Módlmy się za Polskę – Litania Polaków

Nie ustawajmy w modlitwie w intencji Polski. Powierzajmy Panu Bogu sprawy Ojczyzny przez wstawiennictwo polskich świętych i błogosławionych. Módlmy się Litanią Narodu Polskiego.

– W tym trudnym dla naszej Ojczyzny czasie, gdy rządzący podejmują wiele działań sprzecznych z Ewangelią, odrzucając chrześcijańskie wartości, przywoływanie polskich świętych i błogosławionych, ale też polskich bohaterów, jest nie tylko wskazane ale bardzo potrzebne – ocenia, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD, relator Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Redakcja Naszego Dziennika zachęca do systematycznej modlitwy w intencji Polski, o pokój w Ojczyźnie, zgodę narodową, wzajemny szacunek i wierność Ewangelii, aby zwyciężyła prawda.

Dziś przypada ostatni dzień Nowenny do dziewięciu chórów anielskich, którą publikowaliśmy na łamach naszej gazety. Wcześniej, w kontekście obecnej trudnej sytuacji politycznej w Polsce, zachęcaliśmy Czytelników do modlitwy przez dziewięć kolejnych dni Litanią do wszystkich świętych.

Modlitwa Narodu

Od jutra (w dniach 31 stycznia – 8 lutego) polecamy modlitwę Litanią Narodu Polskiego. Nieustannie ponawiamy też wezwanie do codziennej modlitwy Różańcem Świętym.

Litania Narodu Polskiego powstała w 1915 r., a zatem tuż przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów. Ułożył ją bp Władysław Bandurski, honorowy kapelan Legionów Polskich. Litanię uwspółcześnił i poszerzył o nowe wezwania w 1981 r. prof. Gabriel Turowski, lekarz i przyjaciel św. Jana Pawła II. Litanią modlił się sam  Papież Polak i odręcznie, na jej osobistym egzemplarzu, dopisywał nowych błogosławionych i świętych, których beatyfikował i kanonizował.

Kolejnego uwspółcześnienia Litanii podjął się w 2014 r. właśnie nasz rozmówca, o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD. W ubiegłym roku w listopadzie, w związku z nowymi beatyfikacjami i kanonizacjami Polaków, dokonał ponownych jej uzupełnień.   

– Każdy naród ma swoich świętych, błogosławionych, patronów i orędowników. Polska szczyci się wieloma osobami wyniesionymi do chwały ołtarzy. U zarania dziejów naszej Ojczyzny stanęli wielcy święci w tym św. Wojciech, św. Męczennicy z Międzyrzecza, św. Stanisław, biskup i męczennik ze Szczepanowa. Pozostałe wieki również zrodziły rzesze świętych i błogosławionych, aż do naszych dni. Przykładem jest choćby ostatnio beatyfikowana Rodzina Ulmów. W najbliższym czasie będziemy świadkami wyniesienia do chwały ołtarzy ks. Michała Rapacza, męczennika komunizmu – mówi o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD.

Trwają wciąż liczne procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne. W fazie przedwstępnej, czyli przygotowawczej do procesu, jest na przykład sprawa Heleny Kmieć z Libiąża, wolontariuszki misyjnej, młodej dziewczyny, która całe swoje życie służyła Bogu i była wierna Chrystusowej Ewangelii.

Ojciec dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD wyliczając przykłady świętych, błogosławionych, kandydatów na ołtarze, zauważa, że  powinniśmy ich nie tylko podziwiać, ale przede wszystkim starać się ich naśladować, także czerpiąc z nich wzór miłości do Polski.

– Wielu z nich łączyło miłość Boga z miłością bliźniego i Ojczyzny. Nasza modlitwa przez ich wstawiennictwo jest też wyrazem naszej troski o Polskę, o której pomyślność oni zabiegali – akcentuje.

Litania Narodu Polskiego wspomina nie tylko świętych i błogosławionych, ale także inne osoby, środowiska, wpisane w polską historię, na różnych etapach dziejów odznaczające się szczególną miłością do Ojczyzny, walczące o jej wolność i o to, aby Polska była wierna Bogu. – Wspominamy w niej tych, którzy ginęli, bo byli Polakami. W Litanii Narodu Polskiego jest wymieniony m.in. o. Augustyn Koredecki. Modląc się tą Litanią prosimy Pana Boga, aby wysłuchał jęki zesłanych do sowieckich obozów pracy czy więźniów obozów koncentracyjnych. Wspominamy też na przykład górników z kopalni wujek, czy ofiary katastrofy smoleńskiej – wskazuje nasz rozmówca.

Wielką radością dla o. dr hab. Szczepana Praśkiewicza OCD jest, to, że wiele osób w tym czasie sięga po uwspółcześnioną przez niego Litanię.

– Mam nawet takie sygnały, że niektórzy proboszczowie rozdawali jej treść podczas ostatniej wizyty duszpasterskiej, polecając swoim parafianom modlitwę za Ojczyznę, właśnie tą Litanią – zauważa o. Praśkiewicz.

– Ogromną rolę w  promocji tej modlitwy w intencji Ojczyzny ma redakcja Naszego Dziennika. Świadczy o tym najnowsze zaproszenie, aby przez dziewięć kolejnych dni stała się orężem duchowym w sprawach Polski – dodaje

Bój o życie

Modlitwa w intencji Ojczyzny to także modlitwa o to, aby w Polsce było szanowane i bronione ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Szacunku do każdego życia uczy nas bł. Rodzina Ulmów. Jedno z ostatnich dodanych do Litanii Narodu Polskiego wezwań dotyczy właśnie ich wstawiennictwa: „Błogosławieni Józefie i Wiktorio Ulmowie, wraz z waszymi dziećmi: Stanisławą, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antonim, Marią oraz najmłodszym, przychodzącym na świat w chwili męczeńskiej śmierci matki, módlcie się za nami”.

– Wymienienie wszystkich członków rodziny Umów to przypomnienie, jak wielkim darem Bożym jest każde ludzkie życie, ze każdy z nas został zaplanowany jako jedyna, niepowtarzalna osoba. Nie jesteśmy masa, jak traktują ludzkie życie ruchy proaborcyjne. Ważny jest każdy człowiek od początku do naturalnej śmierci – podkreśla Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji oraz sekretarz Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

W rozmowie z nami stwierdza, ze sytuacja polityczna, kulturowa, społeczna w Polsce jest obecnie bardzo trudna. Prawo, kultura czy tez instrumenty polityki społecznej sprzyjają propagatorom aborcji i innych programów depopulacyjnych, sprzyjają aktywistom lgbt, ludziom, którzy dążą do rozkładu tradycyjne rozumianego małżeństwa jako kobiety i mężczyzny oraz rodziny budowanej na tradycyjnym małżeństwie.

– Kiedy u władzy są ludzie deklarujący wrogość do religii katolickiej, do ludzkiego życia, tym bardziej powinnyśmy być czujni wobec podejmowanych działań, uchwalanych ustaw, niezgodnych z wyznawanymi przez nas wartościami. Mamy obowiązek przeciwstawiać się im, pokazując prawdę, podając merytoryczne argumenty. Konieczna jest tez modlitwa o potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny. Nie ma przyszłości naród, który zabija własne dzieci. Ta przestroga św. Jana Pawła II dziś jest szczególnie aktualna – konkluduje Magdalena Guziak-Nowak.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik, 30 stycznia 2024, s. 9.

Wpisy powiązane

W Sekretariacie KEP odbyła się prezentacja wywiadu-rzeki z abp. Stanisławem Gądeckim

Poznań: Inauguracja Roku Jubileuszowego 800-lecia Pieśni Słonecznej

Statystyki: Miniony rok w Kalwarii Zebrzydowskiej