nami

Święta Urszulo Ledóchowska, oddana bez reszty pracy wychowawczej

         módl się za nami

Święty Józefie Sebastianie Pelczarze, pasterzu Kościoła przemyskiego, obrońco Kościoła przed masonerią

         módl się za nami

Święty Józefie Bilczewski, bogaty wiedzą i świętością arcybiskupie lwowski

         módl się za nami

Święty Zygmuncie Gorazdowski, lwowski apostole Bożego Miłosierdzia

         módl się za nami

Święty Zygmuncie Szczęsny Feliński, obrońco praw narodu, niecofający się przed więzieniem

         módl się za nami

Święty Janie Pawle II, Mojżeszu przełomu tysiącleci, wielki Papieżu z rodu Polaków

         módl się za nami

Wszyscy święci i święte Kościoła

         módlcie się za nami

Błogosławiony Radzimie Gaudenty, towarzyszu św. Wojciecha i arcybiskupie gnieźnieński

         módl się za nami

Błogosławiony Bogumile, patronie archidiecezji gnieźnieńskiej

         módl się za nami

Błogosławiony Wincenty Kadłubku, dziejopisarzu Polski

         módl się za nami

Błogosławiony Czesławie, patronie Wrocławia

         módl się za nami

Błogosławiona Benigno, mniszko i męczennico z Trzebnicy

         módl się za nami

Błogosławiona Bronisławo, norbertanko, patronko Śląska Opolskiego

         módl się za nami

Błogosławiony Sadoku wraz z czterdziestoma ośmioma dominikańskimi męczennikami sandomierskimi

         módlcie się za nami

Błogosławiona Juto z Chełmży, pustelnico i mistyczko

         módl się za nami

Błogosławiony Janie Łobdowczyku, franciszkaninie, patronie żeglarzy

         módl się za nami

Błogosławiona Salomeo, wdowo i klarysko, księżno halicka

         módl się za nami

Błogosławiona Jolanto, siostro świętej Kingi, patronko Gniezna

         módl się za nami

Błogosławiona Doroto z Mątowów, patronko Prus

         módl się za nami

Błogosławiony Jakubie Strzemię, patronie Lwowa

         módl się za nami

Błogosławiony Stanisławie, karmelito z Bydgoszczy

         módl się za nami

Błogosławiony Władysławie z Gielniowa, patronie Warszawy

         módl się za nami

Błogosławiona Regino Protmann, ozdobo ziemi warmińskiej

         módl się za nami

Błogosławiony Rafale Chyliński, patronie chorych i ubogich

         módl się za nami

Błogosławiony Edmundzie Bojanowski, świecki apostole ludu

         módl się za nami

Błogosławiony Wincenty Lewoniuku wraz z dwunastoma męczennikami

unickimi z Pratulina

         módlcie się za nami

Błogosławiona Angelo Truszkowska, wzorze doskonałego posłuszeństwa Bogu

         módl się za nami

Błogosławiona Kolumbo Gabriel, apostołko heroicznej posługi miłości

         módl się za nami

Błogosławiona Franciszko Siedliska, apostołko życia w szkole Najświętszej

Rodziny z Nazaretu

         módl się za nami

Błogosławiona Marcelino Darowska, apostołko Bożej obecności w działaniu

         módl się za nami

Błogosławiona Karolino Kózkówno, dziewico i męczennico

         módl się za nami

Błogosławiony Wacławie Honoracie Koźmiński, troskliwy opiekunie powołań zakonnych

         módl się za nami

Błogosławiona Anielo Salawo, tercjarko franciszkańska

         módl się za nami

Błogosławiona Tereso Ledóchowska, matko Afrykanów

         módl się za nami

Błogosławiona Bernardyno Jabłońska, patronko ludzi opuszczonych i nieszczęśliwych

         módl się za nami

Błogosławiona Mario Karłowska, apostołko zagubionych moralnie

         módl się za nami

Błogosławiony Jerzy Matulewiczu, niestrudzony sługo Kościoła

         módl się za nami

Błogosławiony Michale Kozalu, męczenniku obozów koncentracyjnych

         módl się za nami

Błogosławiona Bolesławo Lament, apostołko wśród prawosławnych

         módl się za nami

Błogosławiony Stefanie Frelichowski, patronie harcerzy, duszpasterzu więźniów

w obozach koncentracyjnych

         módl się za nami

Błogosławieni Antoni Julianie Nowowiejski, Henryku Kaczorowski, Anicecie Kopliński, Marianno Biernacka i pozostali sto czterej błogosławieni męczennicy, świadkowie wiary z czasów II wojny światowej

         módlcie się za nami

Błogosławiona Stello Mardosewicz ze swymi współsiostrami, męczennicami z Nowogródka, które ofiarowałyście swe życie za ojców rodzin

         módlcie się za nami

Błogosławiony Janie Wojciechu Balicki, kapłanie przemyski, opiekunie upadłych niewiast

         módl się za nami

Błogosławiony Janie Beyzymie, apostole wśród trędowatych na Madagaskarze

         módl się za nami

Błogosławiona Sancjo Janino Szymkowiak, świadomie dążąca do świętości

         módl się za nami

Błogosławieni Jozafacie Kocyłowski i Grzegorzu Łakoto, grekokatoliccy biskupi z Przemyśla, męczennicy sowieckiego komunizmu

         módlcie się za nami

Błogosławiony Grzegorzu Chomyszynie, greckokatolicki biskupie stanisławowski, orędowniku pokoju i pojednania polsko-ukraińskiego, męczenniku z rąk sowieckich

         módl się za nami

Błogosławiony Auguście Czartoryski, salezjaninie, wychowanku św. Rafała Kalinowskiego,

         módl się za nami,

Błogosławiony Ignacy Kłopotowski, apostole słowa drukowanego

         módl się za nami

Błogosławiony Bronisławie Markiewiczu, apostole trzeźwości

         módl się za nami

Błogosławiony Władysławie Findyszu, gorliwy duszpasterzu, pierwszy wyniesiony na ołtarze męczenniku komunizmu w Polsce

         módl się za nami

Błogosławiona Mario Merkert, apostołko miłosierdzia na Śląsku

         módl się za nami

Błogosławiona Celino Borzęcka, opiekunko ludu wiejskiego i powstańców

         módl się za nami

Błogosławiona Marto Wiecka, ofiaro heroicznej miłości bliźniego

         módl się za nami

Błogosławiony Michale Sopoćko, duchowy kierowniku św. Faustyny Kowalskiej

         módl się za nami

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, opiekunie prześladowanych robotników,

apostole „Solidarności”, męczenniku bezbożnego komunizmu

         módl się za nami

Błogosławiona Zofio Czeska, prekursorko szkolnictwa dla młodzieży żeńskiej

         módl się za nami

Błogosławiona Małgorzato Łucjo Szewczyk, posługująca chorym i opuszczonym

         módl się za nami

Błogosławiony Bernardzie Lichtenbergu, urodzony w Oławie obrońco praw Bożych za cenę męczeńskiej śmierci z rąk nazistów

         módl się za nami

Błogosławiony Gerardzie Hirschfelderze z ziemi kłodzkiej, męczenniku hitlerowskiego totalitaryzmu,

         módl się za nami

Błogosławiona Mario Tereso od św. Józefa (Tauscher van den Bosch), rodem z ziemi Piastów

         módl się za nami

Błogosławiona Klaro Ludwiko Szczęsna, apostołko Serca Jezusowego,

         módl się za nami

Błogosławieni Zbigniewie Strzałkowski i Michale Tomaszku, misjonarze franciszkańscy, męczennicy za wiarę w Peru

         módlcie się za nami

Błogosławiony Władysławie Bukowiński, męczenniku łagrów sowieckich

i apostole Kazachstanu

         módl się za nami

Błogosławiona Hanno Chrzanowska, patronko pielęgniarek,

         módl się za nami

Błogosławiony Michale Giedroyciu, patronie zakrystianów

         módl się za nami

Błogosławiony Stefanie Wyszyński, Prymasie Tysiąclecia, obrońco praw Kościoła i Narodu

         módl się za nami

Błogosławiona Elżbieto Różo Cacka, niewidoma opiekunko ociemniałych

         módl się za nami

Błogosławiony Janie Franciszku Macho, śląski kapłanie, heroiczny świadku Chrystusa w dobie nazizmu

         módl się za nami

Błogosławione siostry elżbietanki, męczennice z rąk żołnierzy sowieckich na Dolnym Śląsku, Mario Paschalis, Melusjo, Edelburgis, Adelo, Acutino, Adelheidis, Felicitas, Sabino, Rosario i Sapientio

            módlcie się za nami

Błogosławieni Józefie i Wiktorio Ulmowie, wraz z waszymi dziećmi: Stanisławą, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antonim, Marią oraz najmłodszym, przychodzącym na świat w chwili męczeńskiej śmierci matki

         módlcie się za nami

Świątobliwi Izajaszu Bonerze i Świętosławie Milczący, zwani błogosławionymi pokutnicy i apostołowie Krakowa

         przyczyńcie się za nami

Od długiej, ciężkiej pokuty dziejowej

         wybaw nas, Panie

Od kajdan niewoli

         wybaw nas, Panie

Od godziny zwątpienia

         wybaw nas, Panie

Od podszeptów zdrady

         wybaw nas, Panie

Od gnuśności naszej

         wybaw nas, Panie

Od ducha niezgody

         wybaw nas, Panie

Od nienawiści i złości

         wybaw nas, Panie

Od wszelkiej złej woli

         wybaw nas, Panie

Od śmierci wiecznej

         wybaw nas, Panie

Winy królów naszych

         przebacz, o Panie

Winy magnatów naszych

         przebacz, o Panie

Winy szlachty naszej

         przebacz, o Panie

Winy rządzących krajem

         przebacz, o Panie

Winy kierujących ludem

         przebacz, o Panie

Winy pasterzy naszych

         przebacz, o Panie

Winy ludu naszego

         przebacz, o Panie

Winy ojców i matek naszych

         przebacz, o Panie

Winy braci i sióstr naszych

         przebacz, o Panie

Winy całego Narodu Polskiego

         przebacz, o Panie

Ofiarę krwi męczenników naszych

         przyjmij, o Panie

Cierpienia dzieci, którym nie pozwolono się narodzić,

popełniając grzech aborcji

         przyjmij, o Panie

Cierpienia i trudy gnębionego w czasach wojen Narodu

         przyjmij, o Panie

Łzy przesiedleńców i wygnanych z Ojczyzny

         przyjmij, o Panie

Łzy rolników pozbawionych swej ziemi

         przyjmij, o Panie

Głos żołnierzy, którzy przelali krew za Ojczyznę

         usłysz, o Panie

Brzęk pękających kajdan naszych

         usłysz, o Panie

Płacz matek i żon

         usłysz, o Panie

Płacz wdów i sierot

         usłysz, o Panie

Płacz dzieci katowanych za polski pacierz

         usłysz, o Panie

Wołanie krzywdzonego roboczego ludu

         usłysz, o Panie

Jęki z więzień, obozów koncentracyjnych i łagrów

         usłysz, o Panie

Jęki ofiar Katynia, Ostaszkowa i Miednoje oraz rzezi wołyńskiej

         usłysz, o Panie

Jęki nękanych w komunistycznych więzieniach „żołnierzy wyklętych”

         usłysz o Panie

Jęki konających robotników Poznania, Wybrzeża, Radomia i kopalni „Wujek”

         usłysz, o Panie

Jęki wszystkich, którzy cierpieli z powodu stanu wojennego

         usłysz o Panie

Jęki elity Narodu z katastrofy smoleńskiej

         usłysz, o Panie

Wiarę w Ciebie i ufność w nas samych

         daj nam, o Panie

Nadzieję na zwycięstwo dobrej sprawy

         daj nam, o Panie

Miłość Polski, Ojczyzny naszej

         daj nam, o Panie

Męstwo, mądrość, łagodność i solidarność

         daj nam, o Panie

Wolność, chwałę, szczęście i pokój

         daj nam, o Panie

Służbę w świętej sprawie Twojej na ziemi

         daj nam, o Panie

Wszystkie dary Ducha Świętego

         daj nam, o Panie

Przez Narodzenie Twoje

         bohatera wielkiego wzbudź nam, o Panie

Przez Najświętsze Życie Twoje

         żyć dobrze naucz nas, o Panie

Przez Krzyż i Mękę Twoją

         cierpienia nasze daj mężnie znosić, o Panie

Przez Zmartwychwstanie Twoje

         z ciemności grzechu wskrześ nas, o Panie

Przez Wniebowstąpienie Twoje

         Ojczyznę wielką, wolną i szczęśliwą daj nam, o Panie

Przez Ducha Świętego Zesłanie

         ducha dobrego daj nam, o Panie

Przez Miłosierdzie Twoje

         ducha i tradycję Narodu daj nam zachować, o Panie

Przez Bogurodzicę, Ojca Świętego i naszych pasterzy

         na długie lata zachowaj nam, o Panie

Przez Anioła – Opiekuna Polski

         bezpieczne bytowanie Ojczyzny, daj nam, o Panie

Przez czystą św. Jadwigi Królowej ofiarę, w jedności i suwerenności naszą Polskę

         zachowaj, o Panie

Przez cnoty wielkich Ojców naszych

         na Twe błogosławieństwo daj nam zasłużyć, o Panie

Boże Piastów i Jagiellonów

         nie opuszczaj nas, o Panie

Boże Sobieskiego, Pułaskiego i Kościuszki

         nie opuszczaj nas, o Panie

Boże Kopernika, Hozjusza, Kordeckiego, Skargi, Hlonda i Sapiehy

         nie opuszczaj nas, o Panie

Boże Traugutta, Pileckiego, Andersa i Rodziny Ulmów

         nie opuszczaj nas, o Panie

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata

         przepuść nam, Panie

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata

         wysłuchaj nas, Panie

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata

         zmiłuj się nad nami

Módlmy się:

Boże Wszechmogący, Panie zastępów, padamy do stóp Twoich w dziękczynieniu, że przez wieki otaczałeś nas swą przemożną opieką. Dziękujemy Ci, że Ojców naszych wyprowadziłeś z rąk ciemiężców, najeźdźców i nieprzyjaciół. Błogosławimy Cię za to, że po latach niewoli obdarzałeś nas na nowo wolnością i pokojem.

W obecnych czasach, kiedy tyle sił potrzeba naszemu Narodowi, aby zachować wolność i suwerenność, prosimy Cię, Boże, napełnij nas mocą Twojego Ducha. Uspokój serca, dodaj ufności w Twoją miłość, oświeć zaćmione umysły naszych braci.

Wzbudź w Narodzie chęć do cierpliwej walki o zachowanie ideałów ewangelicznych i pokoju. Spraw, byśmy stali się zdolni własnymi rękami i wzajemną solidarnością budować naszą przyszłość i zachować Twoje Królestwo w nas samych, w naszych rodzinach, w naszym Narodzie, jak za czasów naszych Praojców.

Wybaw nas od głodu, nędzy i wojny. Obdarz nas chlebem. Błogosław naszej pracy i wspomagaj na drodze uświęcenia. Panie miłosierny, Panie sprawiedliwy, Panie wszechmocny.

Boże Ojcze, niech Duch Święty zmienia oblicze naszej ziemi i umacnia Twój lud. Daj nam, o Panie, abyśmy po przyjęciu w pokorze „bierzmowania dziejów”, udzielonego Narodowi przez św. Jana Pawła II, Twego Ducha nigdy nie zasmucali, a przez zawierzenie Maryi, Matce Kościoła i Królowej Polski, pozostali zawsze wierni Chrystusowi, Kościołowi i Ojczyźnie. Amen.

 

 

 

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP