Na misjach potrzeba trzech rzeczy: serca, czasu i modlitwy

„Na misjach potrzeba trzech rzeczy: serca, czasu i modlitwy” – powiedziała świecka misjonarka Elżbieta Jęczmyk, która wraz ze swym mężem Zbigniewem zdecydowała się na emeryturze wyjechać na misje do Tanzanii. Przed przypadającą 23 października Niedzielą Misyjną została zorganizowana w Episkopacie konferencja prasowa, w której wziął udział bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, oraz prezesi organizacji wspierających misje.

We wprowadzeniu bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji omówił orędzie papieża Franciszka przygotowane na ten dzień oraz podsumował zaangażowanie Polaków we wsparcie misji. Bp Piotrowski zauważył, że obecnie widzimy pewną oziębłość Europy na przyjmowanie Dobrej Nowiny, ale też że nie można mówić o jakiejś strategii misyjnej, gdyż działaniem Kościoła kieruje Duch Święty i to on prowadzi misjonarzy w różne zakątki świata i wyznacza cele ewangelizacyjne. Przypomniał słowa papieża Franciszka, że misją Kościoła nie jest gaszenie pożarów, ale proces kierowany przez Ducha Świętego, w którym nikt nie może poczuć się wykluczony. Jako pasterz Kościoła przywołał prawdę, że ziemią misyjną jest także każde ludzkie serce.

„Kościół który jest autoreferencyjny, czyli odnosi się tylko do siebie, jest w stanie zaniku” – te słowa papieża Franciszka przypomniał ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Ks. Tomaszewski, który ma za sobą misje w Urugwaju, omówił różne pokusy autoreferencyjności charakterystyczne dla Kościoła w Polsce. Pierwszą z nich jest koncentrowania się na sobie, zamykania się, troski o spadającą liczbę wiernych w kościołach i spadek powołań. Kolejną autoreferencyjną pokusą jest zabieganie o byt Kościoła, o zabezpieczenie finansowe w obliczu kryzysu ekonomicznego. – Nie myśl o swoim spichlerzu, jeśli się będziesz zabezpieczał, to stracisz, jeśli się będziesz dzielił, to zyskasz – przypominał ks. Tomaszewski. Podsumowując powiedział, że gdy Kościół, zacznie wychodzić „na zewnątrz”, angażować się w prace misyjne, dzielić się – to zacznie odzyskiwać równowagę. – Nie bądźmy autoreferencyjni, nawet jeśli horyzont tego roku jest niespokojny. Młodość Kościoła i nadzieja jest „w wyjściu” – zachęcał kapłan.

Siostra s. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci zachęcała do włączenia dzieci w Niedzielę Misyjną. Podawała wiele przykładów animacji nabożeństw i mszy, w które można zaangażować dzieci, np. przez odmówienie różańca tego dnia w kilku językach, których dzieci uczą się w szkole. Siostra zachęciła do korzystania z materiałów przygotowanych na Dzień Misyjny, które można znaleźć na stronach PDMD (przykłady homilii, rozważań różańcowych, ale także np. przeżywania Tygodnia Misyjnego „we wszystkich kolorach misji”, czyli każdego dnia ubrania stroju przez dzieci w kolorze symbolizującym 5 kontynentów).

Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński podał dane dotyczące wsparcia misji w ubiegłym roku. Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w roku 2022 sfinansowały projekty na kwotę 1 024 202 USD. Zaznaczył, że Polacy są bardzo hojni, jeśli chodzi o wsparcie misji. Zwrócił też uwagę na rolę emigracji z Polski w ewangelizacji. – W Islandii, z której właśnie wróciłem, 75 proc. wiernych w kościołach stanowią Polacy – mówił. To oni są świadkami Ewangelii, głoszącym Dobrą Nowinę swoim przykładem, uczęszczaniem na msze, posyłaniem dzieci na katechezę. Emigracja jest szansą nie tylko dla tych ludzi, ale także dla Kościoła powszechnego i misji – podkreślił ks. Będziński.

Na zakończenie konferencji swoje świadectwo złożyło małżeństwo – Elżbieta i Zbigniew Jęczmykowie, świeccy misjonarze, którzy na emeryturze wyjechali na misje do Tanzanii. Choć spędzili w tym kraju tylko 4 miesiące opowiadali o ubogaceniu pracą wśród dzieci odrzuconych – niewidomych i albinosów. Zauważyli, że na misjach potrzeba trzech rzeczy – serca, czasu i modlitwy.

Organizatorami konferencji było Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski oraz Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. W tym roku Dzień Misyjny będzie obchodzony po raz 96.

gie / Warszawa
KAI

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle