„Wczoraj i dzisiaj mieliśmy przy wizerunku Matki Bożej Msze św., i oficjalnie rozpoczęła działalność nowa Wspólnota w Polsce. Na początku jest nas dwóch kapłanów i jeden kandydat. Teraz chcemy przez tą duchowość rozszerzać nasz apostolat. Św. Jan Paweł II promował duchowość św. Ludwika Marii Grignion de Montfort poprzez hasło ‘Totus Tuus’, i to otwiera nam też drogę apostolatu – opowiada łamaną polszczyzną o. Mihovil Filipović, przełożony wspólnoty Misjonarzy Monfortanów w Polsce – Mamy też w naszym zgromadzeniu towarzystwo dla świeckich – Towarzystwo Maryi Królowej Serc”.
„Nasz charyzmat ma cztery cechy: pierwsza – ewangelizacja osób, którym jest potrzebne Słowo Boże, Dobra Nowina. Druga – Maryja, która pomaga, by ta ewangelizacja dotarła do serca człowieka. Trzecia – współpraca między kapłanami, to znaczy jesteśmy otwarci na współpracę, ewangelizację z siostrami, kapłanami, innymi zgromadzeniami i świeckimi. Czwarta to taka, że nie jesteśmy przywiązani do miejsca, jesteśmy misjonarzami” – podkreśla o. Mihovil Filipović.
W Forum bierze udział ok. 200 osób. Prelegentami są: o. Angelo Epis, prowincjał Misjonarzy Montfortanów z Włoch; o. J. Enrique Gonzalez Vasquez, Wikariusz Generalny z Kolumbii; o. Efrem Assolari z Włoch i s. Amabile Maria od Najczulszego Serca Jezusa ze wspólnoty Bractwo Arka di Maria z Włoch.
Na rozpoczęcie Forum odprawiona została Msza św. w Kaplicy Matki Bożej w czwartek, 8 grudnia o godz. 17.00, z okazji ustanowienia pierwszej wspólnoty Misjonarzy Montfortanów w Polsce.
Eucharystii przewodniczył o. Angelo Epis, prowincjał Misjonarzy Montfortanów z Włoch.
Zgromadzenie Ojców Misjonarzy Montfortanów zostało założone przez św. Ludwika Marię Grignion de Montfort we Francji w 1705 r. Ludwik urodził się 31.01.1673 r., a zmarł 28.04.1716 r., w wieku 43 lat. Beatyfikował go papież Leon XIII w roku 1888, natomiast kanonizował papież Pius XII w roku 1947. Był kaznodzieją, pisarzem, artystą, ascetą, mistykiem i wspaniałym teologiem. Papież Klemens XI pozwolił mu na głoszenie słowa Bożego w całej Francji, nadając mu tytuł: „Apostolskiego misjonarza”. Razem z Marią Ludwiką Trichet założył żeńskie Zgromadzenie Córek Bożej Mądrości. Założył także męskie Zgromadzenie Towarzystwo Misjonarzy Maryi, w którym mogą być bracia i kapłani oraz Zgromadzenie Braci Montfort św. Gabriela. Jest on duchowym ojcem Zgromadzenia Ojców Misjonarzy Montfortanów.
Motto jego życia to: „Tylko Bóg”, przez które wyrażał poddanie się Bożej Opatrzności. Biedni ludzie nazywali go: „Dobry ojciec Montfort”. Jego działanie pastoralne pokazuje szczególną troskę dla ubogich. Pewnego razu zdarzyło się, że niosąc biedaka na plecach do domu, w którym mieszkał, zawołał: „Otwórzcie bramę Chrystusowi!”
Misjonarze ze Zgromadzenia są powołani do głoszenia Dobrej Nowiny, do służby Kościołowi i wszystkim ludziom, do których są posłani. Wraz z członkami społeczności, w której się znajdują, pracują jako zespół, aby kontynuować pracę, jaką podjął Montfort w odnowieniu Kościoła i ewangelizacji ubogich.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś, dr
Program:
8 grudnia, czwartek
17.30 – Msza św. z okazji ustanowienia pierwszej wspólnoty Misjonarzy Monfortanów w Polsce. Przewodniczy o. Angelo Epis, prowincjał z Włoch
Czuwanie od 21.45 – 04.00
24.00 – Msza św. – przewodniczy o. Mihovil Filipović, przełożony nowej wspólnoty Misjonarzy Monfortanów
9 rudnia, piątek
9.00 – Powitanie:
Różaniec I-część
9.45 – Msza św. – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
11.15 – Konferencja I: “Ojciec de Montfort miłosierni jak Ojciec” – o. Efrem Assolari z Włoch
Anioł Pański
12.15-13.00 – Adoracja i Różaniec II-część:
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
15.30 – Konferencja II: „Narzędzia by zdobyć Boską Mądrość. Droga naszego stałego nawracania i przemieniania w Maryję”, o. Enrique
16.45 – Różaniec III-część
17.45 – Konferencja III: “Całkowite poświęcenie się Maryi [Święte Niewolnictwo Miłości] i Fatima”, siostra Amabile Maria od Najczulszego Serca Jezusa, ze wspólnoty „Bractwo Arka di Maria” z Włoch
19.30 – Świadectwo i koncert uwielbienia: Prowadzi zespół ze „Stowarzyszenia Maryi Królowej Serc”
10 grudnia, sobota
9.00 – Powitanie
Różaniec I-część
9.45 – Msza św.: Przewodniczy o. J. Enrique González Vásquez, wikariusz generalny z Kolumbii
11.15 – Konferencja IV: „Św. Ludwik Maria de Montfort i Evangelii Gaudium w roku miłosierdzia. Jak duchowi synowie i córki mają realizować na dziś, naszą misję misjonarską?”, o. Angelo Epis
Anioł Pański
12.15 – Adoracja i Różaniec II-część
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
15.30 – Konferencja V: „Apostołowie czasów ostatecznych w Kościele Miłosierdzia: misjonarzy, aby odnowić tożsamości osoby przez Poświęcenie się Jezusowi przez Maryję”, o. Enrique
16.45 – Różaniec III-część
17.45 – Pytania i Podsumowanie
19.30 – Świadectwo i koncert uwielbienia: Prowadzi Diakonia Muzyczna „Oblubienica Ducha Świętego”, Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Częstochowskiej.