Misterium Męki Pańskiej w Ołtarzewie

Kolejną kartę historii teatru w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie, stanowi Misterium Męki Pańskiej A.D. 2018. Misterium, które nosi tytuł „Odnaleziony Chleb”. Sztuka ta, poprzez ukazanie kilku scen z życia Jezusa i Jego uczniów, chce powiedzieć widzom, że ten sam Jezus jest także blisko nas. On nauczał, karmił głodnych ludzi chlebem, a później został oskarżony, był biczowany i zawisł na krzyżu. Umarł. Lecz po trzech dniach zmartwychwstał i żyje. Jezus jest obecny szczególnie w sakramencie Eucharystii – dlatego jest odnalezionym Chlebem, bowiem nasyca już nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim duchowo.

Jedną z postaci Misterium jest Żyd, który wyraża głębokie pragnienie odnalezienia, doświadczenia bliskości Boga. Słowa: Boże mój, Boże, szukam Ciebie od świtu… Do Ciebie tęskni moje ciało jak pustynna i pozbawiona wody ziemia… (zob. Ps 63) przewijają się jak refren. Z Żydem może utożsamić się każdy człowiek, który poszukuje obecności Boga, który pragnie w swoim życiu duchowym czegoś więcej… W końcu dochodzi do spotkania Żyda z Jezusem, który zaprasza tęskniącego za Bogiem Izraelitę do grona swoich uczniów…

W sztuce tej widzimy także Szymona, który doświadcza porażki w tym, co robi najlepiej – podczas połowu ryb. Ten, który stał się Piotrem jest pierwszym wśród Apostołów. On zapewnia, że będzie zawsze blisko Pana. I to on słyszy od Jezusa stanowcze słowa, że ma iść za Nim i szukać woli Boga.

Jest także tłum ludzi zmierzający za Jezusem, który w końcu odczuwa głód. Co robi Jezus? Bierze od chłopca 5 jęczmiennych chlebów i dwie ryby. Odmawia błogosławieństwo i karmi rzeszę ludzi, a uczniowie Jego zbierają 12 koszów ułomków. To wydarzenie sprawia, że Żydzi chcą obwołać Jezusa królem, ale On nie po to przyszedł na ten świat…

Judasza możemy zobaczyć w sytuacji wewnętrznego napięcia. Jest on blisko Pana, a mimo to spotyka się z faryzeuszami i zaślepiony pieniędzmi postanawia, że pokaże im, który to Jezus z Nazaretu. Chciwość przeradza się w rozpacz. Judasz nie wytrzymuje, ciągle do niego powracają wydarzenia z Ogrodu Oliwnego… Przegrywa zmaganie z sumieniem, nie potrafi iść do Lekarza Duszy. Odbiera sobie życie.

Wiele jeszcze innych postaci spotkamy oglądając tegoroczne Misterium. Ale najważniejszą z nich jest Jezus, który jest pełen ciepła, czułości, bliskości względem ludźmi. Jezus, który rozumie potrzeby tych, którzy idą za Nim. Jezus, który rozmnaża chleby i ryby dla zgłodniałego tłumu, i który idzie do Jerozolimy, aby odkupić każdego człowieka. Na krzyżu widzimy Odnaleziony Chleb przebity za nasze grzechy. A po zmartwychwstaniu widzimy Go jak staje przy ołtarzu i łamie dla nas chleb…

Będąc reżyserem i scenarzystą tegorocznego Misterium, dziękuję Panu Bogu za natchnienie i inspirację. Przełożonym, na ręce ks. Mirosława Mejznera SAC, rektora pallotyńskiego seminarium, dziękuję za zaufanie, a współbraciom za wykonanie tego dzieła. Wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili do powstania Misterium serdecznie dziękuję – w sposób szczególny p. Karinie Szafrańskiej, ks. Krzysztofowi Marcyńskiemu SAC oraz ks. Przemysławowi Podlejskiemu SAC. Niech Bóg dopełnia to dzieło w sercach aktorów i widzów, aby nikt nie wyszedł z ołtarzewskiego seminarium głodny Boga…

Misterium Męki Pańskiej Odnaleziony Chleb zostało po raz pierwsze pokazane publiczności 17 lutego 2018 r. Pallotyńscy alumni wystawią sztukę co najmniej 15 razy w Wielkim Poście. Szacuje się, że do Ołtarzewa przyjedzie ponad 5 tys. osób. Misteria są wystawiane w ołtarzewskim teatrze seminaryjnym od ponad 61 lat.

Więcej informacji o Misterium można znaleźć na stronie www.wsdsac.pl

Al. Dominik Gaładyk SAC

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie