Na elewacji Krakowskiej Pijalni Zdrojowej zawisła mozaika ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Stanowi ona nawiązanie do zasług odkrywcy krakowskich wód mineralnych – Antoniego Matecznego – który przysłużył się do budowy dwóch podgórskich kościołów: św. Józefa oraz przede wszystkim kościoła redemptorystów pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Mozaika została pobłobosławiona 27 sierpnia 2021 r. przez wikariusza przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, o. Dariusza Paszyńskiego CSsR.
* * *
W 120–lecie Zakładu Górniczego „Mateczny”, na elewacji budynku w Krakowie-Podgórzu, przy ul. Wadowickiej 1b w Parku Zdrojowym „Mateczny” została pobłogosławiona mozaika, wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wykonana przez tuchowskiego artystę Lubosza Karwata (karwat-mozaika.pl). Otwarcie Pijalni z unikatową wodą łączy się również z jubileuszami Zakładu Górniczego Mateczny i korzystania z tego wyjątkowego daru natury.
W zaproszeniu Organizatorzy napisali m.in. „Pragniemy, aby stała się świadectwem duchowości i kultury Podgórza, Krakowa, Małopolski i Rzeczypospolitej Polskiej”.
Antoni Mateczny, radny, przedsiębiorca i właściciel Zakładu Kąpieli Wody Siarczano-Solankowej był bardzo zaangażowany w budowę dwóch podgórskich świątyń – kościoła św. Józefa i kościoła redemptorystów. Należał do Rady Chrześcijańskiej, która współpracowała z komitetem parafialnym nadzorującym powstawanie świątyni w Rynku Podgórskim. Na jego budowę rodzina Matecznych nie szczędziła datków, podobnie jak na świątynie przy ul. Zamoyskiego .
Na Krzemionkach, gdzie redemptoryści w 1901 roku kupili parcelę, pracownicy firmy pana Antoniego zmagali się ze skalistym podłożem budując fundamenty pod nowy kościół, który konsekrowano 8 września 1906 roku.
oprac. red.; fot. Andrzej Głuc, Kraków
Za: www.redemptor.pl