W Niedzielę Palmową w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, odbyło się już po raz kolejny Misterium Męki Pańskiej.
Na to niezwykłe „przedstawienie”, które miało miejsce w plenerze na dróżkach kalwaryjskich, przybyło w tym roku kilka tysięcy pielgrzymów z południowo-wschodniej Polski. W biblijne postaci wcielili się mieszkańcy okolicznych miejscowości, szczególnie kalwaryjscy parafianie.
Kalwaria Pacławska to szczególne miejsce, aby właśnie tutaj przeżywać tajemnicę męki i śmierci Pana Jezusa. Inscenizacja podzielona jest na dwie części: „Wieczernik” oraz „Na krzyż z Nim”. Sceny te przedstawiają ostatnie chwile życia Jezusa od ostatniej wieczerzy, poprzez sąd u Annasza, Kajfasza i Piłata, po śmierć na krzyżu i złożenie do grobu. W biblijne postaci wciela się każdego roku ok. pięćdziesięciu osób. Od wielu lat reżyserem jest Zbigniew Wiarski, związany z amatorskim teatrem „Fredreum” w Przemyślu.
Nad przebiegiem Misterium czuwają franciszkanie z kalwaryjskiego klasztoru, którzy tutaj mają również swój dom formacyjny – nowicjat. Trasa prowadzi stromą drogą, przez las i polany. Czasem z wielkim trudem pokonują ją pielgrzymi wraz z „aktorami” Misterium. W tym roku przepiękna, słoneczna pogoda sprzyjała pielgrzymowaniu.
Misterium organizowane jest od 23 lat. Pierwsze odbyło się na dróżkach kalwaryjskich w 1995 r. Kolejna okazja uczestniczenia w Misterium w Kalwarii Pacławskiej już w Wielki Piątek, 14 kwietnia 2017 r. Początek w samo południe przy kaplicy „Domku Matki Bożej”. Po jego zakończeniu, w kalwaryjskiej świątyni, o godz. 16.00 rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku Męki Pańskiej, podczas której chór Sanockiego Towarzystwa Muzycznego pod kierunkiem dr Elżbiety Przystasz wykona Pasję.
Początki klasztoru, jak i osady Kalwaria Pacławska, sięgają XVII w. Dzisiejszy kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego konsekrowany został 29 września 1776 r. przez biskupa obrządku ormiańskiego z Kamieńca Podolskiego Jakuba Waleriana Tumanowicza. Świątynia przeszła dwa poważne pożary w latach 1855 i 1862. Zniszczeniu uległ klasztor, obiekty gospodarcze i zewnętrzne elementy architektoniczne kościoła, jednak przed uszkodzeniem zachowało się wnętrze. Zjawiskom tym przypisano cudowną opiekę Matki Bożej. Pielgrzymi przybywający do kalwaryjskiego sanktuarium mogą tutaj zyskiwać odpusty papieskie. Pierwszego takiego przywileju udzielił papież Klemens X w 1671 r., kolejni papieże odnawiali i potwierdzali te odpusty, a papież Pius IX nadał temu miejscu przywilej odpustów Ziemi Świętej.
o. Edward Staniukiewicz OFMConv
Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl