Home WiadomościZ kraju Miejsce Piastowe: michalitki świętowały 125. rocznicę przybycia swej współzałożycielki

Miejsce Piastowe: michalitki świętowały 125. rocznicę przybycia swej współzałożycielki

Redakcja

125. rocznicę przybycia współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła świętowano 25 lutego w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Siostry podczas kapituły generalnej zgromadzenia w swym domu macierzystym uczciły okrągłą rocznicę przybycia tam służebnicy Bożej Anny Kaworek.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył z tej okazji o. Szczepan Praśkiewicz OCD, postulator w jej procesie beatyfikacyjnym w Rzymie. Karmelita przypomniał, że 25 lutego 1894 r. kandydatka na ołtarze przybyła do Miejsca, które parę lat później, na prośbę bł. ojca założyciela Bronisława Markiewicza, zostało nazwane Miejscem Piastowym.

„Przybyła ze swoich rodzinnych Biedrzychowic na Opolszczyźnie i pozostała na zawsze. Przybyła – oto cuda Opatrzności – po usłyszeniu od pewnego kleryka, że właśnie tutaj błogosławiony dziś ks. Bronisław Markiewicz zakłada nowe zgromadzenie zakonne. Włączyła się w to dzieło i stała się jego matką! Nie zraziły jej, ani kłopoty materialne, ani niezrozumienie z wielu stron, nawet ze strony ówczesnej hierarchii, ani brak sił do wykonywania ciężkiej codziennej pracy” – podkreślił zakonnik w swej homilii.

Zaznaczył, że współzałożycielka michalitek potrafiła wcielić w życie i realizować z heroizmem naczelne hasła michalickie: „Któż jak Bóg!” i „Powściągliwość i Praca!”.

„Jej przesłanie jest szczególnie aktualne dla naszych dni, w których zakusy zła jawią się często pod pokrywką dobra i zatraca się hierarchia wartości” – zwrócił uwagę kaznodzieja, przyznając jednocześnie, że jego osobisty udział w tym procesie był bardzo skromny. Przypomniał, że został jego postulatorem niedawno, po nagłej śmierci śp. o. Mariana Babuli w 2017 r. Podkreślił też, że pierwszą postulatorką, od 1993 r., kiedy to proces się rozpoczął, była michalitka, s. Edyta Golińska, a w opracowaniu Positio wspomagały relatorów Kongregacji – o. Hieronima Fokcińskiego i o. Zdzisława Kijasa – siostry Nereusza Czubińska i Leonia Przybyło, także michalitki.

„To im, a nadto przełożonej generalnej zgromadzenia, s. Natanaeli Bednarczyk, której sprawa beatyfikacji założycielki bardzo leżała na sercu, należą się szczere gratulacje. Wyzwanie to podejmuje także z ochotą dopiero co wybrana nowa przełożona generalna, m. Julia Szteliga, której życzymy dużo światła Ducha Świętego w posłudze wyższej przełożonej” – dodał postulator.

Anna Kaworek urodziła się 18 czerwca 1872 r. w Biedrzychowicach k. Głogówka (obecnie diecezja opolska). Była jedną z pierwszych współpracownic bł. ks. Bronisława Markiewicza, który w trosce o wychowanie biednych i opuszczonych dzieci oraz młodzieży, dał początek michalickiej rodzinie zakonnej.

Proces beatyfikacyjny Anny Kaworek na szczeblu diecezjalnym prowadzony był na terenie archidiecezji przemyskiej, rozpoczął się 2 lutego 1993 r., a zakończył 9 grudnia 1997 r. W tym czasie przeprowadzono też ekshumację i zabezpieczone szczątki złożono w krypcie w Miejscu Piastowym. Po zakończeniu tego etapu akta procesowe zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Opracowane positio przebadał kongres konsultorów teologów w kwietniu 2018 r., a 10 stycznia br. pozytywną opinię wyrazili kardynałowie i biskupi. Od 15 stycznia br., od chwili aprobaty tej decyzji przez Ojca Świętego Franciszka, Annie Kaworek przysługuje tytuł czcigodnej służebnicy Bożej.

Za: KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda