Msza św. za papieża każdego dnia na Jasnej Górze już od 65 lat

Od 65 lat paulini na Jasnej Górze każdego dnia stają do ołtarza, by wspierać Następcę św. Piotra w jego misji dla Kościoła. Tu 6 listopada 1958 r. odprawiona została pierwsza Msza św. w intencji papieża. Prośbę o modlitwę skierował do kard. Stefana Wyszyńskiego Jan XXIII: „spraw, aby wiele modlono się za mnie przed Waszą Matką Bożą”.

4 listopada 1958 r., odbyła się oficjalna inauguracja pontyfikatu Jana XXIII, który jeszcze jako kard. Angelo Giuseppe Roncalli był zaprzyjaźniony z Prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim. W dniu uroczystego rozpoczęcia pontyfikatu przez Jana XXIII papież poprosił kard. Wyszyńskiego o modlitwę za niego na Jasnej Górze. Następnego dnia Prymas nadał telegram do ówczesnego generała Zakonu Paulinów o. Ludwika Nowaka z prośbą o codzienną modlitwę za papieża. Przełożony generalny Zakonu podjął decyzję, że od 6 listopada 1958 r. każdego dnia w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej celebrowana będzie Msza św. w intencji Ojca św.

Jan XXIII podczas spotkania z Polakami na audiencji 29 listopada 1958 r. sprecyzował intencje tej codziennej modlitwy: „trzeba modlić się o ocalenie, pokój i pomyślność wszystkich narodów”.

Msze św. były kontynuowane za pontyfikatów: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II, Benedykta XVI, a obecnie są także odprawiane za Franciszka, codziennie o godz. 18.30.

– To także wyraz nie tylko pamięci o Następcy św. Piotra, ale i o wszystkich jego intencjach, a więc intencjach Kościoła – mówi o. Michał Bortnik. Rzecznik prasowy Jasnej Góry dodaje: św. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że tu „na Jasnej Górze bije serce narodu”, a „aby usłyszeć jak bije to serce narodu, trzeba przyłożyć ucho do jasnogórskich murów”. Myślę, że możemy pewnie odważnie i na wyrost, sparafrazować te słowa, że tu na Jasnej Górze bije również serce Kościoła. Bo gdzie ma bić, jak nie w sercu Matki, Tej, która się nami opiekuje, do której przychodzimy.

Matka Boża Jasnogórska, nazywana jest „Madonna di Papa” i to nie tylko ze względu na papieża z Polski, który rozsławił Jej kult na świecie. Obraz Jasnogórskiej Bogarodzicy wpisany jest nie tylko w historię polskiego narodu, ale także w historię Kościoła.

Kopię Cudownego Obrazu zabrał do Rzymu papież Pius XI. Z kolei Pius XII zgodził się w 1953 roku na otwarcie kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w podziemiach Bazyliki św. Piotra. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy obecny jest w Pałacu Apostolskim, w Castel Gandolfo.

W 1979 r. Jan Paweł II powiedział do paulinów w Watykanie, że „on tutaj Jasnej Góry nie przeniósł, ale ją tu zastał”.

Wszyscy współcześni papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek pielgrzymowali na Jasną Górę. Dziękowali za modlitwę w ich intencjach i prosili o jej kontynuowanie. Papież z Polski przed Cudownym Obrazem modlił się podczas każdej z sześciu pielgrzymek. Benedykt XVI przybył do Częstochowy w 2006 r. a Franciszek w 2016 r.

Kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej paulini ofiarowali także papieżowi Franciszkowi. Przełożony generalny o. Arnold Chrapkowski podkreślał, że „to wyraz duchowej łączności i zapewnienia, że na Jasnej Górze trwamy na modlitwie w intencjach Ojca Świętego”.

Papież Franciszek w 2017r. pobłogosławił korony na Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, które są repliką tych ofiarowanych w XVIII w. przez Klemensa XI podczas pierwszej koronacji częstochowskiej Ikony.

BP @JasnaGóraNews/KAI

Wpisy powiązane

Lewitujący ksiądz, Mobilny Konfesjonał, leżaki spotkania i Namiot Miłosierdzia. Trwa Przystań z Jezusem

Potrzebujemy pasterzy i sami nimi jesteśmy

Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji apeluje o udział w misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km