Była to konferencja dość nietypowa, gdyż jej poszczególne sesje miały miejsce nie tylko na sali obrad, ale uczestnicy sympozjum wędrowali szlakiem bł. ks. Markiewicza po diecezji przemyskiej. Rektor PWSE-T prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec, otwierając sympozjum, powiedział m.in.: Obecny rok akademicki ma dla nas wyjątkowe znaczenie, ze względu na wspomnienie postaci Patrona PWST-E, którego setna rocznica śmierci się rozpoczęła.
Z ramienia naszych Zgromadzeń w konferencji wzięli udział: ks. Kazimierz Radzik – przełożony generalny, ks. Leszek Przybylski – inspektor ds. wychowania, m. Natanaela Bednarczyk – przełożona generalna oraz s. Dolores Mermer – inspektorka ds. wychowania. Słowo wstępne do uczestników konferencji wygłosił ks. dr Bogdan Prach, prorektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Obrady prowadzili: ks. prof. dr hab. Tadeusz Bąk i ks. prof. dr hab. Janusz Mierzwa.
Ks. Generał wygłosił na początku referat zatytułowany “Bł. ks. Bronisław Markiewicz: kapłan, wychowawca, społecznik”. Następnie wystąpił prof. Wacław Wierzbieniec, rektor PWSTE w Jarosławiu, przedstawiając temat: “Idea dobroczynności w działalności ks. Bronisława Markiewicza”. Kierownik Katedry Socjologii Edukacji i Wychowania w Instytucie Socjologii UKSW w Warszawie, ks. prof. Tadeusz Bąk zaprezentował “Koncepcję wychowania w ujęciu ks. Bronisława Markiewicza”. Jako ostatni w tej części głos zabrał ks. dr Marcin Różański CSMA, który przedstawił “Bł. ks. Bronisława Markiewicza jako profesora i wykładowcę”. Na zakończenie teoretycznej części obrad o zabranie głosu poproszony został ks. prałat Andrzej Surowiec – archiprezbiter Jarosławia, który przybliżył zasady funkcjonowania Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga, działającego przy Parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Praktyczną część obrad rozpoczął ks. Leszek Przybylski, który w swoim wystąpieniu ukazał współczesne formy edukacyjno-wychowawcze w Miejscu Piastowym, kolebce działalności Markiewicza, natomiast ks. Bogdan Janik (dyr. Ośrodka Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach) omówił funkcję edukacyjno-wychowawczą. Obrady w Jarosławiu zakończyła prelekcja ks. prof. Janusza Mierzwy, kierownika Katedry Socjologii Małżeństwa i Rodziny w Instytucie Socjologii UKSW w Warszawie. Ks. Mierzwa ukazał w formie studium przypadku Uniwersytety Trzeciego Wieku, jako “szkołę dla życia”. W dyskusji panelowej, podsumowującej konferencję, głos zabrał m.in. ks. prof. Roman Jusiak z Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Po zakończeniu referatów, uczestnicy udali się kolejno do Pruchnika – miejsca urodzin Patrona, gdzie została odprawiona Msza św. dziękczynna za beatyfikację ks. Markiewicza z udziałem ks. proboszcza i parafian, a następnie do Miejsca Piastowego na wieczorne nabożeństwo w Sanktuarium Bł. Ks. Markiewicza.
Kolejny dzień rozpoczęła poranna Eucharystia w Kaplicy błogosławionego kapłana i wychowawcy z prośbą o wstawiennictwo i opiekę nad Wykładowcami, Pracownikami i studentami Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu i wszystkimi dziełami powstałymi z jego inspiracji. Trzydniowe spotkanie zakończyła Msza Św. sprawowana w Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach.
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, jako główny organizator Konferencji, zaprosił do współpracy i współuczestnictwa Michalickie Zgromadzenia Zakonne, Uniwersytet Preszowski w Preszowie, Ukraiński Katolicki Uniwersytet we Lwowie, Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franki w Drohobyczu, Instytut Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Katedrę Socjologii Wyższej Szkoły Opieki Zdrowotnej i Pracy Socjalnej im. Św. Elżbiety w Bratysławie oraz Centrum Kultury Ekumenicznej w Ośrodku Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach.
Cieszymy się, że z tego wielkiego skarbca ducha, myśli i działalności naszego Założyciela czerpie wiele różnych środowisk.
Dziękujemy za zorganizowanie tej uczty naukowej i modlitewnej dedykowanej naszemu Wielkiemu Zakonodawcy, w którego życiu i służbie Bóg był ponad wszystko. (s. Dolores)
Źródło: www.michalitki.pl
Za: www.michalici.pl