Home WiadomościZ kraju Nagroda sługi Bożej Wandy Malczewskiej dla Sióstr Michalitek

Nagroda sługi Bożej Wandy Malczewskiej dla Sióstr Michalitek

Redakcja

Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła otrzymało nagrodę im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Została ona wręczona w kościele farnym w Radomiu. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił biskup Piotr Turzyński. W jej trakcie wierni modlili się o dar beatyfikacji mistyczki z Radomia. Kapituła Nagrody im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej podjęła również uchwałę w sprawie uznania zasług tragicznie zmarłej dr Lucyny Wiśniewskiej.

Bp Piotr Turzyński w czasie liturgii eucharystycznej przypomniał, że 15 maja będzie obchodzona 201. rocznica śmierci sługi Bożej Wandy Malczewskiej. – Gromadzimy się, aby prosić Boga, aby zajaśniała Polsce i światu jako błogosławiona – modlił się propagator postaci Wandy Malczewskiej.

W homilii mówił, że Wanda Malczewska była człowiekiem ducha i aniołem dla wielu ludzi. – Umiłowała biednych, dbała o chorych i ciepiących, uczyła ubogie dzieci, katechizowała je, rozdawała modlitewniki. Była wielką patriotką, kochała ojczyznę i modliła się za nią. Opiekowała się rannymi uczestnikami powstania styczniowego. Miała wizje męki Pańskiej. Nie obnosiła się z tym. W 1872 roku w każdy piątek Wielkiego Postu przeżywała mękę Pana, jakby była tam obecna. To niezwykły dar. Otrzymywała wówczas proroctwa dotyczące Polski – powiedział bp Piotr Turzyński.

Bp Turzyński przypomniał, że nagroda sługi Bożej Wandy Malczewskiej jest przyznawana od 2022 roku. – Statuetka przyznawana jest tym wszystkim, którzy w duchu Wandy Malczewskiej stają się aniołami dla innych, wskazują na Boga, podsycają ducha patriotycznego i dają nadzieję – dodał ksiądz biskup.

Nagrodę po liturgii odebrała s. Julia Szteliga, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. – Ufamy, że Wanda Malczewska będzie naszą orędowniczką zaś w pracy wychowawczej będzie wypraszać nam potrzebne łaski – powiedziała siostra Szteliga.

Nagroda dla michalitek została wręczona za wieloletnią działalność wychowawczą, charytatywno-społeczną, za wpieranie rodzin i pomoc w rozwoju duchowym oraz za zaangażowanie w duszpasterstwie parafialnym i budowanie więzi w środowiskach w oparciu o wartości chrześcijańskie

O przyznaniu nagrody zdecydowała kapituła złożona z przedstawiciela Biskupa Radomskiego oraz przedstawicieli Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej, Klubu Inteligencji Katolickiej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu, Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum i Proboszcza Parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu – przewodniczącego Kapituły.

Nagrodę im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej stanowi statuetka przedstawiająca postać wybitnej radomianki – autorem projektu jest Jan Brzuszek, autorem rzeźby Marek Szczepanik.

Od 1941 r. Zgromadzenie Michalitek prowadzi placówkę na terenie radomskiej parafii farnej – rodzinnej parafii Wandy Malczewskiej. Przez pierwsze lata siostry prowadziły dom dla sierot, a następnie zajmowały się katechizacją, gospodarstwem domowym i pomagały w codziennych pracach w kościele. Organizowane przez siostry spotkania i zajęcia dla dzieci z biegiem lat doprowadziły do powstania Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Oratorium”. Po przeprowadzce w 2005 roku siostry michalitki prowadzą „Oratorium” w domu przy ul. Wernera. W diecezji radomskiej siostry mają również placówki w Kowali, w Przytyku, w Szydłowcu oraz drugi dom w Radomiu, przy ul. Kwiatkowskiego.

Kapituła Nagrody im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej podjęła również uchwałę w sprawie uznania zasług dr Lucyny Wiśniewskiej. Zmarła tragicznie w październiku 2022 r. dr Wiśniewska wypełniała rozliczne zadania zawodowe i społeczne – pracowała jako lekarz, zarządzała służbą zdrowia oraz była posłem do Sejmu RP. Współtworzyła Środowisko “Inicjatywa” działające na rzecz rozwoju Radomia. Aktywnie wspierała Caritas Diecezji Radomskiej. Przez wiele lat pomagała w organizacji pielgrzymek na Jasną Górę i kierowała służbami medycznymi. Uczestniczyła w pracach Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Pełna oddania dla innych poprzez swoje wieloletnie zaangażowanie zawodowe oraz działalność charytatywną, wychowawczą i kulturalną pomagała wielu osobom oraz wspierała lokalne środowiska i grupy społeczne. Dr Lucyna Wiśniewska jako osoba wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka, służąca z oddaniem Ojczyźnie, kochająca ludzi oraz Boga – w pełni realizowała wzór postawy Wandy Malczewskiej. Uzasadnienie odczytał ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii farnej w Radomiu.

Wanda Malczewska (1822-1896) urodziła się w Radomiu w rodzinie ziemiańskiej. Po opuszczeniu w wieku 24 lat rodzinnego miasta mieszkała u krewnej w Klimontowie, w klasztorze w Przyrowie. Gdziekolwiek się znalazła, uczyła ubogie dzieci, katechizowała je, rozdawała modlitewniki. Najzdolniejszym pomagała kontynuować naukę. Była mistyczką, przeżywała Mękę Pańską, miała dar przewidywania przyszłości, pojednania osób skłóconych i rozeznawania powołań. Miała wizje wydarzeń z życia Jezusa, przewidziała też wiele faktów z dziejów Polski, jak zwycięstwo nad bolszewikami w sierpniu 1920 r. Zmarła w opinii świętości w Parznie, gdzie na plebanii spędziła ostatnie trzy lata życia jako rezydentka. Pochowana jest w tamtejszym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do jej grobu pielgrzymują wierni, będący w drodze do dwóch najsłynniejszych polskich sanktuariów maryjnych – na Jasną Górę i do Lichenia.

Proces beatyfikacyjny trwa już długo. Na przeszkodzie stanęły okupacja hitlerowska i czasy komunistyczne. W tym czasie zaginęły akta z zeznaniami 25 naocznych świadków. Odnaleziono je dopiero w 1962 roku. Trybunał do przeprowadzenia procesu informacyjnego powołany został w 1939 roku. Proces beatyfikacyjny Wandy Malczewskiej osiągnął już etap końcowy. W 2006 roku Stolica Apostolska ogłosiła dekret o heroiczności cnót Wandy Malczewskiej i odtąd przysługuje jej tytuł „czcigodnej sługi Bożej”. Brakuje jedynie potwierdzonego kanonicznie cudu, dokonanego za jej wstawiennictwem.

Wanda Malczewska była córką Stanisława Malczewskiego i Marii Julii z domu Żurawskich. Pochodziła z rodu Malczewskich, do którego należy poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. Siostra Juliana i Marcina.

rm / Radom
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda