Modlitwa wynagradzająca za profanację Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej

Modlitwa wynagradzająca za profanację Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej trwa w niedzielę Miłosierdzia Bożego na Jasnej Górze. 

„Drodzy bracia i siostry, ogromnym bólem napełniła nasze serca profanacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Płocku, która miała miejsce minionej nocy. Ten wielki ból przeszywa serce nas posługujących, tu na Jasnej Górze, ale myślę, że wszystkich Polaków. Apelujemy, aby niezależnie od przekonań i poglądów, szanować uczucia religijne ludzi wierzących” – prosił przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra podczas sobotniego Apelu Jasnogórskiego. W Sanktuarium paulini i pielgrzymi podejmują modlitwę wynagradzającą za akt profanacji Jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej, który miał miejsce w Płocku w nocy z 26 na 27 kwietnia. 

„Tę intencję wynagradzającą będziemy szczególnie mocno ofiarowywać Bogu podczas uroczyście celebrowanej Koronki do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00” – zapowiada rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego Koronka jest odprawiana na Jasnej Górze przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. 

W modlitwę ekspiacyjną od rana włączają się licznie nawiedzający dziś Jasną Górę pielgrzymi indywidualni i w grupach zorganizowanych oraz mieszkańcy Częstochowy. 

Do profanacji i szydzenia z Jasnogórskiego Obrazu doszło na terenie parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku, gdzie budynki, w tym kosze na śmieci oraz przenośne toalety, zostały oklejone sprofanowanym wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. Aureole Maryi i Dzieciątka Jezus były stylizowane na tęczowe barwy, które są znakiem rozpoznawczym środowisk LGBT. 

oprac. na podst. Radia Jasna Góra 

Rzecznik KEP: Ogromny ból spowodowała profanacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 

Ogromny ból spowodowała profanacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która miała miejsce w Płocku w nocy z 26 na 27 kwietnia. Ta profanacja napełnia bólem i niepokojem Polki i Polaków, dla których Jasnogórska Ikona jest świętością – czytamy w komunikacie rzecznika KEP ks. Pawła Rytel-Andrianika z 27 kwietnia. 

Rzecznik Episkopatu apeluje, aby „niezależnie od przekonań i osobistych poglądów – szanować uczucia religijne ludzi wierzących”. 

Pełna treść komunikatu: 

Komunikat 

Ogromny ból spowodowała profanacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która miała miejsce w Płocku w nocy z 26 na 27 kwietnia. Ta profanacja napełnia bólem i niepokojem Polki i Polaków, dla których Jasnogórska Ikona jest świętością. 

Apelujemy, aby – niezależnie od przekonań i osobistych poglądów – szanować uczucia religijne ludzi wierzących. 

ks. dr Paweł Rytel-Andrianik 
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
 

Warszawa, 27 kwietnia 2019 r. 

„Miłosierdzie źródłem pojednania”. Dziś niedziela Miłosierdzia Bożego 

Kościół katolicki obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego. Przypada ono w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Ustanowił je papież Jan Paweł II, 30 kwietnia 2000 roku, w dniu kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia. 

Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Miłosierdzie źródłem pojednania”. Centralne uroczystości odbywają się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. O godzinie 10.00 przy ołtarzu polowym Mszę świętą odprawił abp Marek Jędraszewski. 

Arcybiskup mówił w homilii, że nie należy przenosić win i grzechów nielicznych osób duchownych na wszystkich kapłanów. – Taka postawa byłaby jawną niesprawiedliwością i krzywdą – wskazywał. 

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach znajdują się relikwie siostry Faustyny, która przez 13 lat pobytu w zakonie wielokrotnie doznawała objawień Chrystusa. W jednym z nich Jezus powierzył świętej przekazanie światu orędzia o Bożym Miłosierdziu. W innej wizji polecił namalować swój obraz według wzoru, który siostra Faustyna ujrzała. Wizerunek ten, nazywany „obrazem Jezusa Miłosiernego”, powstał w 1934 roku i jest obecnie jednym z najbardziej znanych w świecie. Ukazuje Chrystusa ubranego w białą szatę, z której na wysokości serca wychodzą dwa promienie – biały i czerwony. 

Swoje duchowe przeżycia i wizje Faustyna zawarła w „Dzienniczku”, spisanym na polecenie spowiednika.

Z mistycznych doświadczeń Świętej Faustyny zrodził się kult obrazu Jezusa Miłosiernego, modlitwa zwana Koronką do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia – godzina 15., w której Chrystus skonał na krzyżu, a także nabożeństwo oraz Święto Miłosierdzia Bożego. 

Siostra Faustyna zmarła w 1938 roku w klasztorze w Krakowie-Łagiewnikach. Tam właśnie znajduje się oryginalny obraz Chrystusa Miłosiernego, namalowany w 1944 roku przez Adolfa Hyłę, przy udziale krakowskiego spowiednika Faustyny ojca Józefa Andrasza. Pierwszy wizerunek, według wizji jaką otrzymała siostra Faustyna, powstał w pracowni Eugeniusza Kazimirowskiego w Wilnie w 1934 roku. Obu towarzyszą słowa „Jezu ufam Tobie”. 

źródło: Informacyjna Agencja Radiowa 

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie