Modlitwa w drodze: ponad 100 tys. pobrań mobilnej aplikacji jezuitów

Modlitwa w drodze to już marka. Znana aplikacja pomagająca w codziennej modlitwie właśnie przekroczyła 100.000 pobrań na Androida! Zaglądamy za kulisy tego dzieła, by poznać efekty pracy młodych jezuitów.

Ile osób słucha Modlitwy w drodze? Kim są słuchacze? Czy modlitwa przez telefon naprawdę działa? Czy może pomóc w zbliżeniu do Boga i codziennych problemach? Gdzie zmierza to dzieło? Ekipa Modlitwy w drodze (MWD) zebrała kilka faktów, które mogą pomóc w odpowiedzi na te pytania!

Jak zmierzyć efektywność przekazu wiary? Czy statystykami? Na pewno nie. Pomocne mogą być świadectwa i wiadomości od słuchaczy. Dzielą się oni tym jak MWD pomaga im w osobistym kontakcie z Panem Bogiem oraz w życiu codziennym. I to jest naszym celem! Chcemy prowadzić ludzi od smartona do realu. Od świata wirtualnego do przyjaźni z Bogiem. Od komputera do spotkania z ludźmi w swoim świecie. Zaczniemy jednak od statystyk, by zarysować o jakiej grupie osób mówimy.

Cyferki i numerki, czyli statystyki.

Oto garść podstawowych statystyk (kliknij, aby powiększyć):

Do tego trzeba dodać słuchających za pośrednictwem playerów na stronach www i blogach, we wspólnotach czy grupach i ściągających nagrania z innych źródeł.

Sposobów słuchania Modlitwy w drodze jest kilka. Który najczęściej wybierają słuchacze? Kliknij w obraz, aby powiększyć.

 

Analiza statystyk pokazuje, że

  • rekordowy miesiąc to marzec 2016 (czyli okres Wielkiego Postu) – w sumie słuchało MWD ponad 79 000 osób
  • wiek słuchaczy: najwięcej osób jest w grupie 15-35 lat. Całkiem sporą grupę stanowią słuchacze w wieku 36-45 lat, niewiele mniej jest 46-55 latków.
  • aż 20% słuchaczy to Polonia (głównie z USA, UK, Niemiec i Kanady).

Świadectwa, czyli coś ważniejszego niż statystyki

Nie znamy większości naszych słuchaczy, ale dostajemy dużo podziękowań i świadectw, które pokazują wpływ MWD na ich życie wiarą. Niektóre wzruszające, inne pełne radości. MWD wpisała się w życie wielu ludzi jako ważny punkt dnia! Oto niektóre z nich:

Słucham „Modlitwy w drodze” codziennie rano – podłączam telefon do zestawu głośnomówiącego w samochodzie i modlimy się razem z dziećmi w drodze do szkoły
Jacek

Słucham kiedy jestem przemęczona albo mam jakieś trudności duchowe, problemy na modlitwie czy zniechęcenia
Magdalena

Dzięki Wam mogę żyć Słowem zawsze. Nie lenię się w wolnych chwilach gdzieś w tramwaju czy w przerwie między zajęciami na uczelni, tylko włączam apkę!

Słucham MWD zawsze wieczorem przed spaniem. Nawet nie wiecie ile to dla mnie znaczy w tym piachu i upale!
Jarek, freelancer z Arabii Saudyjskiej

Bardzo dziękuję za codzienne słowo bez którego nie potrafię już zacząć dnia :) Wszystkim o tym mówię.
Dawid

Aplikacji ” W drodze” używam od ponad dwóch lat. Bardzo mi pomaga. Każdy mój mały trud ma rozwiązanie w rozważaniu na każdy dzień. Dokładnie tak jakby Bóg dziś kierował słowa tylko do mnie.
Dorota

Jak wiadomo nie ważna jest ilość, ale jakość. Tym bardziej nas cieszy, że użytkownicy bardzo wysoko oceniają aplikację – średnia 4,8 na możliwą 5,0.

Inspiracje, czyli co dalej?

MWD inspiruje za granicą…

  • Polski ksiądz pracujący na parafii we Florencji wraz z grupą włoskiej młodzieży zafascynowali się Modlitwą w drodze. Ostatnio postanowili przygotować sami na lokalną skalę własne rozważania na Adwent i Wielki Post. Zaangażowali w to całą parafię, młodych i starszych! Patronujemy tej inicjatywie.
  • W ostatnich miesiącach pojawiło się zainteresowanie ideą i stylem MWD w Chorwacji, Niemczech i Norwegii. Są pragnienia uruchomienia MWD w tych językach, choć są to dopiero wstępne zapytania i ogólna orientacja w kwestii.
  • We Francji i na Listwie prace są bardziej zaawansowane: formują się redakcje pod kierunkiem jezuity.

MWD to opus Dei? (łac. dzieło Boże)

Przekonujemy się, że Duch Święty porusza serca słuchaczy przez MWD w sposób, jakiego właśnie potrzebują. To dzieło stanowi ważne miejsce w Internecie dla tysięcy ludzi w ich duchowości. Mnóstwo osób ma dzięki MWD żywy kontakt ze Słowem Bożym i może się nim karmić na co dzień. Chwała Panu za wszystko czego dokonuje w naszych słuchaczach i do czego zapala ich serca przez swoje Słowo!

Codziennie do 23 grudnia zapraszamy do wspólnego rozważania adwentowych Ewangelii!

A w ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem (17-23 grudnia) dodatkowo przygotowaliśmy adwentowe rekolekcje Modlitwy w drodze o Wielkich Antyfonach “O” pod tytułem: Statki pełne Bożych obietnic. Informacje pojawią się na stronie, w aplikacjach i mediach społecznościowych.

[dla chętnych] „Chcę pomóc w rozwoju MWD!”

  1. Potrzebujemy ludzi, by głosić Słowo Pana przez smartfony na krańce świata. Dlatego nawet najmniejsza forma pomocy dużo dla nas znaczy.
    Co możesz zrobić?
  2. Po pierwsze możesz nas wesprzeć modlitewnie. Chcemy, aby to co robimy było tylko i wyłącznie na większą Chwałą Bożą, dlatego tym bardziej nam na tym zależy.
  3. Po drugie, może polubić nas na Facebooku, Twitterze i dołączyć do naszego kanału Youtube.
  4. Po trzecie, możesz również zamieścić u siebie na stronie lub blogu nasz banner lub player z codzienną modlitwą.
  5. Po czwarte, możesz w końcu umieścić na stronie, blogu, Facebooku i Twitterze każdą pojedynczą modlitwę – wystarczy kliknąć przycisk „więcej o modlitwie” przy każdej medytacji.
  6. Po piąte, zapraszamy do współtworzenia Modlitwy w drodze:
    1. poszukujemy osób po rekolekcjach ignacjańskich do pisania rozważania;
    2. lektorów do czytania (z Krakowa);
    3. ludzi, ze smakiem muzycznym do wyszukiwania muzyki;
    4. kapłanów i świeckich chętnych do rozpowszechnienia materiałów promocyjnych w parafiach i wspólnotach;
    5. osób z doświadczeniem w mediach społecznościowych.
      Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt promocja@modlitwawdrodze.pl .
  7. Koszty nagrywania oraz prac programistycznych i serwisowych zmuszają nas również do proszenia o wsparcie finansowe. Wsparcia można udzielić przekazując donację na poniższe konto lub za pomocą formularza płatności PayU/PayPal na tej stronie http://modlitwawdrodze.pl/inne/wesprzyj Dziękujemy!

Redakcja „Modlitwy w drodze”

Za: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle