„My traktujemy to jako zjazd gwiaździsty, ale idea jest jedna, przyjeżdżają do Częstochowy motocykliści na nasze zaproszenie po to, żeby zainaugurować sezon, żeby się spotkać, żeby ‘przegonić maszynę’ jak my to mówimy, a jednocześnie, żeby uczestniczyć we Mszy św., która jest dla nas bardzo ważne, i nawet jeśli wielu z nas w ciągu roku nie jest zbyt gorliwymi, to jednak ta Msza dla motocyklistów inaugurująca sezon jest ważna – podkreśla Janusz Jadczyk
„Niedziela palmowa zawsze mobilizuje nas bardziej do zastanowienia i refleksji, dlaczego te palemki przypinamy do motocykli, pozostawiamy w domu, a najpierw idziemy je poświęcić? – zaznacza Janusz Jadczyk – Myślę, że to będzie chwila mocnej refleksji dla wszystkich, trochę szalonych motocyklistów”.
„Ruch motocyklowy zaczyna mieć duże znaczenie na polskich drogach, myślmy tylko o bezpieczeństwie, to apel do wszystkich, i do motocyklistów i do kierowców, szanujmy się wzajemnie, bo drogi, to najczęściej wstęp do śmierci lub kalectwa, jeśli nie ma na nich rozumu” – dodał sekretarz Stowarzyszenie.
„Zjazdy gwiaździste do Częstochowy sięgają początków lat 20-tych ubiegłego wieku, więc są to duże tradycje – przypomina Andrzej Czerwiński
„Chcemy w sanktuarium jasnogórskim uzyskać błogosławieństwo na nadchodzący sezon oraz poświęcić nasze piękne motocykle – mówi dalej Andrzej Czerwiński – Stajemy pod repliką sztandaru, bo historyczny sztandar osobiście oddałem do Muzeum Częstochowskiego, ponieważ taka była wola rodziny, ale wykonałem replikę, którą mamy już od paru lat”.
„Zaczynało się od CZ-ty, MZ-tki, ale to były lata 90-te – wspomina początki motocyklowe Olek
„Przyjechałem prosić Matkę Bożą o bezwypadkową jazdę za siebie i za innych, bo trzeba jeszcze się nauczyć współpracy miedzy motocyklami, a czterema kółkami – zauważa Olek – Wydaje mi się, że 99% motocyklistów jeździ bezpiecznie, bo gdyby więcej niż jeden procent jeździło źle, to tych wypadków byłoby więcej. Wszystkim chciałbym życzyć, żeby tak jak w samolotach: ile startów, tyle lądować, to tyle wyjazdów, ile przyjazdów”.
O godz. 13.00 rozpoczęła się na Szczycie uroczysta Eucharystia, podczas której zostały poświęcone motory. Mszy św. przewodniczył ks. Mariusz Jędrzejczyk, duszpasterz motocyklistów.
Słowa pozdrowienia do przybyłych motocyklistów skierował abp Wacław Depo
Zebranych powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Mówił
„Moi drodzy, zauważmy, że stając dzisiaj na początku Wielkiego Tygodnia jesteśmy zmuszeni zauważyć, jak wiele trudu doświadczył Jezus dokonując zbawienia człowieka. Był atakowany przez tak wielu ludzi: przez faryzeuszy, saduceuszów, uczonych w Piśmie, zwolenników Heroda, a pomimo to dawał świadectwo. Jak często również i my niestety jesteśmy niesprawiedliwie osądzani, jako: ‘dawcy organów’, niekiedy ‘pomyleńcy’, niekiedy ‘ścigańci’. Owszem może są pewnego rodzaju jakieś nadużycia i dzisiaj za nie przepraszamy, ale w zdecydowanej większości motocykliści to wspaniali, koleżeńscy ludzie, którzy kierują się w swoim życiu pięknymi wartościami. I za to, z tego miejsca dzisiaj bardzo wam dziękuję. Dziękuję, ale również proszę o rozsądek, o rozwagę, szczególnie o uważną jazdę, żebyśmy nie byli powodem tych niesprawiedliwych słów krytyki, może niechęci, czy czasami wręcz niestety wrogości – podkreślał w homilii ks. Mariusz Jędrzejczyk
W sobotę 22 i niedzielę 23 IV odbędzie się XIV Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Plan tego zjazdu:
22 kwietnia, sobota
16.30 – Zbieramy się przed Domem Pielgrzyma i ruszamy pod pomnik Komendanta Stanisława Sojczyńskiego Warszyca, tam złożymy wieniec i zapalimy znicze.
18.00 – Spotkanie motocyklowe w sali O. Kordeckiego (w programie z XVI RK pt. 'Motocykliści’ oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku motocyklowego)
21.00 – Apel Jasnogórski.
23 kwietnia, niedziela
od rana zbiórka na Górce Przeprośnej przed Sanktuarium Ojca Pio
10.00 – Parada na Jasną Górę
12.00 – Msza św. i poświęcenie motocykli
o. Stanisław Tomoń
BPJG / es, mś