Na Jasną Górę od 4 czerwca do 8 września pielgrzymowało 84 tys. osób

Na Jasną Górę od 4 czerwca do 8 września dotarło ok. 84 tys. osób we wszystkich rodzajach pielgrzymek (piesze, rowerowe, biegowe, rolkowa, motocyklowa, konna). W 265 pielgrzymkach pieszych przybyło ponad 74 tys. pątników. W południe odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca 2022 rok w najważniejszym sanktuarium maryjnym w Polsce.

Konferencja rozpocznie się o godz. 12.00 w Sali Papieskiej. Przedstawione zostaną najważniejsze wydarzenia minionego roku oraz pierwsze statystyki. W konferencji wezmą udział przeor Jasnej Góry, kustosz Sanktuarium i rzecznik prasowy.

Znane są już statystyki dotyczące letniego pielgrzymowania na Jasną Górę. Po pandemicznej przerwie ruch pielgrzymkowy, także pieszy, znacząco się ożywił. W ciągu całego sezonu, czyli od 4 czerwca do 8 września, dotarło w sumie ok. 84 tys. osób we wszystkich rodzajach pielgrzymek (piesze, rowerowe, biegowe, rolkowa, motocyklowa, konna). W 265 pielgrzymkach pieszych dotarło ponad 74 tys. pątników. Dotarło też 271 grup rowerowych i 24 biegowych.

Tegoroczne piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę było wielkim błaganiem o pokój, zwłaszcza dla Ukrainy. Na pielgrzymi szlak wyruszyli także Ukraińcy.

Był duch pokuty, ale i wielka radość z „odzyskania” możliwości pielgrzymowania bez pandemicznych ograniczeń. Wśród intencji te, którymi żyją wierni w Polsce: troska o Kościół, ożywienie wiary, miłość w rodzinach, modlitwa o pokój i solidarność z sąsiadami z Ukrainy.

W tym roku po dwóch latach obostrzeń sanitarnych, które wymusiły różne formy pielgrzymowania, np. sztafetowe, rekolekcje w drodze odbywały się tradycyjnie. Najliczniejszą pieszą pielgrzymka była licząca 4848 pątników kompania radomska.

Jak podkreślali uczestnicy pieszych pielgrzymek, mimo zmęczenia, w tym roku niekiedy dokuczliwych upałów, był to czas pogłębiania wiary. Organizatorzy pielgrzymek zwracali uwagę, że są one niezmiennie miejscem ewangelizacji i świadectwa dawania wiary tym, których spotyka się na swoim szlaku. Pątnicy w drodze uczyli się także jak iść wspólną drogą do Chrystusa, zapraszać tych, co na peryferiach do wspólnoty, co znaczy być odpowiedzialnym za Kościół. Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę wpisywało się w drogę synodalną Kościoła.

mir / Jasna Góra
KAI

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży