Najstarszy ślubami polski redemptorysta obchodzi jubileusz 75-lecia życia zakonnego

2 sierpnia 2023 roku o. Mieczysław Witalis CSsR ze wspólnoty redemptorystów w Szczecinie obchodzi jubileusz 75-lecia ślubów zakonnych. Z tej okazji przełożony generalny Zgromadzenia Redemptorystów o. Rogério Gomes CSsR skierował do Jubilata list gratulacyjny, w którym podziękował za świadectwo życia i wierności powołaniu kapłańsko-zakonnemu.

Zapytany, jak będzie przeżywał dzień swojego jubileuszu, o. Mieczysław odpowiedział, że wybiera się wtedy na dzień odnowy duchowej do Karmelu w Szczecinie. Mszę św. tego dnia będzie celebrował w intencji Zgromadzenia Redemptorystów dziękując Panu Bogu za powołanie i wyrażając ogromną wdzięczność względem Zgromadzenia.

O. Mieczysław Witalis urodził się 12 maja 1931 r w Rzuchowej w diecezji tarnowskiej jako najmłodszy syn z dziewięciorga dzieci Władysława i Bronisławy z d. Michałowskiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Rzuchowej i Pleśnej został przyjęty do prywatnego gimnazjum redemptorystów w Krakowie. Zdawszy tzw. „małą maturę” wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów w 1947 r. i odbywał nowicjat w Łomnicy-Zdroju. Tam też wraz z kilkoma kolegami 2 sierpnia 1948 r. złożył pierwsze śluby zakonne.

Następnie kontynuował naukę w juwenacie redemptorystów w Toruniu, zaś po zdaniu egzaminu maturalnego podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1955 r. w Tuchowie z rąk ks. abpa Włodzimierza Jasińskiego.

W latach 1956-57 o. Mieczysław studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1957 r. kontynuował te studia w Krakowie, pomagając jednocześnie w duszpasterstwie. W 1961 r. uzyskał tytuł magistra sztuki na UJ w Krakowie, po czym przez siedem lat sprawował obowiązki dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz przewodniczącego Diecezjalnej Komisji Artystyczno-Konserwatorskiej.

W swoim Zgromadzeniu o. Witalis pełnił urząd wikariusza przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów (1972-1975), przełożonego domu w Krakowie (1967-1969), w Warszawie przy ul. Pieszej (1969-1972), w Warszawie przy ul. Karolkowej (1972, 1987-1990), w Tuchowie (1973-1978), we Wrocławiu (1984). Był także magistrem nowicjatu w Toruniu (1985-1986) i w Lubaszowej (1990-1991). Przez wiele lat był wykładowcą historii sztuki w WSD Redemptorystów w Tuchowie.

W latach 1991-2000 – za zgodą przełożonych – zamieszkał w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, gdzie zlecono mu funkcję ojca duchownego kapłanów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz spowiednika alumnów i wykładowcy historii sztuki. Następnie przez dwa lata pomagał w duszpasterstwie w Tuchowie i prowadził rekolekcje dla kapłanów.

Od 2002 r. mieszka we wspólnocie redemptorystów w Szczecinie przy parafii Najświętszego Odkupiciela. W tym czasie był dekanalnym ojcem duchownym, asystentem Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich oraz wykładowcą historii sztuki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

O. Witalis jest autorem książek: Byłem obok – towarzyszenie osobom powołanym do służby Bożej w kapłaństwie i życiu zakonnym (WAM 1998), Eucharystia. Zobaczyć więcej (Homo Dei 2015), a także wielu rozważań i artykułów publikowanych m.in. w czasopismach Homo Dei, Dobry Pasterz czy w tarnowskiej Currendzie.

red.

Za: www.redemptor.pl

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie