Msze przez wstawiennictwo błogosławionego męczennika Powstania Warszawskiego

W dominikańskim kościele na warszawskim Służewie od 22 maja 2024 r. w każdą środę podczas Mszy konwenckiej sprawowanej o godz. 18.00 bracia dominikanie wraz z wiernymi modlą się za wstawiennictwem bł. Michała Czartoryskiego w zgłoszonych intencjach. Intencje można składać poprzez stronę internetową lub przy ołtarzu błogosławionego w kościele św. Dominika na Służewie. Dominikanie zapraszają do włączania się w tę modlitwę.

Na pierwszą z Mszy wotywnych wpłynęło blisko 100 intencji, co potwierdza, jak żywy jest kult błogosławionego ojca Michała. Inicjatywa Mszy wotywnych jest związana z przypadającymi w 2024 r. jubileuszami: 80. rocznicą śmierci bł. Michała i 25. rocznicą jego beatyfikacji.

W kazaniu wygłoszonym 22 maja 2024 r. na Służewie o. Dariusz Kantypowicz OP, promotor kultu i badacz biografii bł. Michała, wskazywał na wielowymiarowość duchowej sylwetki tej postaci.

Msze wotywne należą do tzw. Mszy okolicznościowych, które są odprawiane ze szczególnej okazji bądź w odpowiedzi na różne potrzeby wiernych, niezależnie od formularza mszalnego obowiązującego w danym dniu liturgicznym. Mają one zawsze specjalną intencję. Na Służewie, jeśli kalendarz liturgiczny pozwoli, będą sprawowane środowe Eucharystie z formularzy m.in. o męczenniku, pasterzu czy zakonniku. Zawsze jednak ta Msza będzie sprawowana w intencjach powierzonych wstawiennictwu naszego błogosławionego patrona. W jej przygotowanie włączają się także świeccy dominikanie z działającej przy klasztorze na Służewie fraterni pod wezwaniem bł. Michała Czartoryskiego.

Ojciec Michał Czartoryski (1897-1944) był wieloletnim wychowawcą młodych dominikanów w okresie przedwojennym, gorliwym duszpasterzem osób świeckich, cenionym spowiednikiem, budowniczym klasztoru na Służewie w Warszawie. Zginął śmiercią męczeńską w Powstaniu Warszawskim, nie chcąc opuścić ciężko rannych żołnierzy. Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku przez Jana Pawła II w gronie 108 męczenników II wojny światowej. Jego postaci poświęcona jest strona internetowa www.czartoryski.dominikanie.pl

Wpisy powiązane

Odpust Jerozolimski A.D. 2024

Z młodymi i dla młodych

Podsumowanie prac zarządu PFROŻ w pierwszym półroczu